Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jaka bieżnia do domu?

Jaka bieżnia do domu?
Jaka bieżnia do domu?

W poniższym artykule podpowiadamy, jaka bieżnia do domu najlepiej sprawdzi się do treningu. Jeśli lubisz biegać, ten sprzęt fitness jest idealnym rozwiązaniem podczas niesprzyjającej aury na zewnątrz. Nie tylko jesienne słoty czy zimowe mrozy i śnieg, ale również letnie i wiosenne burze czy deszcze nie sprzyjają aktywności w terenie. Bieżnie pozwalają odbyć codzienny trening bez wychodzenia z domu. To jedne najpopularniejszych trenażerów, które skutecznie pomagają zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie i serce oraz ogólną wydolność organizmu. Dowiedz się, jaką bieżnię kupić do domu.

Czy warto mieć bieżnię w domu?

Bieganie lub chodzenie po bieżni to bardzo popularna forma treningu cardio. Są to najbardziej naturalne czynności ruchowe człowieka, które wykonuje na co dzień. Jednak trening na ruchomym pasie bieżni bardziej sprzyja stawom niż utwardzona nawierzchnia na zewnątrz. W dodatku urządzenia te dają możliwość ustawienia różnych trybów i poziomów trudności treningu, dostosowując go do osób początkujących lub zaawansowanych. Dzięki temu każdy może kontrolować efekty ćwiczeń i przy zachowaniu regularności, łatwo osiągnąć zakładane cele.

Bieżnia to obowiązkowe wyposażenie w każdej siłowni. Czy zatem warto mieć ją w domu? Zdecydowanie, tak! Zamiast inwestować w karnet, lepiej mieć własny sprzęt do biegania. Umożliwia to trening o dowolnie wybranej porze, w komfortowych warunkach. Nie trzeba martwić się o dostępność lub czekać aż inni trenujący skończą ćwiczenia. Odpadają też dojazdy lub wędrówki na siłownię, które w niektórych porach roku mogą nie być zbyt przyjemne. Zamiast tego w domu wystarczy wybrać właściwy tryb na bieżni, włączyć ulubioną muzykę i zacząć biec. W dodatku z urządzenia mogą korzystać też pozostali domownicy, więc cała rodzina zadba o swoje zdrowie i sylwetkę.

Jaka bieżnia do domu będzie odpowiednia?

Na rynku jest duży wybór rodzajów i modeli tego sprzętu, co z jednej strony ułatwia, a z drugiej utrudnia podjęcie właściwej decyzji zakupowej. Bieżnia domowa, jaką możesz wybrać, powinna mieć odpowiednie parametry techniczne i funkcje treningowe.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na system oporu zamontowany w danym urządzeniu. Najpopularniejsze są obecnie bieżnie elektryczne, które są wyposażone w:

 • pas biegowy, który jest wykonany z dość miękkich materiałów, aby bieganie po nim nie wpływało negatywnie na kości i stawy,

 • silnik elektryczny, który wprawia pas w ruch,

 • system amortyzacji, który tłumi uderzenia i wibracje powstające w trakcie biegania na bieżni, chroniąc stawy,

 • pulpit z komputerem, który jest dostępny w przeważającej ilości modeli. Dzięki niemu można dobrze dostosować obciążenie i wykorzystać różne dodatkowe funkcje.

Jeśli zastanawiasz się jaką bieżnię wybrać do domu, elektryczna jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem! Posiada możliwość ustawienia i kontroli wielu przydatnych funkcji, takich jak: czas treningu, dystans, ilość spalonych kalorii czy pomiar pulsu. Możliwe jest także ustawienie kąta nachylenia, np. dla imitacji biegu pod górę. Można ją też sparować z urządzeniami mobilnymi posiadającymi różne aplikacje sportowe, np. smartfonem lub smartwatchem, by jeszcze lepiej monitorować efekty treningów.

