Strona główna > Potrzebujesz rady? > Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?

Rower stacjonarny jest tradycyjnym i sprawdzonym urządzeniem treningowym służącym do wzmacniania ud, pośladków i łydek. Regularne ćwiczenia na rowerze stacjonranym kształtują charakter, wpływają na poprawę sprawności fizycznej i wspomagają odchudzanie.

Nie musicie chodzić na siłownię lub do centrum fitness - wystarczy jazda na rowerze stacjonarnym w domu. Jeden z użytkowników ujął to w ten sposób: "Dla osób prowadzących siedzący tryb pracy, ćwiczenie na rowerze stacjonarnym jest fantastycznym rozwiązaniem. Są także odpowiednie dla ludzi starszych lub z nadwagą, ułatwia też życie mam, ponieważ mogą ćwiczyć i cały czas mieć na oku swoje dzieci. Dzięki temu nie muszą rezygnować z ćwiczeń".

Podstawowe porady i wskazówki dotyczące wyboru roweru stacjonarnego

 • Przed wyborem, należy rozważyć, kto i jak często będzie korzystał z rowera. Czy będą to ćwiczenia rekreacyjne czy może rehabilitacyjne, czy będą z roweru korzystać profesjonaliści, osoby starsze lub chore, a może większa grupa ludzi (cała rodzina)? 
 • Rozważmy także ciężar i wzrost użytkownika (należy przestrzegać zalecanej maksymalnej nośności). Osoby, które będą często korzystały z roweru powinny wybrać model o najwyższej jakości.
 • Ważna jest też jakość i wyprofilowanie siodełka. Należy skoncentrować się na anatomicznej konstrukcji oraz na tworzywie z którego zostało stworzone.

Wybierz swój typ roweru

Zapłać dodatkowo za lepszy sprzęt i większą ilość funkcji

Jeżeli jesteś wymagającym użytkownikiem, wybierz droższe rowery (możesz skorzystać z promocji i zniżek). Są elektronicznie sterowane, mają cięższe koło zamachowe, większą nośność i pas piersiowy, w celu uzyskania bardziej efektywnego treningu.

Połącz się ze swoim tabletem lub smartphonem, jedź i baw się dobrze!

Niektóre modele są przystosowane do połączenia ze smartphonem lub tabletem, który sprawi, że żadne ćwiczenie nie będzie już nudą! W jednej chwili znajdziesz się w najróżniejszych miejscach na całym świecie.

Rynek oferuje również solidne rowery poziome tzw. recumbenty. Siedząc na nich można się wygodnie opierać trzymając nogi przed sobą. Urządzenia te są idealne dla ludzi z bólem pleców, zaburzoną zdolnością utrzymywania równowagi, a także dla ludzi z nadwagą. Można także w jednej chwili otrzymać urządzenie 2w1, ponieważ mamy możliwość przekształcenia w wioślarz.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze rowera stacjonarnego?

 • Układ hamowania – zazwyczaj magnetyczny, zapewnia płynną i cichą pracę. Nieco lepszy jest indukcyjny układ (elektromagnetyczny) hamowania.
 • Rama – należy przestrzegać zalecanego obciążenia (ciężar i wzrost użytkownika), konstrukcja i ergonomia. Maksymalna nośność rowera zawsze powinna być nieco większa niż waga użytkownika.
 • Koło zamachowe – od 4 do 10 kg. Prawidłowa waga jest ważna dla jakości i intensywności treningu. Cięższe koła zapewniają gładszą i bardziej płynną pracę, a tym samym bardziej efektywny trening. 
 • Łożyska– mechaniczne łożyska gwarantują gładką i cichą pracę.
 • Siodełko bardziej preferowane są wyprofilowane siodełka z żelem (nieprawdą jest, że im wyższe siodełko tym bardziej komfortowy trening). Ważna jest także możliwość regulacji wysokości siodełka w rowerze.
 • Kierownica – regulacja jest standardem. Prawidłowe ustawienie kierownicy jest konieczne do wygodnego i efektywnego treningu.
 • Pedały – norma balansowania (wyważenia) z paskami dla bezpiecznego i efektywnego treningu.
 • Komputer i wyświetlacz – prosty komputer jest teraz częścią każdego roweru. Mierzy prędkość, dystans i czas ćwiczeń. Profesjonalne rowery mierzą także tętno, spalone kalorie, profile trasy i tym podobne.

Co jeszcze może cię zainteresować przy wyborze roweru?

 • Cicha praca, kółka transportowe, nóżki regulacyjne w celu zniwelowanie nierówności podłogi.
 • Inne funkcje – profesjonalne urządzenia pozwalają podłączyć pas piersiowy i dostosować szybkość tętna osoby, pomiar tkanki tłuszczowej, dostosować programy treningowe. Posiadają także czujniki wbudowane w uchwytach i wiele innych podobnych ulepszeń.
 • Gwarancja, serwis i części zamienne – dużym plusem jest możliwość montażu i serwisowania urządzenia

Wybierz swój rower treningowy