Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać odpowiedni ergometr wioślarski?

Jak wybrać odpowiedni ergometr wioślarski?
Jak wybrać odpowiedni ergometr wioślarski?

Jeśli szukasz wydajnego urządzenia fitness, odpowiedniego do treningu w domu, to wioślarz jest właśnie dla Ciebie. Na wioślarzu symulujesz ruchy podczas wiosłowania i jednym ruchem wzmacniasz górną i dolną połowę ciała, zwłaszcza mięśnie pleców. Regularny trening na wioślarzu zapewni Ci mocne mięśnie i smuklejsze, atletycznie wyglądające ciało. Ćwiczenia na wioślarzu nadają się również do treningu fitness i treningu cardio. Co więcej, jeśli cierpisz na ból pleców, wiosłowanie pomoże Ci szybko się go pozbyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wioślarza?

Na rynku można znaleźć kilka modeli wioślarzy, które mają różne cechy. Modele mogą różnić się głównie pod względem układu hamulcowego, przesuwu, regulacji oporu, funkcji i wielu innych. Z tego poradnika dowiesz się, na czym należy się skupić przy wyborze, czym różnią się poszczególne cechy, jaki mają wpływ na ćwiczenia i jaki wioślarz będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Rodzaj układu hamulcowego

Chociaż większość wioślarzy ma podobną konstrukcję, ich funkcje mogą się znacznie różnić w zależności od używanego układu hamulcowego. Układ hamulcowy zapewnia opór podczas ćwiczeń (waga) i zazwyczaj można go regulować na kilku poziomach. Każdy z układów hamulcowych ma swoje zalety. Musisz wybrać wioślarz z układem hamulcowym, który najbardziej Ci odpowiada. Większość wioślarzy InSPORTline posiada hydrauliczny lub magnetyczny układ hamulcowy. Jednak można również znaleźć maszyny do wiosłowania z wodnym lub pneumatycznym układem hamulcowym. Ponieważ jest to jeden z najważniejszych parametrów, poświęciliśmy mu osobny rozdział, jak prawidłowo dobrać układ hamulcowy wioślarza. Tutaj dowiesz się o poszczególnych zaletach i wadach, zasadach działania, przedziale cenowym, a nawet jaki układ hamulcowy będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Regulacja obciążenia

Obciążenie wioślarza można regulować ręcznie (pokrętłem) lub elektronicznie (wybierając na wyświetlaczu). W niektórych modelach ze sterowaniem elektronicznym automatyczną regulację obciążenia można ustawić zgodnie z zaprogramowanym profilem toru, docelowym tętnem lub docelową mocą. Trenażery z hydraulicznym lub ciernym układem hamulcowym mogą być obsługiwane wyłącznie ręcznie.

Napęd, długość ruchu po szynie

Jakość i rodzaj napędu są bardzo ważne przy wyborze wioślarza. Jakość jazdy to gwarancja długowieczności maszyny i cichszej pracy. Podjazdy z plastikowymi kołami w tańszych modelach zwykle szybko się zużywają (zależy to od jakości kół). Dlatego lepiej wybrać napęd z łożyskami. Takie można znaleźć na produktach wyższej jakości.

Jeśli jesteś wysoki (powyżej 180 cm), długość ruchu jest dla Ciebie kluczowym parametrem. Pamiętaj, aby wybrać trenażer, który ma tak długi przesuw, jak to możliwe. (Trenażery hydrauliczne o mniejszej konstrukcji nie nadają się w tym przypadku). Pamiętaj, że im dłuższa jazda, tym większy zasięg możesz osiągnąć.

