Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Maszyny czy wolne ciężary - co wybrać?

Maszyny czy wolne ciężary - co wybrać?
Maszyny czy wolne ciężary - co wybrać?

Maszyny czy wolne ciężary — co jest lepsze do ćwiczeń? W artykule podpowiadamy, czym charakteryzują się obie grupy oraz jakie zalety i wady ma trening przy ich użyciu. Można je spotkać w każdej dobrze wyposażonej siłowni, gdzie każde z nich znajdują swoich zwolenników. Jedni podkreślają większe bezpieczeństwo, jakie zapewniają maszyny, inni cenią możliwość wykonywania bardziej naturalnych ruchów i różnorodność, jaką dają wolne ciężary.

Maszyny czy wolne ciężary — który wybór lepszy?

Zanim opiszemy, jak wygląda trening na maszynach czy wolnych ciężarach, warto podkreślić, że oba mają charakter siłowy. Jak wszystkie ćwiczenia wymagają przestrzegania zasad zapewniających efektywność i bezpieczeństwo, takich jak: rozgrzewka, prawidłowa technika wykonywania, odpowiednie stopniowanie obciążeń, przerwy na odpoczynek oraz rozciąganie i schłodzenie mięśni po zakończeniu treningu. Ich przestrzeganie zapewni zakładane efekty bez względu na to, czy w użyciu będą wolne ciężary, czy maszyny.

Wolne ciężary — co to takiego?

Wolne ciężary to w dużym uproszczeniu sprzęt do treningu siłowego, który nie jest na stałe przymocowany. Zalicza się do nich, m.in.: hantle, kettlebelle, sztangi czy drążki wolnostojące. Wszystkie one dają podczas treningu większą swobodę ruchów, a jednocześnie mniejszą stabilizację. Z tego względu zapewniają większą możliwość zaangażowania poszczególnych partii mięśniowych, szczególnie pomocniczych i stabilizujących, które są potrzebne do utrzymania równowagi. Przykładowo wyciskając sztangę, leżąc, angażujesz nie tylko mięśnie klatki piersiowej i tricepsy, ale i mięśnie barków, które pomagają w ruchu, a także mięśnie pleców, brzucha i nóg jako stabilizatory.

Biomechanika każdego ćwiczącego jest jedynym ograniczeniem ruchu, jakie mają wolne ciężary, a maszyny pozwalają tylko na ruch w zakresie swoich ustawień.

Trening na wolnych ciężarach — zalety i wady

Wśród zalet treningu wykonywanego przy użyciu wolnych ciężarów można wymienić:

  • budowę potężnej masy mięśniowej i siły, dzięki zaangażowaniu wielu partii mięśni. Z tego względu cenią go wysoko kulturyści i osoby, które chcą rozbudować swoją sylwetkę,
  • wzmocnienie więzadeł, stabilizatorów i ścięgien, dzięki czemu sprawdza się również u osób uprawiających takie sporty, jak bieganie, siatkówka czy koszykówka. Wzmocnione więzadła pozwalają także bezpiecznie zwiększać obciążenia kulturystom czy ciężarowcom,
  • to także dobry sposób na trening redukcyjny, wolne ciężary pobudzają metabolizm, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej,
  • zmienność i różnorodność to także ważne zalety treningu, których nie dają maszyny, a wolne ciężary tak. Podczas ćwiczeń można ustawić wygodną dla siebie pozycję, tor ruchu oraz zmusić mięśnie do pracy pod wieloma kątami.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest łatwość wykonania treningu z wolnymi ciężarami w domu, gdyż zajmują one zdecydowanie mniej miejsca od maszyn.

Do minusów tego rodzaju treningu można zaliczyć konieczność włożenia w niego większej pracy, kontroli, dlatego zwłaszcza na początku może on wymagać asekuracji drugiej osoby, najlepiej trenera. Bardzo ważna jest tu prawidłowa technika, która gwarantuje bezpieczeństwo i uniknięcie kontuzji. Jeśli jesteś osobą początkująca i zastanawiasz się co dla Ciebie lepsze — wolne ciężary czy maszyny, zdecyduj się raczej na te drugie.

Maszyny — co to takiego?

Jako maszyny określa się różnego rodzaju sprzęty przymocowane na stałe, np. atlasy do ćwiczeń, urządzenia do wyciskania na mięśnie nóg czy ławki do ćwiczeń. Wykonywane są na nich ćwiczenia anaerobowe. Maszyny są częściej wybierane przez osoby, którym zależy głównie na budowaniu sylwetki, bez aspektu siłowego. Są one także polecane osobom w okresie rehabilitacji, ze względu na możliwość wyizolowania podczas ćwiczeń poszczególnych partii lub nawet pojedynczych mięśni. W tej kategorii, maszyny vs wolne ciężary, te pierwsze wygrywają całkowicie, bo są grupy mięśniowe, których nie można wyizolować podczas treningu z ciężarami.

Trening na maszynach — zalety i wady

Maszyny podobnie jak wolne ciężary mają swoje zalety, wśród których można wymienić następujące:

  • określona przez nie, wymuszona trajektoria ruchów, ułatwia prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Osobom początkującym pomaga to w zdobyciu prawidłowej techniki, a doświadczeni kulturyści nie muszą poświęcać jej wzmożonej uwagi,
  • maszyny mniej obciążają stawy i wiązadła, co zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji, z tego względu są też polecane osobom, które powracają do treningu,
  • dają możliwość izolacji mięśni, dzięki czemu ćwiczący mogą się skupić na treningu wybranej partii lub pominąć te, które wymagają rehabilitacji,
  • urządzenia te są dobrze przemyślane i zaprojektowane, tak by dać użytkownikom możliwość profesjonalnego i maksymalnie komfortowego treningu.

Minusem ćwiczeń na maszynach jest to, że mięśnie nie mają możliwości pracy na różnych płaszczyznach. Oprócz tego nie są wykorzystywane mięśnie stabilizujące, a w związku z tym rozrost tkanki mięśniowej jest mniejszy niż przy pracy z wolnymi ciężarami.

Podsumowanie

Maszyny czy wolne ciężary — co jest lepsze do treningów? Odpowiedź brzmi — to zależy, bo oba sposoby mają swoje zalety i wady. Jeśli dopiero zaczynasz treningi, skorzystaj z maszyn, dzięki którym nabędziesz odpowiedniej techniki i wyrobisz podstawową masę mięśniową. W dalszej kolejności możesz zacząć używać wolnych ciężarów, które pozwolą Ci na osiągnięcie szybszych i bardziej widocznych rezultatów.

Osoby zaawansowane treningowo mogą łączyć obie formy ćwiczeń i dzięki temu na przykład podkreślić niektóre grupy mięśni treningiem izolowanym na maszynach, nie rezygnując jednocześnie z ćwiczeń wielostawowych na wolnych ciężarach. Wszystko zależy od potrzeb i stopnia wytrenowania.

Dużą ofertę wolnych ciężarów i maszyn, w które może być wyposażona nawet siłownia domowa, ma nasz sportowy sklep online. Oprócz nich znajdziesz tam również sprzęt fitness, w tym bieżnie czy orbitreki. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Subskrybuj newsletter
Newsletter