Pozostałe rodzaje bieżni

Jaka jeszcze może być bieżnia treningowa do domu? Najstarszym rodzajem tego urządzenia jest bieżnia mechaniczna, w której pas biegowy jest wprawiany w ruch przy pomocy siły mięśni użytkownika. Posiada magnesy, które są odpowiedzialne za opór podczas treningu, dlatego jest także nazywana magnetyczną. Jej zaletą jest niższa od bieżni elektrycznej cena i niewielkie gabaryty, które mogą mieć znaczenie w przypadku ograniczonej ilości powierzchni w domu. To dobre rozwiązanie dla zaawansowanych biegaczy, pozwalające na intensywny trening przypominający ten w plenerze. Jednak nie daje możliwości ustawiania trybów biegowych i często nie gwarantuje odpowiedniej amortyzacji. Z tego względu nie jest właściwa dla początkujących i osób, które mają problemy ze stawami.

Warto wspomnieć jeszcze o dwóch rodzajach nowoczesnych, pełniących specjalne funkcje urządzeń, które można brać pod uwagę, decydując, jaką bieżnię do domu kupić: ciśnieniowej i antygrawitacyjnej.

Bieżnia ciśnieniowa jest przeznaczona dla osób, których celem jest, osiągnięcie szczupłej sylwetki. Trening na niej łączy korzyści wysiłku fizycznego i działania podciśnienia. Posiada kapsułę sięgającą wysokości pasa, a generowane w niej podciśnienie pomaga zredukować tkankę tłuszczową i cellulit, pobudza też przepływ limfy i ukrwienia skóry. Wszystko to wpływa korzystnie na modelowanie pośladków, brzucha i ud. Przed korzystaniem z niej koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem, bo istnieje sporo przeciwwskazań, w tym cukrzyca oraz wysokie lub niskie ciśnienie.

Bieżnia antygrawitacyjna to sprzęt przeznaczony przede wszystkim do rehabilitacji osób po urazach kończyn. Ma komorę wytwarzającą tak duże ciśnienie, że ciało zostaje w niej odciążone do 80% swojej masy. Cały trening odbywa się jakby w stanie nieważkości. Rehabilitacja w niej znacznie przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Oba powyższe urządzenia rzadko są brane pod uwagę do użytku domowego, ze względu na wysoką cenę i specjalistyczne przeznaczenie.

Jaka bieżnia do domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybrać bieżnię do domu, by spełniła Twoje indywidualne oczekiwania? Trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów i spojrzeć na wybór całościowo, nie kierując się jedynie ceną czy ilością funkcji dodatkowych. Przy bieżni elektrycznej ważna jest analiza parametrów technicznych, takich jak:

 • prędkość maksymalna, którą można osiągnąć podczas ćwiczeń. Bieżnie domowe mogą pozwalać na chód, lekki trucht, a także bardzo szybki bieg, wszystko zależy od możliwości i potrzeb użytkowników. Do wyboru masz modele z prędkością ustawianą od około 5 km/h do nawet 24 km/h;

 • moc silnika - sprzęty, które pozwalają jedynie na lekki trucht, mogą mieć silnik o mocy do 2 KM, a te o mocy od 2,1 do nawet 6 KM, dają możliwość biegów nawet o dużych prędkościach;

 • rozmiary pasa — osoba ćwicząca powinna móc swobodnie skupić się na biegu, bez obaw o wypadnięcie z bieżni lub uderzenie o obudowę, dlatego musisz zwrócić uwagę na długość i szerokość pasa, dobierając je do swojego wzrostu. Im wyższy jest użytkownik, tym wymiary muszą być większe. Osoba wysoka powinna wyposażyć się w bieżnie o pasie długości powyżej 150 cm i szerokości minimum 50 cm,

 • nośność bieżni — tutaj konieczne jest kierowanie się własną masą ciała. Standardowe modele dopuszczają zwykle wagę użytkownika do 120 lub 150 kg. Oczywiście nośność musi być większa od Twojej wagi;

 • dodatkowe wyposażenie bieżni — oprócz standardowego wyświetlacza poszczególne modele mogą posiadać: gniazdo słuchawkowe, uchwyt na bidon, gniazdo USB, nawiew czy regulację kąta nachylenia. Bogate wyposażenie dodatkowe mają na przykład bieżnie marki inSPORTline;

 • przydatne funkcje — bieżnie do użytku domowego mogą mieć wiele praktycznych udogodnień, które ułatwiają i umilają codzienne treningi, takich jak: łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami czy pomiary czasu, dystansu lub spalonych kalorii.

