Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Czy orbitrek odchudza? Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Czy orbitrek odchudza? Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
Czy orbitrek odchudza? Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Podpowiadamy, jak długo trzeba ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć, oraz jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany trening. To urządzenie świetnie wspomaga proces odchudzania. Angażuje wiele mięśni jednocześnie, a przy tym nie obciąża stawów tak mocno, jak inne trenażery. Osoby z nadwagą lub nawet otyłością mogą więc bezpiecznie trenować bez obaw o urazy. Jednak, żeby ćwiczenia przyniosły upragnioną utratę kilogramów, muszą być regularne, zgodne z ustalonym planem treningowym i połączone z odpowiednią dietą. Cierpliwość to podstawa sukcesu, która gwarantuje doskonałe efekty!

Orbitrek — czym jest i jak działa?

Najpierw kilka słów o tym, co to jest orbitrek. To nowoczesny sprzęt fitness, który łączy zalety i możliwości, trzech innych urządzeń — bieżni, rowerka stacjonarnego i steppera. Umożliwia dzięki temu symulację jazdy na rowerze, biegania, marszu, a nawet biegów narciarskich. Podczas ćwiczeń ciało pracuje w anatomiczny, zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu sposób, dzięki czemu nie ma ryzyka przeciążeń w stawach i kręgosłupie. Właśnie dlatego trening na orbitreku jest dobry dla osób z nadprogramowymi kilogramami.

Orbitreki mają wszechstronne zastosowanie, mogą służyć m.in. do rozgrzewki przed treningiem siłowym i wyciszenia mięśni po nim, ale i jako główne urządzenia do ćwiczeń. Wykonywane na nich ruchy mogą angażować nawet 90 procent mięśni całego ciała, pozwalając na budowanie i modelowanie sylwetki oraz podniesienie ogólnej sprawności i wydolności.

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?

Trening na orbitreku musi być wykonywany w prawidłowy sposób, żeby był efektywny. Jak każdy rodzaj treningu musi się więc składać z rozgrzewki, ćwiczeń właściwych oraz rozciągających na zakończenie. Rozgrzewkę można wykonać na samym trenażerze eliptycznym przez 10-15 minut ćwicząc na najmniejszych obciążeniach, zanim przejdzie się do treningu właściwego.

Jak najszybciej schudnąć na orbitreku? Efektywność treningu zależy od przestrzegania poniższych zasad:

  • przede wszystkim trzeba dobrze dobrać obciążenie – zbyt mocne, nie pozwoli osiągnąć odpowiednio wysokiego tętna, a zbyt niskie nie zaangażuje odpowiednio mięśni,
  • tętno podczas ćwiczeń musi wynosić 70-80 procent Hrmax, czyli tętna maksymalnego. W czasie ćwiczeń trzeba je stale kontrolować przy pomocy pulsometru (niektóre modele orbitreków mają wbudowaną funkcję mierzenia tętna i wyświetlania go na ekranie w trakcie treningu),
  • trening musi trwać, chociaż 30 minut, bo organizm spala tkankę tłuszczową dopiero po ok. 20 minutach od rozpoczęcia ćwiczeń,
  • warto stosować trening interwałowy, który pozwala na utrzymanie spalania tkanki tłuszczowej również po jego zakończeniu,
  • jak często ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć? Co najmniej trzy razy w tygodniu, aby utrzymać tempo metabolizmu. Optymalna ilość sesji treningowych to pięć na tydzień,
  • ważna jest również prawidłowość ćwiczeń — proste plecy, stopy płasko na pedałach, głowa prosto. Trenując, należy patrzeć w jeden punkt i trzymać ręce są na uchwytach,
  • z czasem można zmieniać ćwiczenia, by dostosować długość kroku, tempo i poziom oporu do swoich aktualnych możliwości. Modyfikacjom może ulec też sposób wykonywania treningu na orbitreku, np. pedałowanie do tyłu, co pozwala pracować innym grupom mięśni.

Ważna w treningu jest konsekwencja i trzymanie się ustalonego planu. Ułatwia to prowadzenie dziennika treningowego, ale najlepiej jest wykorzystać dostępne w wielu modelach orbitreków aplikacje do śledzenia postępów. Można też ustawić własny plan treningowy, a urządzenie będzie zapisywać historię i wyniki w pamięci.


Kiedy trening na orbitreku przyniesie efekty?

Na pewno nie można się ich spodziewać już po kilku treningach czy tygodniu, jednak regularność z pewnością przyniesie rezultaty. Ile można schudnąć w miesiąc na orbitreku? Po takim okresie ciało zacznie się już wyraźnie zmieniać. Po czterech tygodniach mniej centymetrów będzie w udach biodrach i pasie. Dla trwałego efektu najlepiej jest zrzucać od 0,5 do 1 kg tygodniowo, co daje nawet 4 kg mniej po miesiącu.

Wiele zależy też od masy, która jest do zrzucenia. Jeśli to tylko kilka kilogramów już w krótkim czasie można cieszyć się wymarzoną sylwetką. Przy 10-20 kg należy nastawić się na konieczność dłuższego treningu połączonego z odpowiednią dietą. Po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów warto pozostać przy ćwiczeniach na orbitreku, aby je utrzymać oraz nie stracić zdobytej kondycji.

Podsumowanie

Odchudzanie to zwykle żmudny i niezbyt przyjemny proces, dlatego można go sobie ułatwić treningiem na orbitreku. To wspaniałe urządzenie angażuje do pracy prawie wszystkie mięśnie organizmu, daje możliwość dostosowania intensywności treningów do aktualnej wydolności i chroni przed mikrourazami.

Czy orbitrek odchudza? Odpowiedź jest jednoznaczna — tak! Ponadto urządzenie to nie zajmuje zbyt wiele miejsca i można je postawić nawet w domu, by zapewnić sobie komfort i możliwość ćwiczeń o dowolnej porze. Nasz internetowy sklep sportowy oferuje orbitreki domowe, w tym orbitreki eliptyczne i elektromagnetyczne. Jeśli chcesz zrzucić wagę lub po prostu poprawić swoją kondycję i sylwetkę, na pewno znajdziesz tu sprzęt dla siebie.

Subskrybuj newsletter
Newsletter