Strona główna > Potrzebujesz rady? > Jak wybrać odpowiedni symulator wioślarski?

Jak wybrać odpowiedni symulator wioślarski?

Jak wybrać odpowiedni symulator wioślarski?

Jeśli szukasz skutecznego przyrządu treningowego odpowiedniego do ćwiczeń w domu, to wioślarz jest idealnym wyborem. Dzięki temu urządzeniu można wzmocnić zarówno górne jak i dolne partie ciała. Regularne ćwiczenia mogą przynieść zniewalające efekty. Twoje ciało będzie smuklejsze i wsyportowane. Dzięki wioślarzowi można wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe, jak i zarówno wyszczuplające. Można wykonywać także ćwiczenia cardio i fitness. Co więcej regularny trening na wioślarzu pozwala pozbyć się uciążliwych bólów pleców.

Zalety treningu na symulatorze wioślarskim

 • Równomierny trening ciała - trening na wioślarzu pozwala na jednoczesne wzmocnienie całego ciała, zwłaszcza mięśni przedniej części uda, mięśni barków i mięśni brzucha.
 • Kombinacja wzmocnienia mięśni i treningu aerobowego - możliwość jednoczesnego wzmocnienia mięśni, a także zwiększenia ogólnej sprawności fizycznej i wydolności płuc.
 • Korzystny trening dla ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia - podczas wykonywania ćwiczeń wykorzystujemy mięśnie nóg, brzucha i pleców. Dodatkowo trening pomaga rozładować nadmiar energii.
 • Ćwiczenia nie nadwyrężają stawów – jest sprawnym i płynnym symulatorem ruchu, więc użytkownik nie jest narażony na wstrząsy. Takie ćwiczenia są korzystne zwłaszcza dla stawów kolan.
 • Podczas ćwiczeń nie przerzucamy swojej wagi na nogi - dzięki temu symulator wioślarski jest przystosowany dla osób starszych lub dla osób z nadwagą
 • Pomocny w utracie wagi- ćwicząc na wioślarzu możemy rozładować duże pokłady energii, co czyni go idealnym urządzeniem do utraty wagi
 • Wzmocnienie pracy serca - szybki trening z regulacją obciążenia pobudza układ krążenia

Dobór odpowiedniego sprzętu

Na rynku można spotkać różne modele symulatorów wioślarza, dlatego warto zastanowić się, który będzie dla nas najtrafniejszy. Wioślarze oferują różne rodzaje ćwiczeń, cechują się różną nośnością oraz różnorodnymi funkcjami. W tym poradniku dowiesz się jak wybrać właściwy typ, tak aby odpowiadał naszym potrzebom.

Typ układu hamulcowego

Większość wioślarzy ma podobną konstrukcję, ale ich właściwości mogą się znacznie różnić, w zależności od układu hamulcowego. Układ hamulcowy zapewnia odpowiednią nośność i zazwyczaj można go ustawić na kilku poziomach. Każdy z układu hamulcowego ma swoje zalety. Ważne jest aby wybrać wioślarza z takim układem hamulcowym, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Większość wioślarzy inSPORTline posiada albo układ hamulcowy hydrauliczny albo magnetyczny.

 • Hydrauliczne – wydają się być mniejsze i bardziej poręczne, dlatego wioślarze, które posiadają hydrauliczny układ hamulcowym są idealne do użytkowania na ograniczonej przestrzeni. Są one również tańsze, a ich obciążenie reguluje się ręcznie. Tym samym mają ograniczoną liczbę funkcji i są również bardzo ciche w trakcie użytkowania.

 • Magnetyczny – zapewnia bardziej płynne użytkowanie. Wioślarze, które posiadają magnetyczny układ hamulcowy są także zwykle bardziej trwałe niż te któe posiadają hydrauliczny układ hamulcowy. Dodatkowo obciążenie jest regulowane ręcznie lub elektronicznie. Wiosłowanie na takim wioślarzu jest zazwyczaj łagodniejsze. Ich dużą zaletą jest także to, że są łatwe w utrzymaniu.

 • Cierny – układ hamulcowym cierny działa na zasadzie prostego systemu krążków i linek. System ten jest bardzo efektywny. Jeżeli linki zużyją się, wystarczy je po prostu zastąpić nowymi i urządzenie jest gotowe do dalszego użytkowania.

