Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jaki orbitrek do domu wybrać?

Jaki orbitrek do domu wybrać?
Jaki orbitrek do domu wybrać?

Jaki orbitrek do domu wybrać? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Trenażer eliptyczny to nowoczesny sprzęt fitness, który może zastąpić aż trzy inne urządzenia: bieżnie, steppery oraz rowery stacjonarne. Doskonale nadaje się do treningu o charakterze wytrzymałościowym, czyli cardio, ćwicząc jednocześnie wiele części ciała. Jego zaletą jest to, że ciało pracuje na nim w sposób anatomiczny, zgodnie z naturalnymi płaszczyznami ruchu. Zapobiega to przeciążeniom w kręgosłupie oraz stawach. Mogą go używać zarówno osoby, którym zależy na wzmocnieniu i wyrzeźbieniu swojej muskulatury, jak i te z nadwagą, chcące zgubić zbędne kilogramy. Sprawdź, jaki orbitrek wybrać do domu.

Jak zadbać o zdrową i smukłą sylwetkę w domu?

Dojazdy na siłownię, zwłaszcza zimą mogą być męczące, jeśli więc aura nie sprzyja aktywności na zewnątrz, rozwiązaniem może być dobry orbitrek do domu. To urządzenie treningowe jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej siłowni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio dobrany model pojawił się w użytku prywatnym.

Orbitreki zwykle mają już wgrane programy treningowe pozwalające na ich efektywne użytkowanie. Umożliwiają naśladowanie jazdy na rowerze, marszów górskich czy biegów narciarskich. Oferują aktywny trening, którego zaletą jest zaangażowanie mięśni niemal całego ciała, Jednocześnie urządzenie to nie obciąża zbytnio ścięgien i stawów, dlatego ryzyko kontuzji jest tu minimalne. Mogą na nim ćwiczyć osoby starsze oraz z nadwagą. Dzięki regularnym ćwiczeniom i diecie zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawa kondycji fizycznej z orbitrekiem jest łatwa. Możliwość regulacji ustawień i dostosowania poziomu obciążenia do aktualnych możliwości treningowych i stanu zdrowia ułatwia odbywanie cyklu treningowego. Poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, zdrowa i smukła sylwetka oraz dobry humor, dzięki wydzielanym podczas ćwiczeń endorfinom — to wszystko może dać Ci orbitrek do domu. Jaki wybrać? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jaki orbitrek do domu? Najważniejsze parametry

Przy podejmowaniu decyzji, jaki kupić orbitrek do domu można brać pod uwagę ranking, forum internetowe lub poradę sprzedawcy. Jednak zawsze trzeba uwzględnić najważniejsze parametry modeli, które porównywane są ze sobą.

  1. Wymiary orbitreka – szczególnie ważne, jeśli dysponujesz raczej niewielką ilością miejsca w domu, np. w pokoju czy w przydomowym garażu. Uwagę należy zwrócić głównie na długość urządzenia oraz na to, czy będzie na nim można swobodnie wykonywać ćwiczenia w pełnych zakresach ruchu.

  2. Orbitrek, jaki można wybrać do domu, ma zazwyczaj skromniejsze rozmiary, a co za tym idzie, obsługuje mniejsze obciążenia. Maksymalne obciążenie to kolejny ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę.

  3. Rodzaj i zakres regulacji oporu – najlepiej wybrać maksymalną liczbę stopni najniższego i najwyższego z możliwych do osiągnięcia oporów. Oprócz tego, jeśli zależy Ci na precyzji, wybierz regulację płynną, która jest pod tym względem lepsza od stopniowej.

  4. Wreszcie sprawdź funkcje dodatkowe, które są dostępne w modelach, wyposażonych w komputer z ekranem. Mogą one na przykład informować o liczbie spalonych kalorii, przebytych podczas treningu kilometrach, czasie lub tempie ćwiczeń, a także dokonywać pomiaru pulsu. Komputer pozwala na wybór i ustawienie jednego z planów treningowych oraz umożliwia połączenie go z aplikacją treningową na smartfonie.

Mechaniczny, magnetyczny czy inny — jaki orbitrek kupić do domu?

Wśród orbitreków można wyróżnić cztery główne kategorie. Podział na nie jest związany z budową mechanizmu regulowania oporu w maszynie. Wybierając orbitrek, jaki chcesz kupić do domu, kieruj się swoimi indywidualnymi potrzebami.

Orbitrek mechaniczny

To najtańszy i jednocześnie najstarszy z modeli tych urządzeń. Ma prostą budowę bez elementów elektroniki, dzięki czemu wyróżnia się niską awaryjnością. Występowanie oporu na orbitrekach mechanicznych przebiega przy wykorzystaniu zjawiska tarcia, spowalniającego koło zamachowe. Dzięki temu, że ćwiczący musi wykorzystać więcej siły, by się rozpędzić, w większym stopniu angażuje mięśnie, co daje lepsze wyniki treningu. Poziom tarcia reguluje się tu przy pomocy pokrętła.

Minusem jest tutaj brak możliwości ustawiania programów treningowych oraz dość głośna praca urządzenia. Koło zamachowe i hamulec zużywają się, więc konieczne są ich wymiany.

Orbitrek magnetyczny

To orbitrek, który powstał w wyniku ewolucji modelu mechanicznego, mającej na celu wyeliminowanie zużywalności elementów hamujących. Urządzenie to tworzy opór za pomocą pola magnetycznego, które generują magnesy rozmieszczone dookoła koła zamachowego. Dzięki temu użytkownik nie musi już angażować tyle siły w jego rozpędzenie. Występuje tu znacznie mniejsza zużywalność oraz cichsza praca.

