Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Jak ćwiczyć na orbitreku?
Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek jest nowoczesnym urządzeniem nadającym się zarówno do siłowni, jak i do użytku w domu. Z tego artykułu dowiesz się, jak ćwiczyć na orbitreku, by w pełni wykorzystać jego funkcje. Urządzenie to sprawdza się znakomicie do ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym tzw. cardio. Pozwala też na trening mięśni wielu części ciała. Ćwiczenia na orbitreku są dobre zarówno dla osób, którym zależy na zgubieniu zbędnych kilogramów, jak i dla chcących wzmocnić muskulaturę. Podczas używania tego sprzętu ciało pracuje w sposób anatomiczny, zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu, dzięki czemu nie dochodzi do przeciążeń w stawach i kręgosłupie. Orbitrek ma wiele zalet!  Jak ćwiczyć przy jego użyciu dowiesz się już za chwilę.

Co to jest orbitrek?

Orbitrek to nowoczesny sprzęt fitness łączący w sobie zalety aż trzech innych urządzeń: steppera, bieżni i rowerka stacjonarnego. Możliwe jest na nim naśladowanie jazdy na rowerze, górskich marszów czy biegów narciarskich. Ćwiczenia na orbitreku pozwalają na zaangażowanie wielu partii mięśni, dlatego chętnie korzystają z niego osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. 

Trenażer eliptyczny jest bezpieczniejszy od tradycyjnego biegu czy marszu w terenie. Przede wszystkim mniej  obciąża stawy kolanowe, eliminując twarde uderzenia stóp o ziemię. Dodatkowo daje możliwość regulacji i dostosowania poziomu obciążenia do aktualnych możliwości i stanu zdrowia trenującego. 

Jak przygotować orbitrek do treningu?

Zanim rozpoczniesz trening na orbitreku, sprawdź jego stan i ustawienia. W razie potrzeby zlikwiduj luzy na łączeniach, dokręcając śruby. Urządzenia z kołem umiejscowionym z tyłu posiadają regulację pozycji oparcia stóp, którą możesz dopasować do wzrostu. Im wyższe są osoby ćwiczące, tym dalej z tyłu powinny być zamontowane oparcia stóp. Przodem obuwia można dotykać przedniej krawędzi oparcia. Z kolei trenażery z kołem umieszczonym z przodu rzadko mają poziomą regulację oparcia stopy ze względu na uniwersalną długość kroku. Wszystkie mają za to zazwyczaj pionową regulację stopni, co daje większy komfort trenowania osobom niższego wzrostu.

Aby wiedzieć, jak zacząć prawidłowo ćwiczyć na orbitreku warto najpierw zapoznać się z jego instrukcją. Pozwoli to na pełne skorzystanie z jego funkcjonalności. Nowoczesne trenażery dają możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej czy przeprowadzenia testu na wydolność. Określenie tych parametrów ułatwia zaplanowanie celów treningowych poprzez dobór właściwych obciążeń do ćwiczeń. 

Jak poprawnie ćwiczyć na orbitreku?

Jak we właściwy sposób trenować na orbitreku? Standardowo trening powinien się składać z trzech podstawowych elementów: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i rozciągających. Rozgrzanie mięśni przed treningiem jest bardzo ważne. Można do tego celu wykorzystać sam orbitrek i wykonać spokojne 5-10-minutowe ćwiczenia na najmniejszych obciążeniach, zanim przejdzie się do treningu właściwego. 

Jaka jest prawidłowa technika ćwiczeń na orbitreku? Oto podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać: 

  • ramiona urządzenia, należy chwytać na wysokości klatki piersiowej, lekko zginając łokcie;
  • plecy muszą być wyprostowane, brzuch wciągnięty, a kolana i łokcie pozostawać lekko zgięte przez cały czas treningu, 
  • należy patrzeć przed siebie, nie pochylać się i nie garbić,
  • uchwyty nie powinny być trzymane za mocno (z wyjątkiem intensywnego treningu całego ciała).

Po zakończeniu treningu właściwego należy ponownie rozluźnić mięśnie i wykonać ćwiczenia rozciągające.

Rodzaje ćwiczeń na orbitreku

Jest kilka rodzajów treningu, który można wykonać na orbitreku z różnymi obciążeniami:

  • trening nóg, podczas którego ręce są oparte na uchwycie stałym, a łokcie pozostają luźno przy ciele. W ten sposób trenowane są mięśnie nóg i pośladków;
  • lekki trening całego ciała z biernym wykorzystaniem ramion, podczas którego ruchome drążki są trzymane luźno i lekko;
  • intensywny trening całego ciała z aktywnym użyciem ramion. Ruchome drążki są podczas niego trzymane mocno, co pozwala na dynamiczną pracę ramionami.  

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby spalić zbędny tłuszcz? To pytanie najczęściej zadają osoby planujące rozpocząć przygodę w tym urządzeniem. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty w czasie ćwiczeń, ważne jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Występuje ono po 20 do 40 minut zajęć. Konieczne jest więc przestrzeganie kilku reguł, jakimi są:

  • częstotliwość ćwiczeń 3-5 razy na tydzień,
  • intensywność ćwiczeń od 60% do 90% maksymalnego tętna. Pulsometr w orbitreku pomaga stale kontrolować puls,
  • długość ćwiczeń od 20 do 60 minut.

Najlepiej stosować trening interwałowy, czyli naprzemiennie występujące fazy lekkie i wysiłkowe, wykonywane z większym naciskiem. Powoduje to spalanie tkanki tłuszczowej jeszcze do kilkunastu godzin po treningu.

Podsumowanie

Orbitreki pozwalają na osiągnięcie wszechstronnych rezultatów treningowych. Mogą wpłynąć na zwiększenie odporności, poprawiać siłę mięśni nóg i innych partii ciała, a także efektywnie spalać kalorie. Wiesz już jak często i długo ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć. Pomaga on również utrzymać osiągniętą szczupłą sylwetkę. W naszym sportowym sklepie online znajdziesz duży wybór tych urządzeń.

Dla osiągnięcia założonych rezultatów treningowych i mierzenia postępów warto prowadzić własny kalendarz ćwiczeń. Sama wiedza jak efektywnie ćwiczyć na orbitreku nie wystarczy, jeśli nie będziesz systematycznie i konsekwentnie wykonywać treningów

Zapisz się do newslettera
Newsletter