Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Orbitrek czy rower stacjonarny - co wybrać?

Orbitrek czy rower stacjonarny - co wybrać?
Orbitrek czy rower stacjonarny - co wybrać?

Gdy przez cały rok chcesz dbać o kondycję, możesz stanąć przed dylematem co wybrać orbitrek czy rowerek? Oba sprzęty doskonale sprawdzą się do ćwiczeń w domu podczas niesprzyjającej pogody, dzięki czemu nie musisz rezygnować z treningów. Można na nich wykonywać trening cardio, pomogą również w spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej i wzmocnieniu masy mięśniowej. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą, by ułatwić Ci decyzję czy kupić orbitrek, czy rower stacjonarny


Orbitrek czy rowerek — podobieństwa

Chociaż orbitreki i rowerki stacjonarne różnią się od siebie pod względem budowy i sposobu korzystania z nich, treningi na obu dają podobne efekty. Oprócz dość szybkiej redukcji masy ciała przynoszą szereg innych korzyści prozdrowotnych, takich jak:

  • lepsza kondycji i wydolność organizmu – ćwiczenia na obu z tych sprzętów sprawią, że lepiej poradzisz sobie z wysiłkiem nawet w miarę wzrastania obciążeń. Trening usprawni pracę układu krążenia, wzmocni serce, a także przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób, w tym miażdżycy czy nadciśnienia;

  • poprawa samopoczucia – jest to efekt zarówno samego wysiłku fizycznego, który powoduje wydzielanie endorfin, redukuje stres, jak i wzrostu wydolności organizmu, który sprawi, że będziesz mieć więcej energii i poczujesz się lepiej;

  • wzrost mięśni – zarówno orbitreki domowe, jak i rowerki pozwalają na budowę masy mięśniowej. Jej przyrost zależy oczywiście od intensywności treningu i przyjętych obciążeń. Jednak w każdym przypadku następuje wzmocnienie mięśni.

Dla kogo będzie odpowiedni orbitrek?

Szukając odpowiedzi co lepsze rowerek czy orbitrek, warto się zastanowić kto może z nich korzystać. Orbitrek angażuje aż 90% mięśni ciała, dzięki temu, że łączy w sobie działanie kilku innych urządzeń: bieżni, steppera i właśnie roweru treningowego. Oprócz nóg i pośladków, w ćwiczeniach uczestniczą mięśnie brzucha oraz rąk, dzięki temu, że składa się on z ruchomych platform oraz drążków, które wprawiają ręce w ruch.

Z racji zaangażowania tak wielu mięśni trening na tym urządzeniu jest bardziej męczący i wymagający, ale pozwala na szybkie spalenie tłuszczu. Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze — orbitrek czy rowerek — na odchudzanie jest więc jednoznaczna. Zmienny eliptyczny ruch przynosi korzyści większej grupie mięśni i doskonale modeluje sylwetkę. W dodatku ćwiczenia wykonywane na orbitreku są płynne i nie obciążają stawów. 

Wśród zalet orbitreków można więc wymienić

  • mniejsze obciążenie stawów,

  • jednoczesne ćwiczenia górnych i dolnych partii ciała,

  • jednoczesna stymulacja mięśni brzucha, czworogłowych ud, pośladkowych, łydek czy ramion,

  • efektywniejsze niż na rowerze stacjonarnym spalanie kalorii.

Do wad urządzenia można zaliczyć większe rozmiary, które mogą sprawić kłopoty w przypadku mniejszych pomieszczeń oraz wyższa cena. 

Dla kogo będzie odpowiedni rower stacjonarny?

Rower stacjonarny to bardzo popularne urządzenie, z którego mogą korzystać praktycznie wszyscy, młodsi i starsi, aktywni fizycznie i dopiero rozpoczynający przygodę ze sportem. To dobry wybór dla osób, które chcą stopniowo odzyskać formę. Rowerek może służyć również do rozgrzewki przed bardziej zaawansowanym treningiem lub jako sprzęt do rehabilitacji. Ze względu ruch wykonywany nogami, ćwiczenia na nim angażują przede wszystkim dolne partie ciała, ale biorą w nich udział także mięśnie brzucha.

Jego zaletą jest to, że nie obciąża kości i stawów, więc mogą go używać osoby wracające do zdrowia po chorobie, starsze lub zmagające się z otyłością. Rower stacjonarny to idealne urządzenie dla ludzi mających problemy z kręgosłupem. Można wybrać jego poziomą wersję i ćwiczyć w pozycji leżącej lub półleżącej. Dzięki takim rozwiązaniom jest to sprzęt bezpieczny dla wszystkich. 

Wśród zalet rowerków stacjonarnych można wyliczyć:

  • możliwość utrzymania równomiernego tempa treningu,

  • możliwość zapewnienia wysokiej intensywności treningu,

  • jest odpowiedni dla każdego,

  • trening nie obciąża kręgosłupa i stawów.

Wadą tych urządzeń może być jednostajność ćwiczeń i to, że angażują tylko dolne partie ciała. 

Orbitrek czy rower stacjonarny — co wybrać?

Wszystko zależy tu od celów, jakie sobie zakładasz przed treningiem, osobistych preferencji, a także Twojego budżetu czy miejsca, jakim dysponujesz do ćwiczeń. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w Twojej domowej siłowni znalazły się oba sprzęty. 

Orbitrek wydaje się lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na wszechstronnym treningu wszystkich partii ciała. W takim przypadku zapewnia on doskonałe efekty, choć ćwiczenia na nim są bardziej wymagające. Ma też wyższą cenę, ale nie zapominaj, że to tak naprawdę aż trzy urządzenia w jednym! 

Rower stacjonarny warto wybrać, jeśli poszukujesz mniej wymagającego urządzenia w niższej cenie. Jest nie tylko doskonałym przyrządem treningowym, ale i uzupełnieniem dla innych aktywności, takich jak bieganie. Może też służyć do rozgrzewki przed ćwiczeniami na orbitreku. Mogą z niego korzystać wszyscy, więc sprawdzi się jako rodzinny sprzęt treningowy dla młodszych i starszych, wystarczy tylko zmienić ustawienia.  

Podsumowanie

Orbitrek czy rowerek stacjonarny — co wybrać? Chyba już znasz odpowiedź na to pytanie. Jeśli jeszcze się wahasz, zajrzyj na stronę naszego sklepu sportowego i zobacz oferty jednego i drugiego sprzętu, powinno Ci to ułatwić wybór. Pamiętaj, że tylko regularne ćwiczenia przyniosą Ci oczekiwane efekty.  

Subskrybuj newsletter
Newsletter