Do strony głównej

Produkty w porównywarce

5 wskazówek ułatwiających wybór sztangi

5 wskazówek ułatwiających wybór sztangi
5 wskazówek ułatwiających wybór sztangi

Jeśli chcesz wzmocnić górną część ciała, nigdy nie przegapisz dwuręcznej sztangi! Jej największą zaletą jest oczywiście to, że można ją samodzielnie zmontować dokładnie według własnych wymagań. Wszystko czego potrzebujesz to sztanga, talerze i para zacisków. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego gryfu – zobaczmy, jakimi kryteriami się kierować.

1. Średnica gryfu

Średnica gryfu ma kluczowe znaczenie, ponieważ musi pasować do średnicy otworu w obciążeniach, których chcesz użyć. W środowisku domowym najczęściej spotyka się średnice 30 lub 25 mm, przy profesjonalnym sprzęcie stosuje się prawie wyłącznie trzonki olimpijskie - czyli o średnicy 50 mm.

2. Długość gryfu

Gryfy o długości od 120 do 180 cm są zwykle wystarczające do normalnego podnoszenia ciężarów. Jeśli masz zamiar wyciskać na ławeczce, najpierw ustal wysokość stojaka na sztangę i odpowiednio dobierz długość sztangi – zwykle będzie to zakres od 180 do 220 cm. Trzonki do jednoręcznych hantli są oczywiście krótsze, a ich długość to około 35 do 40 cm.

3. Kształt

Krzywizna osi sztangi pomoże Ci skoncentrować się na określonych grupach mięśniowych. O ile klasyczna oś prosta nadaje się do wyciskania leżąc lub wzmacniania bicepsów w pozycji stojącej, to oś z krzywizną można wykorzystać podczas wzmacniania tricepsa i innych ćwiczeń skoncentrowanych na konkretnych mięśniach. Ciekawym rozwiązaniem jest podwójny drążek z chwytami, specjalnie ukierunkowany na triceps.

4. Materiał

Ponieważ gryf musi wytrzymać duże obciążenia, jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Najwyższe nośności można znaleźć na gryfach olimpijskich.

5. Typ mocowania obciążeń

Obciążenia mocuje się do gryfu za pomocą zacisków sprężynowych lub gwintowanych. Zaciski gwintowane mocniej mocują obciażenia, ale ich przykręcenie zajmuje więcej czasu. Nic bardziej mylnego, wystarczy po prostu nawlec tuleje na pręt.

Gryfy olimpijskie mają specyficzną część ładującą, która się obraca. Dzięki temu są w stanie kompensować ruch obciążeń na wale podczas ostrych ruchów sztangą. Wewnątrz części załadowczej znajdują się łożyska lub tuleje ślizgowe, podczas gdy pręty z łożyskami zawsze skuteczniej spowalniają ruch talerzy.

Dowiedz się więcej o treningu siłowym:

 


Powiązane artykuły

Subskrybuj newsletter
Newsletter