Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać drążek do podciągania?

Jak wybrać drążek do podciągania?
Jak wybrać drążek do podciągania?

Każdy zna drążki jako klasyczny sprzęt gimnastyczny. Mniej jednak wiadomo, że mogą być również bardzo skutecznym pomocnikiem podczas treningu domowego. Być może myślisz, że zdecydowanie nie masz w domu miejsca na tak duże urządzenia, jakie zwykle widzisz w telewizji. Zaletą drążków jest jednak to, że można je nabyć w wielu wzorach i wariantach – wolnostojące lub naścienne, łączone lub oddzielne, a na dodatek w różnych rozmiarach. Ich zastosowanie również jest różne i od Ciebie zależy, którą odmianę preferujesz.

Każdy może ćwiczyć na drążkach/poręczach – z pewnością nie musisz być najlepszym sportowcem olimpijskim, aby z nich korzystać. Trening na drążku wymaga siły i determinacji, ale jeśli wytrwasz, efekty końcowe na pewno będą warte wysiłku. Niezależnie od wybranej formy pomogą intensywnie wzmocnić górną połowę ciała, szczególnie ramiona, barki, plecy i mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Poprawisz również swoją koordynację, ponieważ ćwiczenia ze sztangą wymagają szybkiej zmiany rąk i zmiany pozycji. Jeśli wytrwasz w treningu, poprawisz również swoją kondycję fizyczną.

Czym są poręcze?

Przez poręcze rozumiemy dwa równoległe drążki umieszczone w pewnej odległości od siebie, zwykle na poziomie bioder użytkownika (przynajmniej wtedy, gdy są umieszczone na ziemi). Poręcze można również zawiesić na ścianie. We wszystkich przypadkach służą głównie wzmocnieniu rąk i górnej połowy ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poręczy?

Decydując się na zakup poręczy, zastanów się dokładnie, w jakim celu i gdzie chcesz ich użyć. Istnieje wiele opcji i ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Przy wyborze skup się głównie na następujących aspektach:

Nośność

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy wyborze nowych poręczy jest ich nośność. Powinny to być podstawowe dane, które będą kierować Twoim dalszym podejmowaniem decyzji. Nośność będzie zależeć między innymi od rodzaju zakupionych poręczy. Jak wspomniano powyżej, nie wszystkie rodzaje poręczy są ze sobą połączone. To czyni je bardziej uniwersalnym narzędziem, ale z drugiej strony zmniejsza również ich nośność. Z drugiej strony standardowe poręcze mają znacznie większą nośność, która czasami może nawet nie być potrzebna. Ustalenie idealnej nośności zależy od Ciebie – wybierz sprzęt, w którym czujesz się bezpiecznie, biorąc pod uwagę swoją wagę.

Rodzaj

Oczywiście będziesz musiał również zdecydować, jaki rodzaj poręczy wybrać:

  • Połączone poręcze są najbardziej podobne do tych używanych przez gimnastyków na igrzyskach olimpijskich. To najsilniejszy rodzaj poręczy i można na nich trenować pełnoprawne ćwiczenia gimnastyczne. Jednak zakres tych ćwiczeń jest również stosunkowo ograniczony.
  • Oddzielne, wolnostojące poręcze równoległe spełniają funkcję wielofunkcyjnego sprzętu siłowego, oferującego więcej możliwości ćwiczeń. Nie zaleca się próbować klasycznego huśtania na oddzielnych poręczach równoległych, ponieważ mogą się one od siebie oddalać ze względu na siłę użytkownika podczas ćwiczenia.
  • Oferujemy również poręcze wielofunkcyjne w mniejszych wersjach, które służą jako proste pomoce do wielu ćwiczeń wzmacniających górną połowę ciała. Te ćwiczenia obejmują pompki, stanie na rękach, L-sit itp. Takie poręcze są kompaktowe i łatwe do przenoszenia, a także można ich używać do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
  • Poręcze ścienne są wiercone w ścianie, podobnie jak drążek ścienny. Mocując drążki do ściany, uzyskujesz dobrą stabilność, a jednocześnie oszczędzasz miejsce. Oczywiście stanie pod ścianą ogranicza Twój repertuar ćwiczeń, ale nadal jest to prosty i skuteczny sposób na wzmocnienie górnej części ciała. Jeśli masz mało miejsca w domu, zdecydowanie rozważ zakup tego typu poręczy

Poręcze równoległe mogą również stanowić część systemów wielofunkcyjnych, takich jak poręcze wolnostojące lub atlasy. Jeśli jesteś zapalonym sportowcem, warto zastanowić się, czy nie warto kupować sprzętu, za pomocą którego można wzmocnić się na kilka różnych sposobów.

Podstawa

Podstawa, na której stoją poręcze, decyduje o ich stabilności. Ogólnie rzecz biorąc, im szersza podstawa, tym bardziej stabilne poręcze. Jest to szczególnie ważne w przypadku oddzielnych poręczy, które naturalnie nie są tak stabilne ze względu na swoją konstrukcję. Podstawa powinna mieć gumowy podkład, aby drążki nie ślizgały się podczas ćwiczeń. Jednak zawsze warto zaopatrzyć się w matę ochronną pod poręcze.

Ustawienia wysokości i szerokości

Warto też skupić się na tym, czy można w jakiś sposób regulować położenie poręczy, czy chodzi o ich wysokość czy szerokość. W ten sposób można ustawić trudność ćwiczeń. Dzięki regulowanej wysokości i szerokości poręczy więcej osób będzie mogło ćwiczyć na tym sprzęcie.

Poręcze i uchwyty

Niektóre nowoczesne poręcze mają piankowe uchwyty dla większego komfortu podczas ćwiczeń, a nawet wyściełane oparcia na plecy i przedramiona. Klasyczne poręcze nie mają tych elementów.

Teraz już na pewno wiesz jaki rodzaj poręczy wybrać:

Powiązane kategorie


Powiązane artykuły

Subskrybuj newsletter
Newsletter