Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać odpowiednią ławkę?

Jak wybrać odpowiednią ławkę?
Jak wybrać odpowiednią ławkę?

Ławki treningowe występują w całej gamie typów i funkcji. Jeśli jesteś początkującym lub średniozaawansowanym użytkownikiem, ten samouczek może Ci pomóc

Słowo wstępu - po co inwestować w ławkę treningową?

Niektórzy ludzie chcą schudnąć lub zyskać mięśnie na lato, niektórzy ćwiczą ze względów zdrowotnych, a niektórzy angażują się w trening siłowy na profesjonalnym poziomie. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na pójście do komercyjnych siłowni, czy to z powodów czasowych, finansowych czy innych i te osoby organizują sobie siłownię w domu.

Możesz wyposażyć swoją domową siłownię w dowolny sposób. A najczęstszym wyposażeniem domowych siłowni są ławki do ćwiczeń. Mogą różnić się przeznaczeniem, wzornictwem, funkcjonalnością i oczywiście ceną, co świadczy o jakości, trudności wykonania i praktycznie wszystkim, co ławka może zaoferować.

Rodzaje ławek i ich funkcje - Którą ławkę wybrać i czym poszczególne typy różnią się od siebie?

Wyróżniamy kilka podstawowych typów ławek do ćwiczeń. Zwykle są 3 rodzaje: do wyciskania, na mięśnie brzucha i pleców. W naszym e-sklepie mamy więcej kategorii. Są one głównie podzielone według tego, które części ciała lub jak chcemy ćwiczyć.

  • ławki pod sztangę
  • ławki regulowane
  • ławki skośne
  • ławki płaskie
  • ławki z modlitewnikiem
  • ławki na mięśnie grzbietu (hyperextense)
  • ławki wielofunkcyjne

Bench press lavice inSPORTline Olympic

Ławki pod sztangę

Ławki pod sztangę to podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Wykorzystywane są przede wszystkim do wyciskania na ławce, najbardziej rozpowszechnionego i znanego ćwiczenia rozwijającego klatkę piersiową. Z biegiem lat wyciskanie na ławce stało się dosłownie rzeczą kultową. W przypadku ławek regulowanych (patrz zdjęcie) można również ćwiczyć pompki, podciąganie (jeśli chodzi o mięśnie piersiowe) lub ćwiczenia poza klatką piersiową wymagające jedynie ławki klasycznej lub regulowanej.

Ławki pod sztangę są świetne dla tych, którzy chcą zbudować masywną i mocną klatkę piersiową.

Univerzální lavice inSPORTline Profi Sit up bench

Ławki regulowane

Główną zaletą ławek regulowanych jest ich elastyczność. Nowoczesne modele posiadają dodatnie nachylenie oparcia (w górę), a także ujemne (w dół), pionowe (90°) i poziome (0°). Oczywiście nie trzeba po prostu leżeć na ławce, możemy również wykonywać na niej ćwiczenia siedząc lub opierając się na kolanie.


Ławki regulowane są idealne dla tych, którzy lubią wariacje i różnorodność ćwiczeń.

 

Šikmá posilovací lavice inSPORTline

Ławki skośne

Ten rodzaj ławki ma tylko jeden cel - zamienić mięśnie brzucha w żelazo. Brzuszki ćwiczy się na skośnych ławkach, z własnym ciężarem lub, w przypadku zaawansowanych użytkowników, z obciążeniami. W zależności od ćwiczenia angażują mięśnie poprzeczne (brzuszki proste) lub skośne mięśnie brzucha (brzuszki skrętne).

Ponownie, ławka skośna to coś, co można znaleźć w każdej siłowni. Jeśli chcesz zbudować „sześciopak” nie tylko na lato, ławka skośna będzie idealnym wyborem.

 

Rovná lavice inSPORTline LKU11010 Ławki płaskie

Mówią, że w prostocie jest siła. Potwierdzają to również proste ławki. Mimo swojej prostoty oferują wiele ćwiczeń od podciągania (klatka piersiowa), poprzez pulowery (triceps), unoszenie sztangi na biceps w pozycji siedzącej (biceps), podciąganie jedną ręką w pozycji siedzącej (barki), do podejść na ławkę (nogi).

Dla tych, którzy lubią prostotę i nie mają wystarczająco dużo miejsca na duże maszyny i ławki, idealna jest ławka płaska.

 

Posilovač bicepsu inSPORTline LKC301Ławki z modlitewnikiem

Ławka Scotta służy do rozwijania bicepsów. Łokcie są umocowane na miękkich, wyściełanych podporach (zwanych modlitewnikiem), a ręce ze sztangą opuszczone pod kątem prostym lub nieco poniżej. Istnieją dwa rodzaje ławek Scotta. Albo z samą podporą, natomiast ćwiczenie można wykonać sztangą jednoręczną lub dwuręczną (najczęściej wygiętą), którą umieszcza się na stojaku pod podporą (patrz zdjęcie). Drugą opcją są ławki z wbudowanymi klockami obciążającymi, które podnoszone są za pomocą dołączonego drążka. Ten wariant to zwykła maszyna do ćwiczeń, a nie tylko ławka.

Ławka Scotta to świetne narzędzie do budowania dużych, mocnych ramion.

Lavička Hyperextense Body-Solid GRCH322

Ławki na mięśnie grzbietu (hyperextense)

Ławki hiperprzeprostne przeznaczone są przede wszystkim do wzmocnienia pleców (latissimus dorsi). Podczas tego ćwiczenia nogi są mocowane za pomocą miękko wyściełanego, w większości regulowanego adaptera. Ćwiczenia wykonuje się z własnym ciężarem, osoby zaawansowane mogą trzymać w rękach ciężarki o dowolnej wadze.

Ćwiczenie i wzmacnianie pleców jest bardzo ważne, ponieważ to one odpowiadają za wsparcie reszty ciała. Słabe lub zwiotczałe mięśnie pleców mogą powodować nieprzyjemny ból przy długotrwałym wysiłku lub większej masie ciała.

Multifunkční lavička inSPORTline Bastet

Ławki wielofunkcyjne

Część ławek wielofunkcyjnych jest zwykle połączeniem trzech lub więcej różnych maszyn do różnych części ciała. Przykładem może być przedstawiona na zdjęciu ławka, która zawiera regulowaną ławkę, ławkę Scotta, drążek do podciągania, stojak do wyciskania na ławce i adapter do prasy do nóg.

Ławki wielofunkcyjne to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także miejsce.

O czym nie należy zapominać przy wyborze

Akcesoria

Do ławek można również dokupić różne akcesoria, takie jak adapter do nóg, bloczek wzmacniający do podciągania, adapter do prasy do nóg, modlitewnik lub ewentualnie całe stojaki (do martwych ciągów i przysiadów, ławka -stojak na prasę lub zwykły stojak na sztangę i obciążania).

Budowa i montaż - czy zdołam zrobić to sam(a)?

Konstrukcja ławki różni się głównie wyposażeniem. Ławka prosta lub skośna logicznie rzecz biorąc będzie znacznie łatwiejsza w montażu niż wielofunkcyjna ławka do wyciskania z drążkiem do podciągania, adapterami.

Do każdego produktu znajdziesz szczegółową instrukcję montażu ławki.

 

 

Powiązane kategorie


Powiązane artykuły

Zapisz się do newslettera
Newsletter