Warto też zdecydować, jakiej firmy bieżnia do domu będzie Ci odpowiadać. Ten popularny sprzęt wytwarza wielu producentów, a opinie o poszczególnych modelach można zwykle przeczytać pod opisami na stronach internetowych. Ważnym czynnikiem w wyborze jest wielkość bieżni, która musi zmieścić się swobodnie w warunkach domowych. Jeśli nie dysponujesz własną dużą siłownią, a ilość wolnego miejsca jest u Ciebie ograniczona, możesz zdecydować się na jeden z modeli składanych. Pod uwagę trzeba też wziąć głośność pracy, aby ćwiczenia na bieżni nie przeszkadzały innym domownikom.

Ile kosztuje bieżnia elektryczna do domu?

Cena bieżni jest ważnym kryterium, które każdy kupujący bierze pod uwagę. Jej poziom zależy od wielu czynników, takich jak materiały, z których wykonano urządzenie, dodatkowe wyposażenie i funkcje czy producent. Najtańsze modele można kupić już w granicach do 3 000 zł, np. bieżnia elektryczna domowa inSPORTline Tyrion. Praktyczne bieżnie składane z wieloma funkcjami i dodatkowym wyposażeniem to wydatek około 5 000 zł, np. inCondi T20i. Najdroższe egzemplarze do użytku domowego można mieć w cenie poniżej 9 000 zł, np. nowoczesna bieżnia elektryczna do domu inCondi T70i II, która posiada wiele dodatkowych funkcji, których często nie mają nawet profesjonalne egzemplarze na siłownię.

Jak prawidłowo ćwiczyć na bieżni?

Wiesz już, jaka bieżnia jest najlepsza do Twojego domu? Właściwy wybór to dopiero połowa sukcesu, drugą są regularne i prawidłowo wykonywane ćwiczenia. Po pierwsze jak przed każdym treningiem, nie wolno zapominać o rozgrzewce. W tym celu rozciągnij mięśnie nóg, aby przyzwyczaić je go wysiłku. Możesz też rozpocząć od wolnego chodzenia i stopniowo zwiększać tempo.

Bardzo ważną zasadą jest, by nie uruchamiać pasa biegowego, stojąc na nim. Zawsze trzeba wchodzić na niego, gdy jest już w ruchu. Jeszcze przed rozpoczęciem treningu można ustawić sobie jego nachylenie, jeśli bieżnia ma taką opcję. Podczas samego treningu należy:

 • patrzeć przed siebie, a nie pod nogi,

 • utrzymywać wyprostowaną, neutralną pozycję kręgosłupa,

 • unosić nogi, lekko napinać brzuch i poruszać rękami ugiętymi w łokciach,

 • biegać lub chodzić środkową częścią pasa,

 • stopniowo zwiększać wysiłek.

Pod koniec treningu warto przejść do marszu, aby wyciszyć organizm i stopniowo zmniejszyć puls. Rozciąganie mięśni po zejściu z bieżni zapobiegnie zaś późniejszym zakwasom.

Podsumowanie

Bez względu na to, jaka bieżnia do domu zostanie wybrana, jest ona doskonałym sposobem na utrzymanie kondycji i zdrowie przez cały rok. Do prywatnego użytku optymalna będzie bieżnia elektryczna. Można jeszcze brać pod uwagę magnetyczną, która jest tańsza, ale daje mniejsze możliwości treningowe.

Jeśli szukasz dobrego sprzętu do ćwiczeń, koniecznie odwiedź nasz sportowy sklep online! Oprócz bieżni znajdziesz tam również: orbitreki, rowery treningowe powietrzne czy ruchome schody treningowe.

Subskrybuj newsletter
Newsletter