 

Regulacja obciążenia

Obciążenie symulatora wioślarskiego można ustawiać ręcznie za pomocą pokrętła lub elektronicznie na wyświetlaczu. W przypadku niektórych modeli z elektronicznym sterowaniem można ustawić automatyczne dostosowywanie obciążenia według zaprogramowanego profilu toru drogi, tętna, czy też drogi docelowej.

Parametry

Jakość użytkowania przy wyborze wioślarza jest niezwykle ważna. Jest ona gwarancją trwałości i cichej pracy silnika. Należy zwrócić uwagę na łożyska oraz koła zamachowe. Tańsze modele posiadają zazwyczaj plastikowe koła.

Jeśli użytkownik jest wzrostu 180 cm lub więcej, wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na długość wioślarza. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy wioślarz tym więcej siły musimy włożyć w jego użytkowanie. 

Rozmiar i umiejscowienie

Przed zakupem wioślarza trzeba dobrze przemyśleć miejsce w którym go postawimy. Rozmiary wioślarza są różne, więc zawsze należy przed zakupem sprawdzić wymiary produktu. Należy również wziąć pod uwagę wagę produktu jeśli zamierzamy go często przesuwać (należy zwracać również uwagę na kółka transportowe). Można znaleźć symulatory wioślarza w przedziale 14-44 kg. Niektóre urządzenia mają możliwość składania przez co ich przechowywanie jest niezwykle łatwe. Wioślarze o cięższej konstrukcji posiadają zazwyczaj więcej funkcji, natomiast wioślarze o lżejszej konstrukcji są bardziej kompaktowe i charakteryzują się lekkością wiosłowania.

Jeśli posiadasz w domu drewniane podłogi, wtedy warto rozważyć matę ochronną pod bieżnię. Wówczas nie musisz się martwić o jakiekolwiek uszkodzenia nawierzchni.

Wyświetlacz

Większość wioślarzy jest wyposażona w komputer z wyświetlaczem, który pokazuje minimalny czas wykonywanego ćwiczenia, prędkość, przebytą odległość i spalone kalorie. Obsługa wyświetlacza jest bardzo prosta i intuicyjna. Wioślarze sterowane elektronicznie są wyposażone w podświetlany wyświetlacz, co znacznie usprawnia wybieranie różnych funkcji (w tym programów ćwiczeń).

Nośność

Przed zakupem wioślarza nalezy uwzględnić kto będzie go użytkował. Należy wziąć pod uwagę wagę użytkownika i w ten sposób wybrać symulator wioślarski o odpowiedniej nośności. Jeżeli na wioślarzu zamierza trenować cała rodzina, wtedy warto zainwestować w wioślarz o solidnej konstrukcji. Podstawowa nośność wynosi 100 kg, ale z łatwością można znaleźć o nośności 150 kg.

Co brać pod uwagę przy wyborze?

 • Składana konstrukcja
  Niektóre modele można łatwo złożyć, tak, że nie będą przeszkadzać w domu gdy nie będzie użytkowany. Takie modele będą najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń w domu. Z drugiej strony mają one mniejszą nośność.

 • Kółka transportowe
  Jeśli planujesz przesuwać urządzenie w domu to należy wybrać wioślarz z kółkami transportowymi. Umożliwia nam to łatwe i sprawne przemieszczanie

 • Pomiar tętna
  NIektóre wioślarze są zaopatrzone w pas piersiowy, który mierzy tętno i przekazuje informacje bezpośrednio do komputera. Jeżeli ustawisz tętno docelowe, wówczas urządzenie automatycznie dostosuje poziom oporu, tak aby utrzymywać stały poziom tętna. Ten rodzaj treningu jest szczególnie korzystny podczas utraty wagi a także w trakcie ćwiczeń cardio.


Jeżeli chcesz wypróbować wioślarstwa w domowym zaciszu, szukasz sposobu aby skutecznie wzmocnić mięśnie górnej i dolnej partii ciała, marzysz o pięknej sylwetce i doskonałej sprawności fizycznej, zdecyduj się na jeden z naszych modeli symulatora wioślarskiego marki inSPORTline!

Powiązane informacje: