Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Orbitrek czy rower - co wybrać?

Orbitrek czy rower - co wybrać?
Orbitrek czy rower - co wybrać?

Chcesz utrzymać kondycję przez cały rok? Zainwestuj w sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu, taki jak orbitrek czy rower stacjonarny. Oba urządzenia umożliwiają wykonanie treningu cardio, spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie masy mięśniowej. Korzystanie z nich jest możliwe niezależnie od pogody za oknem, która zwłaszcza jesienią czy zimą może nie zachęcać do aktywności na zewnątrz. Systematyczność jest kluczowym elementem każdego treningu! W artykule podpowiadamy, czym różni się trening na orbitreku i na rowerze oraz jakie zalety i wady ma każde z tych urządzeń.

Orbitrek czy rower — który sprzęt wybrać?

Orbitreki i rowery podobnie jak bieżnie są podstawą treningu wytrzymałościowego. Każde z tych urządzeń angażuje podczas treningu inne partie ciała. Wybór jednego z nich zależy więc od tego, co chcesz osiągnąć. Z całą pewnością zarówno rowery stacjonarne, jak i orbitreki domowe poprawią Twoją kondycję ogólną, zaktywizują stawy i sprawią, że sylwetka nabierze szczuplejszych kształtów. Doskonale sprawdzą się podczas ćwiczeń anaerobowych. 

Trening na orbitreku

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, co to jest orbitrek? Urządzenie to umożliwia trening tlenowy, angażujący zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Ćwiczenia na nim nie są skomplikowane, a trening jest bezpieczny i pod warunkiem regularności przynosi szybko widoczne rezultaty. W trakcie wykonywania ćwiczeń nogi poruszają się po spłaszczonej elipsie, więc trzeba się do tego przyzwyczaić, jednak dzięki temu nawet intensywny trening wydaje się lżejszy niż na innych urządzeniach. Ruch eliptyczny jest najbezpieczniejszy dla zdrowia. Ciało pracuje w sposób anatomiczny, zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu, przez co nie ma przeciążeń w stawach i kręgosłupie.

Orbitrek łączy zalety: steppera, bieżni i roweru stacjonarnego. Możliwe jest na nim imitowanie jazdy na rowerze, biegów narciarskich czy wędrówek górskich. W odróżnieniu od rowerów nie posiada jednak siodełka, ale ma ruchome rękojeści, które podczas treningu angażują wiele partii mięśni. Do zalet orbitreka można zaliczyć:

  • małe obciążenie stawów,

  • jednoczesną stymulację mięśni brzucha, czworogłowych ud, pośladkowych, łydek czy ramion podczas treningu,

  • efektywniejsze niż na rowerze stacjonarnym spalanie kalorii,

  • możliwość dopasowania poziomu trudności ćwiczeń do użytkownika.

Orbitrek powinny wybrać osoby, które rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną, wracają do niej po kontuzji, a także seniorzy lub użytkownicy mający problem ze stawami. Ćwiczenia na nim wymuszają wyprostowana postawę ciała, poprawiają koordynację ruchową i nie obciążają stawów. Urządzenie to ma nieco większe rozmiary od roweru i jest z reguły nieco droższe, co też musisz wziąć pod uwagę, podejmując decyzję co wybrać orbitrek, czy rower. 

Trening na rowerze stacjonarnym

Rower stacjonarny w przeciwieństwie do orbitreka pozwala głównie na trening dolnych partii mięśni, zwłaszcza nóg oraz brzucha. Intensywność ćwiczeń może być tu większa, bo pozycja siedząca umożliwia wykonywanie szybszych ruchów. Wpływ treningu na rowerze na mięśnie pleców i rąk jest dużo mniejszy niż na orbitreku. Jednak urządzenia te mają wiele zalet, takich jak możliwość zmiany oporu symulowanej jazdy, licznik spalonych kalorii czy pulsomierz. Do zalet treningu na rowerku stacjonarnym można zaliczyć:

  • możliwość skupienia się na treningu tylko dolnej partii ciała,

  • utrzymanie równomiernego tempa ćwiczeń, dzięki ustawieniom roweru,

  • możliwość zintensyfikowania ćwiczeń,

  • brak nadmiernego obciążania kości i stawów,

  • może być dobrą rozgrzewką nóg przed treningiem siłowym.

Podsumowując, rower stacjonarny podobnie jak orbitrek nie obciąża stawów, więc mogą z niego korzystać osoby po kontuzjach, starsze, a także otyłe. Wygodna pozycja siedząca i dobór odpowiedniego poziomu ćwiczeń sprawia, że obciążenie pleców jest tu znikome, dlatego bezpiecznie mogą na nim ćwiczyć również osoby ze schorzeniem kręgosłupa. Duży wybór tych urządzeń, korzystne ceny, a także niewielka ilość miejsca, które zajmują to ich dodatkowe zalety. 

Podsumowanie

Orbitrek czy rower — co wybrać? Każde z tych urządzeń ma swoje atuty i w nieco inny sposób trenuje podobne partie mięśni. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim swoje założenia treningowe i to czy zależy Ci na rozwoju mięśni całego ciała, czy wybranych partii. 

Rower zapewnia intensywne ćwiczenia z większym obciążeniem, z kolei orbitrek dodatkowo wpływa na mięśnie rąk i pośladków oraz kręgosłupa. Jest to główna różnica między nimi. Decyzja, który z nich wybrać należy do Ciebie. Zanim odwiedzisz sklep sportowy, możesz też wypróbować oba sprzęty na siłowni i sprawdzić, który z nich bardziej przypadnie Ci do gustu. W końcu sam komfort ćwiczącego jest równie ważny, jak korzyści płynące z treningu. 

Subskrybuj newsletter
Newsletter