Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Stepper czy orbitrek - co wybrać?

Stepper czy orbitrek - co wybrać?
Stepper czy orbitrek - co wybrać?

Planujesz poprawę swojej kondycji fizycznej i nie wiesz, co lepiej wybrać — stepper czy orbitrek? Jeśli tak koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Przedstawimy w nim oba sprzęty, porównamy ilość kalorii, które można na nich spalić oraz mięśnie pracujące podczas ćwiczeń. Orbitrek czy stepper doskonale nadają się do treningu aerobowego oraz cardio. Każdy z nich ma swoje zalety, a przy wyborze musisz uwzględnić też cel, jaki chcesz osiągnąć, swoje preferencje treningowe, a także ilość miejsca, jaką dysponujesz.

Stepper czy orbitrek — charakterystyka sprzętów

Sprzęt fitness obu rodzajów angażuje mięśnie dolnych i górnych partii ciała, jednak między urządzeniami są pewne znaczące różnice. Steppery mają mniejsze rozmiary, a ćwiczenia na nich nie są wymagające i przypominają wchodzenie po schodach. W podstawowej wersji są przeznaczone do chodzenia w miejscu z dość wysoko unoszonymi kolanami, tzw. steppery proste. Lepiej wyposażone modele mogą posiadać ruchome platformy na stopy oraz linki, dzięki którym angażują dodatkowo górne partie mięśniowe. Dostępne są także steppery skośne, których platformy są ustawione pod pewnym kątem, dzięki czemu osoby ćwiczące mocniej ruszają biodrami i lekko skręcają mięśnie brzucha. Trening na nich jest bardziej wymagający i przypomina nieco jazdę na łyżwach.

Stepper może być dobrym sposobem na rozgrzewkę przed biegiem lub jednym z elementów rozbudowanego planu treningowego. Jego minusem jest to, że mięśnie dość szybko przyzwyczajają się do treningu, więc jego długofalowe efekty nie są tak dobre, jak zaraz po rozpoczęciu ćwiczeń. Nie jest też polecany dla osób, które mają problemy ze stawami kolanowymi.

Orbitreki nazywane są też rowerem lub trenażerem eliptycznym, są nowoczesnymi urządzeniami, które zastępują użycie aż trzech innych sprzętów — roweru stacjonarnego, bieżni i właśnie steppera. Podczas ćwiczeń można też wykonywać ruchy podobne do tych na górskich wędrówkach czy na nartach biegowych. Trening na nich angażuje wszystkie partie ciała, a dodatkową zaletą jest możliwość zwiększania jego intensywności, dzięki wyposażeniu urządzenia w koło zamachowe i system generowania oporu.

Ćwiczenia na orbitreku polegają na chodzeniu w miejscu oraz przyciąganiu do siebie poruszających się na zmianę ramion, które wprawiają dodatkowo w ruch platformy pod stopy. Ruchy wykonywane na tym urządzeniu są bardziej naturalne i nie obciążają stawów. Mogą na nim ćwiczyć również osoby po kontuzjach oraz z problemami ze stawami kolanowymi.

Ile kalorii spala ćwiczący na stepperze, a ile na orbitreku?

Co jest lepsze stepper czy orbitrek pod względem ilości spalanych kalorii na treningu? Oczywiście nie da się tu uogólnić i podać jednej dokładnej liczby, bo efekt ten jest wypadkową: intensywności ćwiczeń, masy ciała, wieku, płci oraz ogólnej wydolności organizmu.

Według badań Harvard Medical School z 2004 roku, osoba ważąca 70 kg i wykonująca średnio intensywny trening w ciągu 30 minut może spalić 223 kcal na stepperze i 350 kcal na orbitreku. Jak z tego wynika, lepszy pod tym względem jest orbitrek, co biorąc pod uwagę ilość angażowanych mięśni i możliwość ustawień intensywności, nie jest niczym zaskakującym.

Które mięśnie pracują na stepperze, a które na orbitreku?

Orbitrek czy stepper — co lepsze do treningu poszczególnych partii mięśniowych? Stepper w podstawowej wersji skupia się na ćwiczeniu głównie mięśni ud, łydek i pośladków. Wzmacnia także odcinek lędźwiowy. Ćwiczone są: mięsień czworogłowy, pośladkowy wielki oraz zginacz stawu biodrowego. Modele z ekspanderami lub ruchomymi rączkami, powodują także zaangażowanie rąk, dzięki czemu pracują mięśnie ramion i przedramion, pleców oraz brzucha. Jednak intensywność ich ćwiczeń jest mniejsza.

Orbitrek angażuje do ćwiczeń aż 90% mięśni ciała, zarówno z górnych, jak i dolnych odcinków, które w dodatku są trenowane z równą intensywnością. Pracują tu mięśnie: łydek, ud, pośladków, pleców (nawet mięsień czworoboczny), klatki piersiowej, przedramion, ramion (biceps i triceps), mięśnie posturalne. W większości modeli jest możliwość poruszania się zarówno do przodu, jak i do tyłu, dzięki czemu w równym stopniu mogą pracować mięsień dwugłowy i czworogłowy uda.

Stepper czy orbitrek — co wybrać?

Rower, stepper czy orbitrek to urządzenia do ćwiczeń cardio i aerobowych i każde z nich może dać podobne rezultaty. Orbitrek będzie lepszy, jeśli zależy Ci na szybkiej utracie masy ciała i równomiernym wymodelowaniu sylwetki. Z kolei stepper to dobry wybór, gdy chcesz wzmocnić tylko dolne partie mięśni lub spokojnie wrócić do formy po kontuzji czy chorobie.

Nie bez znaczenia jest też cena obu sprzętów. Steppery są tańsze, można je nabyć już od kilkuset złotych. Jednak orbitreki mają więcej funkcji i dają szybsze rezultaty treningowe, więc wyższa cena jest w pełni uzasadniona. Jeśli planujesz ćwiczenia w domu i masz ograniczoną ilość przestrzeni, wybierz stepper. Jest mniejszy i lżejszy, dzięki czemu łatwiej go przenosić z miejsca na miejsce. Jednak w przypadku posiadania dużej ilości miejsca, np. przy garażu, można swobodnie rozważyć zakup orbitreka.

Stepper czy orbitrek? Opinie użytkowników o obu tych sprzętach są bardzo pozytywne. W równym stopniu pomagają osiągnąć dobrą kondycję organizmu oraz podnoszą wydolność oddechowo-krążeniową. Jeśli wiesz już, co kupisz, odwiedź nasz sportowy sklep online! Znajdziesz tu duży wybór obu urządzeń, a także maty ochronne pod sprzęt, które zapobiegną uszkodzeniom podłogi.

Subskrybuj newsletter
Newsletter