Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Co daje bieganie na bieżni? Jakich efektów można się spodziewać?

Co daje bieganie na bieżni? Jakich efektów można się spodziewać?
Co daje bieganie na bieżni? Jakich efektów można się spodziewać?

W naszych domach coraz częściej pojawia się sprzęt sportowy, który ma pomóc nam zadbać o formę. Podpowiadamy, co daje bieganie na bieżni. Dlaczego warto mieć ją w domu i korzystać z niej w siłowni, jak przygotować się do treningu, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści? Odpowiemy też na najczęściej zadawane pytanie, czy bieganie na bieżni odchudza?

W miejscach takich jak sportowy sklep online e-insportline.pl dostępne są wysokiej jakości akcesoria i sprzęt fitness. Znaleźć można modele do użytku w klubach sportowych oraz wersje domowe, które pozwalają stworzyć domową siłownię dla rodziny. Popularne są na przykład:

Ze względu na prostotę użytkowania i zajmowanie relatywnie małej ilości miejsca w domach i profesjonalnych siłowniach zainteresowaniem cieszą się bieżnie. Czy bieganie na bieżni coś daje?

Bieżnia jako alternatywa dla biegania w terenie

Dla osób, które korzystają z tego sprzętu, jedną z najważniejszych wartości biegania na bieżni jest fakt, iż można ćwiczyć niezależnie od pory roku i pogody za oknem. Miłośnicy biegania w terenie twierdzą często, że jednak sprzęt to nie to samo, co bieganie w lesie czy parku. Padają argumenty, że biega się po innym podłożu, że wyniki nie są porównywalne, bo na dworze dochodzą inne czynniki wpływające na efekty i że jest to po prostu nudna forma aktywności.

Bieg w terenie to przede wszystkim opór powietrza, ale podobny efekt można uzyskać, podnosząc bieżnię i nachylając ją pod niewielkim kątem. To też cecha na korzyść sprzętu, gdyż nie zawsze w terenie, gdzie biegamy, są wzniesienia i pagórki. Korzystając z bieżni, w każdej chwili możemy utrudnić sobie trasę. Urządzenie powinno stać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, co ułatwi termoregulację biegaczowi i zapewni wystarczającą ilość tlenu.

Bieżnia pozwala również utrzymać takie samo tempo podczas biegu, nie ryzykujemy więc tego, że będziemy poruszać się zbyt szybko lub wolno. Ma to korzystny wpływ na wartości tętna. Porównując te dwie formy biegania, upada również zarzut zbyt miękkiej powierzchni pod stopami. Wystarczy dobrać odpowiednie buty, a uzyskamy taki sam efekt jak podczas biegania po miękkim tartanie lub twardym asfalcie. Bieganie na bieżni może być wręcz lepszą opcją, gdyż używając dobrego i regularnie serwisowanego sprzętu mamy lepszą amortyzację.

Nie można też narzekać na nudę podczas treningu na bieżni, gdyż niemal wszystkie modele pozwalają na jakąś formę rozrywki podczas ćwiczeń. Mają uchwyty na książki, tablety i telefony, wbudowane ekrany i aplikacje Netflixa czy Spotify. To czas, gdy można posłuchać muzyki, obejrzeć film lub po prostu poukładać myśli.

Co daje bieganie na bieżni?

Rozpoczynasz bieganie na bieżni – co daje taka forma aktywności i czego można się spodziewać? Regularne treningi na bieżni poprawiają ogólną kondycję oraz samopoczucie i pozwalają je utrzymać. Bieganie w domowych warunkach lub w klubie pozwala wpleść odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, co jest dziś szczególnie ważne, gdyż wiele czasu spędzamy przy komputerach i smartfonach. Osoby biegające wolniej się męczą i nie mają zadyszki, można ukształtować sylwetkę, stracić nadprogramowe kilogramy, co w efekcie może korzystnie wpływać na naszą pewność siebie.

