Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Orbitrek czy bieżnia - co wybrać?

Orbitrek czy bieżnia — które urządzenie wybrać, aby uzyskać zakładane efekty? Jednoznaczna ocena, który sprzęt jest lepszy, nie jest możliwa, bo każdy z nich doskonale spełnia swoje zadania. Ważne jest, jakie cele stawia przed sobą kupujący. Czy chce spalić więcej kalorii i zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, czy też zależy mu na nieobciążaniu stawów podczas ćwiczeń? Podczas dokonywania wyboru warto dokładnie przeanalizować te czynniki oraz swój stan zdrowia i wtedy zdecydować co będzie lepsze bieżnia czy orbitrek. W artykule przybliżymy oba urządzenia i przedstawimy ich zalety, które ułatwią Ci decyzję o wyborze.

Orbitrek czy bieżnia - co wybrać?
Orbitrek czy bieżnia - co wybrać?

Bieżnia — co to jest, jak z niej korzystać i jakie ma zalety? 

Pierwsza bieżnia została skonstruowana w 1952 roku na Uniwersytecie w Waszyngtonie i służyła do celów medycznych oraz do poprawy pracy serca. Obecnie bieżnie od lat są obowiązkowym elementem w każdej siłowni. Chodzenie lub bieganie po bieżni jest najbardziej naturalną czynnością. Jej ruchomy pas jest bardziej przyjazny dla stawów niż bieg po asfalcie czy innych utwardzonych powierzchniach.

Nowoczesne urządzenia tego typu mają wiele poziomów trudności, które można dostosować zarówno do poziomu osób początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Niższe programy umożliwiają rozpoczynanie przygody z bieżnią od spacerów lub wolnego biegania, dzięki czemu mogą korzystać z niej również osoby z nadwagą, które są narażone na ryzyko uszkodzenia stawów.

Jak korzystać z bieżni?

Bieżnię można zaprogramować indywidualnie do swojej wagi, poziomu wytrenowania, wytrzymałości oraz wybranego czasu treningu. Po wprowadzeniu tych danych sama ustali, jaki poziom tętna podczas ćwiczeń trzeba osiągnąć dla uzyskania zakładanych celów. 

Jakie korzyści daje trening na bieżni?

W rozważaniach co jest lepsze, bieżnia czy orbitrek warto zaznaczyć, że trening na niej pozwala na szybką utratę wagi. Ćwiczenia biegowe wpływają też na wzmocnienie wytrzymałości i wydolności, ale pracują przy nich głównie mięśnie nóg. Wśród pozostałych zalet urządzenia można wymienić:

  • możliwość ćwiczeń niezależnie od pogody. Zima, śnieg, czy deszcz za oknami nie mają wpływu na przeprowadzenie treningu biegowego,

  • możliwość obserwowania na bieżąco tętna oraz ilości spalanych kalorii,

  • opcję indywidualnego trybu wyboru poziomu trudności, np. bieganie pod górę,

  • wymuszenie i nauczenie naturalnego ruchu biegowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji,

  • pomoc w utrzymaniu dobrej postawy ciała. 

Dla kogo bieżnia jest dobra?

Podsumowując, można stwierdzić, że na jej wybór powinny się zdecydować osoby, które:

  • chcą szybko schudnąć,

  • poprawić kondycję i wydolność fizyczną,

  • lubią biegać i chcą to robić niezależnie od pogody,

  • trenują do zawodów biegowych. 

Jest ona idealnym urządzeniem do domu i do wyposażenia siłowni. Zastanawiając się, czy lepsza jest bieżnia, czy orbitrek do domu, trzeba wziąć pod uwagę jej nieco większy rozmiar, wagę i koszt. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym poradniku — Jak wybrać bieżnię?

Orbitrek — co to jest, jak go używać i jakie ma zalety?

Orbitreki to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń treningowych na świecie. Cieszą się doskonałą opinią także wśród miłośników biegania i spacerów. Są wielofunkcyjne, łatwe w obsłudze, a podczas ćwiczeń angażują praktycznie całe ciało. 

