Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jakie mięśnie pracują w trakcie ćwiczeń na orbitreku?

Jakie mięśnie pracują w trakcie ćwiczeń na orbitreku?
Jakie mięśnie pracują w trakcie ćwiczeń na orbitreku?

Podpowiadamy, jakie mięśnie pracują na orbitreku. To bardzo wszechstronne urządzenie, które pozwala na trening bez obciążania stawów. Ćwiczenia na nim nie niosą więc dużego ryzyka kontuzji. Orbitreki pozwalają też szybko spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić wydolność i kondycję. Mało jest sprzętów, które pozwalają na zaangażowanie tak dużej liczby partii mięśniowych jednocześnie.

Orbitrek — wszechstronne urządzenie treningowe

Na początku trzeba wyjaśnić, co to jest orbitrek, znany także jako trenażer eliptyczny, cross-trainer czy rower eliptyczny. To nowoczesne urządzenie, które zastępuje bieżnię, stepper i rower stacjonarny jednocześnie. Podczas ćwiczeń nogi poruszają się wzdłuż eliptycznego łuku, co jest łagodniejsze dla stawów.

Orbitrek działa tak, by mięśnie, jak największej partii ciała zostały zaangażowane do treningu. Ćwiczenia są połączeniem cardio z siłowymi, a dzięki jego budowie nawet intensywny trening wydaje się lżejszy. Mogą więc z niego korzystać osoby starsze, po kontuzjach czy z problemami stawów.


Orbitrek działa na pośladki, nogi, brzuch i ramiona, a regularne ćwiczenia wzmacniają wydolność i pracę układu krążenia. Jego dodatkową zaletą jest też to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca, więc można korzystać z niego nie tylko w siłowni, ale i w zaciszu własnego domu. Orbitreki domowe są równie dobre, jak profesjonalne i również umożliwiają symulację biegów, marszów, jazdy na rowerze lub biegów narciarskich.

Jakie mięśnie pracują na orbitreku?

Trenażery eliptyczne mogą angażować aż 90% mięśni ciała, choć nie w równym stopniu. Najwięcej pracują zazwyczaj dolne partie. Jednak, jeśli ćwiczący równomiernie rozłoży opór i wagę, zwracając uwagę na ruch nóg i ramion wzmocni również górne. Na co konkretnie działa orbitrek? Oto jakie, które mięśnie pracują na nim najmocniej:

  • czworogłowe ud,
  • obręczy kończyn dolnych,
  • pośladkowe,
  • łydek,
  • ramion,
  • pleców,
  • brzucha.

Różna intensywność treningu oraz ustawienie nachylenia pedałów orbitreka pozwala wywierać mocniejszy nacisk na poszczególne mięśnie nóg. Im większe nachylenie, tym mocniejsza praca mięśni dwugłowych ud, a im mniejsze, tym intensywniej pracują mięśnie czworogłowe. Urządzenie to daje możliwość poruszania nogami do przodu oraz do tyłu, dlatego wykonując ruchy wsteczne, można bardziej zaangażować mięśnie pośladkowe oraz ścięgna podkolanowe.

Jeśli osoba ćwicząca chce popracować nad mięśniami brzucha i całego tułowia, wystarczy, że puści uchwyty. Wtedy będą one bardziej zaangażowane, by utrzymać równowagę całego ciała. Orbitrek umożliwia więc wybór, jakie mięśnie pracują w danym momencie treningu. Jest tak uniwersalny, że można na nim wykonywać ćwiczenia odchudzające, wydolnościowe, siłowe lub wszystkie naraz.

Jak ćwiczyć na orbitreku, by wzmocnić mięśnie?

Aby trening na orbitreku efektywnie wzmacniał mięśnie, powinien trwać około 30 - 45 minut. Nie można też wykonywać go codziennie, by dać tkankom czas na odbudowę, regenerację i rozrost. Konieczna jest przynajmniej jednodniowa przerwa. Jeśli celem ćwiczeń jest budowa mocnej muskulatury, intensywność treningu musi być odpowiednio duża.


Skuteczny trening siłowy wymaga też dużego obciążenia. Najlepiej sprawdzą się tu orbitreki z cięższym kołem zamachowym, o wadze ponad 10 kg, wyposażone w wygodny elektroniczny mechanizm regulacji, np. z serii inCondi od inSPORTline. Wybór jednego z dostępnych w nich programów pozwala dostosować intensywność ćwiczeń do swoich potrzeb i możliwości. Przebieg i rezultaty treningu można śledzić na czytelnym wyświetlaczu.

Podsumowanie

Orbitrek oferuje mnóstwo korzyści — zgrabną i wysportowaną sylwetkę, wzmocnienie wielu partii mięśniowych oraz ogólną poprawę kondycji organizmu. Jest też doskonałym urządzeniem dla wszystkich, którzy chcą utrzymać sprawność po doznanych kontuzjach. Ćwiczenia na nim pozwalają wzmocnić mięśnie i stawy, nie obciążając ich nadmiernie. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego trybu treningowego, który umożliwia samodzielną decyzję, jakie mięśnie pracują na orbitreku.

W sklepie sportowym inSPORTline dostępne są orbitreki eliptyczne i elektromagnetyczne w wielu modelach oraz sprzęt fitness do różnego rodzaju treningów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zapisz się do newslettera
Newsletter