Zalety biegania na bieżni

Jest to forma aktywności dla osób zapracowanych, z chorobami serca lub płuc, ale i tych ze słomianym zapałem. Łatwo zrezygnować z treningu, gdy na dworze pada deszcz, śnieg lub spadła temperatura. Bieganie na bieżni możliwe jest niezależnie do warunków pogodowych. Ma też bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie:

  • wzmacnia serce i układ krążenia, redukując ryzyko zawału,
  • obniża tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • zwiększa pojemność płuc i wydolność oddechową,
  • nie obciąża stawów,
  • pomaga w leczeniu depresji,
  • poprawia jakość snu,
  • poprawia odporność.

Więc jeśli interesuje Cię bieżnia do biegania i na co pomaga bieganie, poza jędrnymi udami, redukcją cellulitu, umięśnionymi łydkami, dotlenioną skórą i organami wewnętrznymi zmniejszamy też ryzyko zachorowania na większość chorób cywilizacyjnych.

Jak biegać na bieżni, żeby szybko schudnąć?

Większość osób zainteresowanych kupnem sprzętu zastanawia się, czy bieganie na bieżni pomaga schudnąć oraz jakie mięśnie pracują podczas biegania na bieżni. Dla efektu utraty wagi ważna jest technika biegania. Sprawdzają się treningi interwałowe: krótki sprint mieszany ze spokojnym biegiem oraz bieg pod górę, czyli ustawienie nachylenia bieżni od 1 do 4%.

Należy ustawiać się na środku pasa, aby uniknąć ograniczenia ruchów i niepotrzebnego skracania kroków. Tak też osiągniemy lepszą amortyzację i unikniemy napięcia w plecach, ramionach i szyi. Podczas biegania angażuje się większość mięśni, nie tylko nogi. Wzrok kierujemy przed siebie, nie pod nogi, wciągamy brzuch i prostujemy plecy. Nie wolno też trzymać się uchwytów, gdyż mamy wtedy złą postawę. Mają one tylko pomagać podczas wejścia i zejścia oraz zmianie prędkości biegu.

Dla lepszych efektów należy kontrolować też tętno. Popularny sposób określania optymalnej wartości górnej granicy dla biegacza to odjęcie wieku od 220 i pomnożenie wyniku przez 0,8. Dolną uzyskamy, mnożąc wynik odejmowania przez 0,6. Ćwicząc przynajmniej 2 lub 3 razy w tygodniu, stosując dietę i dopasowując technikę biegania, można stracić nawet 4 kilogramy w miesiącu. Jedna godzina biegania spala od 400 do 800 kcal w zależności od wieku, płci i masy ciała biegacza. Uzyskujemy więc realne efekty.

Bieżnia – po jakim czasie pojawią się efekty?

Ćwiczysz bieganie na bieżni – jakie efekty zaobserwujesz i kiedy? Poprawę kondycji i wydolności zauważysz już po dwóch tygodniach treningów. Po miesiącu poczujesz się lepiej i zaczniesz tracić wagę, zaczną też zachodzić procesy niewidocznym gołym okiem. Po trzech odczujesz lepszą pracę jelit, zauważysz mniejszy obwód talii i kształtowanie się sylwetki. Lepiej będziesz radzić sobie ze stresem i wzrośnie Twoje poczucie pewności.

Bieganie na bieżni – efekty

Wiesz, jakie są zalety biegania, a co daje bieganie na bieżni elektrycznej lub mechanicznej? Jakie inne efekty można zaobserwować? Bieganie skutkuje poceniem, co zmusza nas do uzupełniania płynów. To z kolei prowadzi do poprawy pracy nerek i układu moczowego, szybciej wydalamy toksyny. Już 30 minut na bieżni daje zastrzyk energii, wydzielają się endorfiny. Ponieważ wprowadzamy w ruch całe ciało, szybko zauważamy rozbudowanie i ustabilizowanie mięśni i całego szkieletu, poprawę jędrności i elastyczności skóry, lepsze jej ukrwienie oraz wysmuklenie ciała.

Subskrybuj newsletter
Newsletter