Regulacji stopnia obciążenia można tu dokonywać nie tylko pokrętłem, ale i bez przerywania treningu, za pomocą wmontowanego panelu komputera. Orbitrek magnetyczny może też posiadać opcje dodatkowe, a jedynym minusem jest większa podatność na awarie elementów elektronicznych.

Orbitrek elektromagnetyczny

To już bardzo zaawansowany model orbitreka do domu, droższy z tego względu od poprzednich. Gwarantuje bardzo wysoką precyzję określania oporu oraz daje dostęp do wielu ciekawych opcji dodatkowych. Oporem steruje tu elektroniczny silnik podobnie jak w wersji magnetycznej. Jednak elektromagnes przymocowany jest w stałej odległości od koła zamachowego, dzięki czemu nie ma elementów ruchomych mechanizmu sterowania, co wpływa na niskie prawdopodobieństwo awarii.

Orbitrek elektromagnetyczny jest wyposażony w komputer, za pomocą którego trenujący może ustawić poziom oporu oraz rezultaty ćwiczeń, takie jak spalone kalorie, obecny poziom tkanki tłuszczowej, osiągnięte prędkości czy czas treningu.

Orbitrek powietrzno-magnetyczny

To najnowocześniejszy model obecny na rynku i oczywiście najdroższy, co też warto brać pod uwagę, rozważając, jaki orbitrek kupić do ćwiczeń w domu. Charakteryzuje się on wykorzystaniem magnetycznej regulacji oporu generowanego przez powietrze, czyli im szybsze ruchy wykonuje użytkownik, tym zwiększa się obciążenie. Dzięki temu urządzenie działa niezwykle płynnie, dostosowując się do aktualnych możliwości treningowych osoby ćwiczącej.

Jego zaletą jest cicha praca oraz wyposażenie w komputer z wyświetlaczem LCD, na którym można wybrać program treningowy oraz śledzić postępy ćwiczeń.

Jaki orbitrek do domu — z przednim czy tylnym napędem?

Orbitreki z tylnym napędem to technologia starsza i bardziej wytrzymała. Koło zamachowe znajduje się z tyłu, praktycznie pomiędzy nogami ćwiczącego. Cała konstrukcja jest mniej skomplikowana, mniej awaryjna i dopuszcza możliwość większej maksymalnej wagi użytkownika. Modele tylnonapędowe mają jeszcze trzy ważne cechy, które mogą być przydatne pod kątem użytku domowego. Są mniejsze, lżejsze i cichsze, od ich przednionapędowych odpowiedników.

Powodem, dla którego powstały orbitreki z przednim napędem jest możliwość stawiania dłuższego i węższego kroku. Pierwszy czynnik jest ważny dla wyższych użytkowników, a drugi zapewnia wygodę i bezpieczeństwo stawów. Koło zamachowe jest tutaj umiejscowione z przodu urządzenia, dzięki czemu płozy są ustawione bliżej siebie. Wadami urządzenia pod względem użytku w warunkach domowych są: duże rozmiary, skomplikowana konstrukcja, która wpływa na cenę i serwis urządzenia oraz wyższe koszty zakupu.

Jak dobrać orbitrek do warunków fizycznych?

Dla właściwego doboru urządzenia musisz wziąć pod uwagę swój wzrost oraz to ile ważysz. Od wzrostu zależy wybór orbitreka z płozami, które dają możliwość stawiania kroków odpowiedniej długości. Wygląda to następująco:

  • do 160 cm – długość kroku do 40,5 cm.

  • 160-170 cm – długość kroku 40,5-45,5 cm,

  • 170-180 cm – długość kroku 45,5-50,5 cm,

  • od 180 cm – długość kroku powyżej 50,5 cm

Oczywiście są to wskazówki, bo trening wykonany na urządzeniu z innymi parametrami może być równie efektywny, Jednak dla komfortu warto jak najściślej trzymać się powyższych wytycznych.

Dobór orbitreka pod względem wagi nie jest trudny, jeśli nie przekracza ona u Ciebie 100 kg. Wszystkie urządzenia są wtedy odpowiednie. Natomiast jeśli Twoja waga jest większa, musisz dokładnie sprawdzać, jaką dopuszczalną normę ma dane urządzenie. Te delikatniejsze modele mają zwykle tylko 115 kg. Natomiast średnia dopuszczalna opcja to 130 kg i więcej. Osoby cięższe powinny wybierać modele tylnonapędowe, które są wytrzymalsze.

Ile może kosztować orbitrek do domu?

Na rynku można znaleźć modele mechaniczne za kilkaset złotych oraz wersje powietrzno-magnetyczne za kilkanaście tysięcy. Rozpiętość cenowa jest więc znaczna, ale zawsze można znaleźć odpowiedni model w dobrej cenie. Do użytku domowego najlepsze będą wytrzymałe, cicho pracujące modele magnetyczne. Spełniają wszystkie niezbędne do ćwiczeń w domu warunki i w zależności od modelu mają ciekawe opcje dodatkowe.

Sportowy sklep online inSPORTline ma w ofercie duży wybór tych urządzeń, w cenach zaczynających się już poniżej 1 600 zł, jak orbitrek magnetyczny inSPORTline Petyr ET. Dostępne są także inne modele, między innymi: przednionapędowy Combre do domu czy tylnonapędowy Atlanta i wiele innych. Zapraszamy do wizyty na naszej stronie i wyboru orbitreka do domu dla siebie. Polecamy też maty ochronne pod sprzęt, dzięki którym podłoga w Twoim domu pozostanie w doskonałym, nienaruszonym stanie.

 

Subskrybuj newsletter
Newsletter