Wioślarz czy orbitrek — który sprzęt treningowy lepiej spełni swoje zadanie? Z pewnością wszystko zależy od tego, jakie cele chcesz osiągnąć ćwiczeniami. Trening cardio pozwala nie tylko na wzmocnienie różnych grup mięśniowych, ale wpływa też na ogólne zwiększenie wydolności organizmu oraz usprawnienie pracy układu krążenia. Warto więc zainteresować się nim i wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Zarówno orbitrek, jak i wioślarz mają swoje zalety, którym trzeba się przyjrzeć.
Wioślarz czy orbitrek — czym charakteryzują się oba urządzenia?
Orbitreki, nazywane również trenażerami eliptycznymi to urządzenia łączące w sobie funkcjonalności kilku innych sprzętów, takich jak: stepper, bieżnia czy rower stacjonarny. Są to więc bardzo uniwersalne przyrządy. Składają się z ruchomych drążków, koła zamachowego, które generuje obciążenie oraz pedałów. Ich budowa sprawia, że podczas treningu pracuje całe ciało, zarówno kończyny dolne, jak i górne. Z tego względu są one szczególnie polecane do treningów cardio. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze, orbitrek czy wioślarz, na odchudzanie, musisz wiedzieć, że godzinny trening na tym urządzeniu to nawet od 800 do 1 000 spalonych kilokalorii.
Wioślarze treningowe nazywane inaczej ergometrami to urządzenia o płaskiej budowie, które jak sama nazwa wskazuje, imitują wiosłowanie na łodzi. Podobnie jak orbitreki pobudzają podczas ćwiczeń praktycznie wszystkie mięśnie, dlatego nadają się do treningu cardio i aerobowego. Ich ustawienia pozwalają na szybką i łatwą zmianę ustawień obciążenia. W ten sposób można dostosować indywidualnie plan treningowy.
Krótkie powyższe opisy orbitreków i wioślarzy wskazują na różnice w sposobie wykonywania ćwiczeń — na pierwszym na stojąco, a na drugim na siedząco. Nie jest to jednak jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, rozstrzygając: orbitrek czy wioślarz — co wybrać?
Orbitrek i wioślarz — różnice
Analiza wszystkich różnic między oboma sprzętami z pewnością pomoże w podjęciu decyzji co wybrać orbitrek czy wioślarz. Na uwagę zasługują:
- budowa — ergometr jest urządzeniem poziomym, a orbitrek pionowym. Mniej miejsca zajmuje więc ten drugi, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę orbitreki domowe. Zatem ograniczona powierzchnia w domu, przemawia na korzyść trenażerów eliptycznych. Jednak i w jednym i w drugim przypadku występują modele składane, które po treningu można schować;
- wpływ na ciało — ćwiczenia na wioślarzu przede wszystkim trenują ramiona, choć mają też wpływ na pozostałe partie ciała. Jednak obciążenia nie są na nie nakładane w równym stopniu. Orbitrek równomiernie trenuje wszystkie partie ciała, dlatego, jeśli zależy Ci na ogólnym wzmocnieniu mięśni w równym stopniu, jest to sprzęt odpowiedniejszy dla Ciebie;
- przebieg ćwiczeń — różnice wynikają tu już z samej konstrukcji obu urządzeń. Pozioma budowa ergometru wioślarskiego sprawia, że trening na nim jest bardziej jednostajny. Można tu jednak zmieniać obciążenia. Natomiast trenażer eliptyczny daje więcej możliwości urozmaicenia treningu. Oprócz zmiany obciążenia możesz: wykonywać ruchy do przodu lub do tyłu, trzymać ruchome drążki lub ćwiczyć bez nich, czyli nie używając rąk.
Jakie mięśnie pracują na wioślarzu, a jakie na orbitreku?
W konfrontacji orbitrek vs wioślarz ważną kwestią jest sprawdzenie, na jakie mięśnie ciała działają ćwiczenia na obu sprzętach. Jak już wiadomo, oba angażują znaczną większość z nich, ale nie zawsze w równym stopniu.
Ćwiczenia na orbitreku
Orbitrek zdecydowanie najbardziej angażuje mięśnie nóg, które głównie odpowiadają za wprawianie w ruch koła zamachowego. Trening doskonale wzmacnia tu mięśnie czworogłowe ud, łydek oraz obręczy kończyn dolnych — biodrowych i lędźwiowych. Nadaje się też do modelowania pośladków.
W mniejszym stopniu aktywowane są mięśnie brzucha, grzbietu i ramion. Trenażer eliptyczny nadaje się do modelowania i stabilizowania sylwetki, a także zrzucenia zbędnych kilogramów. Efekty są widoczne dość szybko, o ile treningi są regularne. Już jedna sesja pozwala spalić dużą ilość kalorii.
Ćwiczenia na wioślarzu
Wioślarz w głównej mierze skupia się na treningu ramion. Systematyczne ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie ich najważniejszych partii mięśniowych oraz poprawę wytrzymałości nadgarstków. Dzięki temu zyskasz siłę, którą możesz wykorzystać na co dzień.
Oczywiście ćwiczenia na nim aktywizują również mięśnie klatki, piersiowej, brzucha i grzbietu. Praca nóg przyczynia się do rozwoju ich mięśni oraz pośladków, Ergometr nadaje się do budowy kondycji ogólnej. Jeśli twoim celem jest wysiłek na długim dystansie i przy równomiernym obciążeniu, to urządzenie będzie dobrym wyborem.
Orbitrek i wioślarz — zalety i wady
Do najważniejszych zalet orbitreka należy zaliczyć fakt, że łączy on w sobie funkcjonalność kilku innych urządzeń. Pozwala dzięki temu na realizację bardzo rozbudowanych programów treningowych, gwarantujących wzmocnienie ogólnej wydolności organizmu oraz mięśni. Ćwiczenia na trenażerze eliptycznym nie obciążają stawów, kości i kręgosłupa. Są więc zdrowe i bezpieczne nawet dla osób z nadwagą czy problemem ze stawami. Wadą może być fakt, że długotrwałe ćwiczenia na nim wymagają dobrej kondycji, jednak można rozpocząć od niskich obciążeń i krótszych treningów, by stopniowo dochodzić do formy.
Wioślarz natomiast może przyczynić się do znacznego wzmocnienia Twoich ramion i klatki piersiowej, a także poprawy wydolności i wytrzymałości organizmu. Przy regularnych i prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach przyniesie Ci on wiele korzyści. Wśród minusów można wymienić sporą ilość zajmowanego miejsca oraz jednostajność samego treningu.
W naszym sklepie sportowym dostępnych jest wiele modeli obu tych urządzeń, które można dobrać pod względem wymiarów, obciążenia czy dodatkowych funkcji.
Podsumowanie
Co lepsze orbitrek czy wioślarz? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji. Po lekturze tego artykułu znasz już różnice między nimi oraz ich mocne strony. Oba urządzenia świetnie sprawdzają się w domowej siłowni, dlatego wyboru musisz już dokonać samodzielnie. Kieruj się celem, jaki chcesz osiągnąć!