Orbitrek został opracowany tak, aby włączyć w ruch, jak największą ilość mięśni. Podczas ćwiczeń nogi poruszają się po spłaszczonej elipsie, więc nie jest to całkowicie naturalny ruch ciała. Trzeba się do niego przyzwyczaić, jednak zapewnia płynność. Dzięki temu nawet intensywny trening wydaje się lżejszy niż na innych urządzeniach. Podczas podejmowania decyzji, co jest lepsze orbitrek czy bieżnia, warto wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie odpowiednie także dla seniorów oraz użytkowników, którzy mają chore stawy. Jego wybór może zatem posłużyć całej rodzinie.

Jak korzystać z orbitreka?

Trening na orbitreku powinien być poprzedzony ustawieniem swoich danych, takich jak: waga, wydolność, poziom wytrenowania, cel do osiągnięcia i czas ćwiczeń. Samo korzystanie z urządzenia jest bardzo proste, a podczas ćwiczeń dostosowuje się tylko program do aktualnego poziomu zaawansowania. 

Jakie korzyści daje trening na orbitreku?

W sporze: lepsza bieżnia czy orbitrek, trzeba przyznać, że oba urządzenia doskonale nadają się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Ponadto używanie orbitreka daje możliwość:

  • treningu wielu mięśni jednocześnie,

  • wzmocnienia w dużym stopniu ud i pośladków,

  • opcje treningu jednostajnego lub interwałowego,

  • bardzo skutecznego spalania kalorii,

  • mniejszego obciążenia stawów niż podczas ćwiczeń na bieżni lub tradycyjnego biegu,

  • urozmaicenia treningu dzięki opcji odwrotnej, czyli stawiania kroków do tylu. Dodatkową korzyścią jest tutaj aktywowanie mięśni, które nie pracują podczas biegu w przód.

Dla kogo orbitrek jest dobry?

Właściwie nie istnieją przeciwwskazania do ćwiczeń na orbitreku. Wszechstronność tego urządzenia i możliwość indywidualnego dopasowania poziomu trudności sprawia, że używać go mogą nawet osoby, które mają problemy ze stawami. Ten sprzęt fitness mogą więc wybrać wszyscy, którzy:

  • zaczynają przygodę ze sportem,

  • wracają do aktywności po dłuższej przerwie,

  • dbają o zdrowie swoich stawów,

  • chcą trenować całe ciało na jednym urządzeniu.

Ćwiczenia na orbitreku pozwalają włączyć w ruch nie tylko mięśnie dolnej, ale także górnej partii ciała. Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziesz w naszym poradniku — Jak wybrać orbitrek?

Podsumowanie

Orbitrek czy bieżnia — co wybrać? Lektura powyższego artykułu przybliżyła Cię z pewnością do podjęcia tej decyzji. Podsumowując, można powiedzieć, że bieżnia jest przystosowana do intensywnego treningu, pozwala szybko schudnąć i ćwiczyć bieganie niezależnie od warunków pogodowych. Natomiast orbitrek jest wszechstronnym urządzeniem służącym do spalania tłuszczu, zwiększenia sprawności fizycznej oraz poprawy koordynacji układu mięśniowo-szkieletowego. Kompaktowe orbitreki o niższej cenie są idealnie dopasowane do umieszczenia w domu. Duże i profesjonalne urządzenia zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie w ośrodkach fitness i na siłowniach.

Zarówno bieżnia, jak i orbitrek są doskonałe do ćwiczeń w domowych warunkach. W naszym sportowym sklepie online znajdziesz szeroki wybór jednych i drugich. Pamiętaj, że niezależnie które z nich wybierzesz, tylko regularne treningi pozwolą Ci na osiągnięcie zakładanych rezultatów! 

Powiązane kategorie


Powiązane artykuły

Subskrybuj newsletter
Newsletter