Wymiary i umiejscowienie

Dla pewności zmierz miejsca, w których planujesz umieścić wioślarz. Rozmiary wioślarzy różnią się znacznie, dlatego zawsze sprawdzaj wymiary produktu. Weź również pod uwagę wagę produktu, zwłaszcza jeśli zamierzasz go często przemieszczać. (W razie potrzeby sprawdź, czy posiada kółka transportowe.) Posiadamy trenażery w zakresie 14-44 kg. Niektóre wioślarze są składane, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca podczas przechowywania. Ich wadą jest jednak mniej wytrzymała konstrukcja. Cięższe maszyny mają zwykle więcej funkcji, ale można też znaleźć kompaktową i lekką maszynę do wiosłowania, która będzie Ci dobrze służyć.

Jeśli masz drewniane podłogi, warto zaopatrzyć się w matę ochronną pod trenażer. Zaleca się również użycie podkładki w przypadku zakupu bardziej wytrzymałego modelu wioślarza. Nie musisz się martwić o ewentualne uszkodzenie jakiegokolwiek materiału.

Wyświetlacz

Większość maszyn do wiosłowania jest wyposażona w komputer z wyświetlaczem, który wyświetla przynajmniej czas ćwiczenia, prędkość, przebyty dystans oraz liczbę spalonych kalorii. Wyświetlacz na trenażerach obsługiwanych ręcznie jest zwykle mały i prosty. Elektronicznie sterowane wioślarze są wyposażone w wyraźniejsze, podświetlane wyświetlacze i z reguły można na nich wybierać funkcje urządzenia, w tym programy ćwiczeń (np. pomiar tętna). W przypadku trenażerów ze sterowaniem elektronicznym można wykorzystać np. program wyścigowy z komputerem.

Nośność

Przed dokonaniem wyboru należy jasno określić, kto będzie korzystał z nowego wioślarza. Jeśli kupujesz go tylko na własny użytek, wybierz taki, którego nośność odpowiada Twojej wadze. Ale jeśli wiesz, że na trenażerze będzie ćwiczyć cała Twoja rodzina, koniecznie zainwestuj w mocniejszy trenażer o większej nośności. Podstawowa nośność to zwykle 100 kg, ale w inSPORTline można znaleźć trenażery o nośności od 150 do 160 kg.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze?

Składana konstrukcja
Niektóre modele można łatwo złożyć, więc nie będą przeszkadzać w domu, gdy nie ćwiczysz. Te modele są oczywiście najbardziej odpowiednie dla tych, którzy nie mają dużo miejsca w domu. Z drugiej strony te wioślarze są mniej wytrzymałe, co wpływa na ich nośność.

Kółka transportowe
Jeśli zamierzasz często przenosić maszynę w domu, koniecznie zaopatrz się w wioślarz z kółkami transportowymi, abyś nie musiał przenosić go z pokoju do pokoju.

Pomiar tętna
Niektóre elektronicznie sterowane wioślarze są wyposażone w pas piersiowy, który mierzy tętno i przesyła te informacje bezprzewodowo do komputera. Ten przetwarza te dane i wykorzystuje je do dalszej pracy. Na przykład, jeśli ustawisz docelowe tętno, trenażer automatycznie dostosuje poziom obciążenia, aby utrzymać tętno w żądanym zakresie. Ten rodzaj treningu nadaje się szczególnie do odchudzania i treningu cardio.

Chcesz spróbować wiosłowania w zaciszu swojego domu, a może szukasz sposobu na skuteczne wzmocnienie mięśni górnych i dolnych partii ciała? Do tej pory na pewno wiesz, że wioślarz to idealny wybór. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że korzystanie z trenażera jest łatwe, ale jeśli zastosujesz odpowiednią technikę podczas ćwiczeń, zabraknie Ci tchu. Więc nie wahaj się i kup jeden z naszych trenażerów do swojego domu. Jeśli potrzebujesz maszyny z większą liczbą funkcji i możliwie najpłynniejszą pracą, możesz również kupić jeden z naszych komercyjnych trenażerów.

Porównanie wioślarzy inSPORTline

Może Cię zainteresować:


Powiązane artykuły

Subskrybuj newsletter
Newsletter