Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jaką bieżnię wybrać do domu?

Jaką bieżnię wybrać do domu?
Jaką bieżnię wybrać do domu?

Kapryśna pogoda nie zawsze zachęca do aktywności na zewnątrz, wtedy dobrym rozwiązaniem jest trening w domu. Podpowiadamy jaką bieżnię kupić, by zadbać o kondycję i zdrowie we własnych czterech ścianach. To jeden z najpopularniejszych trenażerów, na którym można spalić więcej kalorii niż na jakimkolwiek innym sprzęcie, zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić serce oraz mięśnie.

Chodzenie i bieganie po bieżni jest najbardziej naturalną czynnością ruchową człowieka. W dodatku jej będący w ruchu pas jest bardziej przyjazny dla stawów od asfaltowej lub utwardzonej nawierzchni. Urządzenia te mają różne ustawienia poziomów trudności, odpowiednie dla początkujących i zaawansowanych osób. Właściwy model spełni zapotrzebowanie na ruch i pozwoli Ci osiągnąć zakładane wyzwania treningowe. Dowiedz się, jak wybrać bieżnię do domu. 


Jaką bieżnię kupić do domu?

Przede wszystkim zastanów się, kto będzie na niej ćwiczył i jakie cele stawiał przed sobą. Czy bieżnia, jaką chcesz kupić, ma służyć tylko rekreacyjnemu bieganiu czy też wspomagać profesjonalny trening? Weź pod uwagę wagę i wzrost potencjalnych użytkowników, bo przestrzeganie maksymalnego obciążenia bieżni jest bardzo istotne. Im wyższa waga, tym lepszej jakości urządzenie trzeba kupić.

Parametry techniczne i ilość obsługiwanych funkcji to kolejny element wymagający analizy. To jakie będą Ci potrzebne, a bez jakich możesz się obejść, jest już kwestią indywidualną. Jednak warto wiedzieć, jakie masz opcje i na co zwrócić uwagę. 

Czynnikiem decydującym, o jaką tym bieżnię kupić do domu może być system oporu zamontowany w urządzeniu. Do wyboru masz bieżnie elektryczne lub magnetyczne. Te pierwsze wyposażone są w następujące elementy:

  • silnik elektryczny, który odpowiada za wprawianie w ruch pasa biegowego,

  • system amortyzacji, tłumiący uderzenia i wibracje powstałe podczas biegania i chroniący dodatkowo stawy,

  • pas biegowy wykonywany z miękkich materiałów, przyjaznych dla kości i stawów podczas treningu, 

  • komputer, który jest dostępny w zdecydowanej większości modeli. Pozwala on lepiej dopasować obciążenie oraz wykorzystać dostępne funkcje dodatkowe.

Druga bieżnia, jaką możesz wybrać, korzysta ze znacznie prostszego mechanizmu opierającego się na magnesach. To one decydują o sile generowanego oporu. Bieżnie magnetyczne są tańsze, stąd często wybierają je osoby, które chcą sprawdzić, czy ten rodzaj treningu im się spodoba lub te, którym zależy tylko na rekreacyjnym bieganiu. Posiadają one regulację obciążenia, nachylenia oraz hamulec magnetyczny. Mimo mniejszej ilości funkcji i prostszej budowie, bieżnie te również dobrze wpływają na poprawę wydolności organizmu. 

Na co zwrócić uwagę wybierając bieżnie do domu?

Parametry techniczne to obok rodzaju urządzenia kolejna ważna kwestia, która pomoże Ci zdecydować, jaką bieżnię wybrać do domu. Oczywiście dotyczy to głównie modeli elektrycznych, ale to właśnie one są najczęściej wybierane, bo dają więcej możliwości treningowych. Weź pod uwagę:

  • prędkość maksymalną, jaką może zapewnić Ci urządzenie podczas treningu. Możliwości różnych modelów wahają się od 0,8 do 25 km/h,   

  • moc silnika —  osiągi sięgają od 1,5 do 5 HP. Modele z najniższymi wartościami pozwalają na lekki trucht, a z silniejszymi na szybki bieg,  

  • wymiary pasa — powinien on pozwalać na swobodne ćwiczenia bez obawy o uderzenia w obudowę lub wypadnięcie z powierzchni pasa, dlatego warto zwrócić uwagę na jego długość i szerokość. Możliwość szybkiego i komfortowego biegania dają bieżnie o szerokości 46 cm. Osoby wysokie powinny rozważyć zakup egzemplarzy z pasem o długości powyżej 150 cm i szerokości minimum 50 cm,

  • ramę bieżni – tu należy wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie (waga i wzrost użytkownika), wygląd i funkcjonalność. Nośność musi być większa od wagi ćwiczącego, 

  • wyposażenie dodatkowe sprzętu — oprócz  wyświetlacza bieżnia do domu może posiadać: gniazdo słuchawkowe i USB, nawiew, system regulacji kąta nachylenia czy różne uchwyty, np. na bidon i urządzenia mobilne. Bogatym wyposażeniem wyróżniają się bieżnie firmy inSPORTline,

  • funkcje dodatkowe — podobnie jak urządzenia profesjonalne, bieżnie domowe posiadają różne funkcje przydatne zarówno podczas treningu, jak i do sprawdzenia jego wyników, np. łączność Bluetooth lub WiFi umożliwiające połączenie ze smartfonem ze specjalnymi aplikacjami treningowymi. Wśród obsługiwanych funkcji mogą się też znajdować pomiary: czasu, dystansu, pulsu, prędkości czy spalonych kalorii.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaką bieżnię wybrać do domu? Ważna jest ilość miejsca, jakim dysponujesz oraz to, czy będzie ona stała w specjalnie dla niej wydzielonym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem może być model składany, który po zakończeniu treningu będzie zajmował mniej miejsca, np. bieżnia elektryczna domowa inSPORTline inCondi T30i lub inCondi T35i. Weź pod uwagę również głośność pracy. Im cichsze urządzenie, tym lepsze warunki do ćwiczeń i większy komfort pozostałych domowników. 

Czy warto mieć bieżnię w domu?

Wiesz już jak wybrać bieżnię, która jest jednym z najpopularniejszych sprzętów treningowych. Jednak czy warto w nią zainwestować? Zdecydowanie tak! Umożliwi Ci realizację planów treningowych bez względu na porę roku i pogodę za oknem. Regularne korzystanie z niej kompleksowo wzmocni Twój organizm, poprawi pracę serca i układu krążenia, pomoże utrzymać wagę. Zwiększy się Twoja wydolność oraz polepszy samopoczucie. 

Mając bieżnię w domu, możesz ćwiczyć o dowolnej porze, nie martwiąc się, czy zdążysz zrealizować swój codzienny plan treningowy. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaką kupić bieżnię do domu, sprawdź ofertę naszego sklepu sportowego. Znajdziesz tam szeroki wybór modeli w korzystnych cenach z wieloma przydatnymi funkcjami.  

Zapisz się do newslettera
Newsletter