Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Dlaczego warto ćwiczyć na bieżni?

Dlaczego warto ćwiczyć na bieżni?
Dlaczego warto ćwiczyć na bieżni?


Bieganie jako dyscyplina sportowa jest dla człowieka bardzo naturalna i przynosi wiele korzyści, a przez ostatnie lata nastąpił wielki BOOM i wzrosła liczba miłośników biegania. Wraz ze wzrostem popularności biegania wzrosła także popularność użytkowania bieżni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą stracić formy i kondycji w zimę. Dlatego podajemy wam kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością okażą się przydatne przy wybieraniu odpowiedniej bieżni...

Nie bójcie się biegać na bieżni

Przez ostatnie lata bieżnie przeszły szereg modyfikacji i ulepszeń, dzięki czemu stają się bardziej atrakcyjne dla użytkowników. W porównaniu do tradycyjnego biegania na zewnątrz bieżnie mają tą zaletę, że zapewniają komfort biegania w domu, bez względu na pogodę. Ponadto można dostosować harmonogram ćwiczeń w zależności od własnych upodobań. Dzisiejsze bieżnie mają możliwość złożenia i prostego przetransportowania. Ponadto bieżnie są ciche w użytkowaniu, więc nie przeszkadzają w jednoczesnym oglądaniu telewizji lub słuchaniu muzyki.

Silnik, rozmiary, nośność

Wewnątrz każdej bieżni umieszczony jest silnik o bardzo dużej mocy 1 - 4 HP (KM), który napędza pas podczas treningu. Bieżnie o mocy 1-2 HP przeznaczone są do użytkowania przy lżejszym obciążeniu w warunkach domowych. Na takich bieżniach zaleca się rekreacyjne bieganie lub chodzenie. Jeżeli martwisz się o zasadę: "im mocniejszy silnik tym głośniejszy" to mamy dla Ciebie dobrą nowinę! Prawdą jest, że mocniejsze silniki są w ostatecznym rozrachunku mniej hałaśliwe.

Jeżeli rozważasz zakup bieżni, to kluczowym czynnikiem powinien być jej rozmiar. Bieżnie z węższą i krótszą taśmą służą raczej do chodzenia i działają znacznie wolniej, natomiast bieżnie z dłuższą i szerszą taśmą zapewniają większy komfort użytkowania, nawet przy szybkim biegu.

Nośność bieżni to kolejny kluczowy czynnik przy wyborze bieżni. Maksymalna nośność znajduje się w opisie każdej bieżni i zaleca się, aby
maksymalna nośność była nieco większa niż waga użytkownika (np. jeśli ważysz 80kg wybierz bieżnię o maksymalnej nośności 110 kg - nigdy odwrotnie!)

Bieżnia magnetyczna

Nieco odrębną podkategorię stanowią bieżnie magnetyczne. Pracują one na zasadzie działania środka ciężkości w stosunku do pochylonej powierzchni. Taka bieżnia nie posiada silnika. To użytkownik własnym ciężarem i energią wprawia bieżnię w ruch. Ten rodzaj treningu znacznie różni się od biegania po bieżni elektrycznej, jednakże jego skuteczność jest porównywalna. Ważne jest aby wiedzieć, że bieżnie magnetyczne symulują chodzenie lub bieganie pod górę i działają dużo wolniej od bieżni elektrycznych. Można biegać od 6-10 km/h i dlatego jest bardziej odpowiednia dla tych, którym zależy na tego typu aktywności fizycznej.

Technologia bieżni inSPORTline

Nowoczesne bieżnie inSPORTline posiadają mnóstwo funkcjonalnych "bajerów", które będą dbać o niezakłócony przebieg waszego treningu. Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety:

Heart Rate Control

Wszystkie modele bieżni oferują technologię HRC, która umożliwia ciągłe dostosowywanie tempa treningu wobec tętna, które jest mierzone za pomocą pasa piersiowego. Następnie informacje przekazywane są do komputera bieżni i zostaje zmniejszona lub zwiększona prędkość.

Silent Motion Technology

Dzięki ogromnemu postępowi technicznemu zyskaliśmy potężne silniki o maksymalnie cichej pracy, zwiększony efekt chłodzenia silnika i dłuższą żywotność. Tak zminimalizowany hałas gwarantuje najlepszą jakość ćwiczeń.

Shock Absorbing System

Unikalny system zawieszenia jest zapewniony za sprawą specjalnych bloków. Dzięki tej techonologii, użytkowanie bieżni jest znacznie milsze dla stawów niż tradycyjne bieganie na zewnątrz. To rozwiązanie jest stosowane zarówno w droższych, jak i tańszyk bieżniach.

Easy Fold System

Rozłożysz i złożysz bieżnię inSPORTline za pomocą jednej ręki! Poradzi sobie nawet małe dziecko! Mechanizm składania jest bardzo prosty w praktyce i zapewnia prosty transport bieżni.

Touch & Run Control

Staramy się, aby w naszej ofercie znajdowały się bieżnie oferujące wiele użytecznych funkcji, które można łatwo wybierać dzięki przyciskom na uchwytach. W związku z tym, że bieżnie oferują różnorodne funkcje do zmiany prędkości lub stopnia nachylenia umieszczone w uchwycie, możemy z łatwością i bardzo komfortowo zarządzać poszczególnymi opcjami. Rozpoczęcie i zakończenie treningu możemy zarządzać za pomocą jednego przycisku.

Kontroluj swoje tętno!

W celu odpowiedniego i efektywnego odchudzania, należy unikać i wystrzegać się kilku błędów, które mogą zniweczyć wasze zamiary. Odradza się ćwiczyć do skraju wyczerpania. Eksperci radzą, aby podczas treningu kontrolować tętno i dostosowywać tempo i intensywność ćwiczeń do własnych możliwości. Jeżeli Twoje serce bije jak szalone z częstotliwością 180 uderzeń na minutę lub więcej, to możesz być pewien, że Twój wysiłek w dużej mierze został zmarnowany. Twój organizm nie jest w stanie w tak szybkim czasie spalić tłuszcz. Wysiłek powinien być rozłożony w pewnym odcinku czasu i powinien być umiarkowany, w zdrowych granicach rozsądku. 

Dla efektywnego treningu ważne jest prawidłowe oddychanie przy optymalnej wartości tętna. Optymalna szybkość bicia serca u zdrowego człowieka wynosi od 120 do 145 uderzeń na minutę (w zależności od wagi, płci, wieku i wzrostu). Dlatego ważne jest, aby tętno było mierzone i rozpatrywane indywidualnie.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie na temat obliczania tętna znajdziecie na: „Jak sprawnie ćwiczyć na sporttesterze".
 

Jak więc wybrać odpowiednią bieżnię?

Podczas dokonywania zakupu bieżni, na pewno zależy każdemu na tym, aby sprzęt był sprawny przez wiele lat. Dlatego należy starannie rozważyć jak często i jak długo zamierzasz biegać na bieżni. Powinieneś wziąć pod uwagę także swoją wagę i wzrost.  Bieżnia jest technicznie skomplikowanym urządzeniem, dlatego należy patrzeć na parametry takie jak: maksymalna nośność, a także szerokość taśmy. Należy kierować

 

5 powodów dla których warto wybrać bieżnię inSPORTline

 

 



Zespół inSPORTline
Subskrybuj newsletter
Newsletter