Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać odpowiednie łyżworolki?

Jazda na rolkach jest bardzo popularną aktywnością fizyczną! Czy to na wsi czy w mieście. Niezależnie od wieku, wszystkie pokolenia jeżdżą na rolkach, aby utrzymywać odpowiednią kondycję ciała i dobry stan zdrowia oraz odpowiednią wagę.

Jazda na rolkach to dobra zabawa i odpoczynek, jak i zarówno doskonały trening. Jazdę na rolkach pokochało wiele ludzi we wszystkich regionach naszego kraju.

Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rolki dla dzieci i dorosłych. Dzięki temu będziesz mógł spędzać aktywnie dzień z całą rodziną lub w kręgu przyjaciół.

Jaki typ rolek potrzebujesz?

Przed zakupem należy ocenić swoje umiejętności jazdy na rolkach:

  1. rekreacyjne (fitness) – do regularnej rekreacyjnej jazdy (tańsze)
  2. profesjonalne – szybkie, freestylowe, slalom (droższe)

Dla dzieci można koszystać z przydatnej funkcji regulacji rozmiaru rolek (przycisk na wysokości pięty), przez co rolki "będą rosły" razem z dzieckiem. Niektóre modele posiadają kombinację 2w1 (rolki+łyżwy).

Przy wyborze rolek należy rozważyć:

  • wiek i osobiste preferencje
  • rozmiar buta (EUR) i kółek
  • jakość produktu
  • konstrukcja i design w stosunku do ceny

Kółka do łyżworolek

Jakość jazdy zapewniają odpowiedni rozmiar kółek i łożyska. Łyżworolki zazwyczaj posiadają cztery kółka (rolki freestylowe 5 kółek). Rozmiar rolek oznaczany jest np. jako 80/20, gdzie pierwsza liczba oznacza średnicę, a druga grubość kółek. Generalnie, większe kółka są szybsze a mniejsze są wolniejsze. Dlatego rolki z małymi kółkami będą idealne dla początkujących.

  • Do jazdy na U-rampach i skateparkach odpowiednie będą małe kółka (55 – 62 mm).
  • Dziecięce rolki powinny mieć mniejsze kółka (do 70 mm).
  • Uniwersalne dla niemalże wszystkich rolkarzy mają średnie kółka (81 84 mm).
  • Rolki szybkościowe dla doświadczonych rolkarzy posiadają duże koła (od 85 mm).

Istotne są również oznaczenia twardości kółek (literą "A")

  • Miękkie kółka jeżdżą wolniej, ale są bardziej skrętne (od 80A).
  • Średnio-twarde kółka są specjalnie zaprojektowane dla rolkarzy fitness, tak aby jeździć rekreacyjnie po zwyczajnych drogach i ścieżkach (80A – 90A).
  • Twarde kółka można używać do jazdy freestyle, ponieważ rozwijają większą prędkość i są bardziej wytrzymałe (od 90A).

Materiał, długość ramy i rodzaj łożysk

Zadaniem butów łyżworolek jest to, aby zapewnić maksymalną stabilność stopy i kostki. Buty zwykle składają się z dwóch części. Z powłoki (otaczającej stopę) i części stabilizującej (otaczającą kostkę). Najbardziej powszechne są te, wykonane z tworzywa sztucznego, który jest wzmacniany i wentylowany aby zapewnić wysoki komfort jazdy.

Rama jest kolejnym kryterium, który wpływa na styl jazdy. Jakość ramy może być określana przez materiał, z którego została wykonana. Generalnie, ramy aluminiowe są znacznie bardziej wytrzymałe, odporne na wstrząsy i znacznie lżejsze od innych materiałów.

Łożyska wpływają zarówno na szybkość, jak i jakość jazdy. Większość łożysk jest oznaczona "ABEC" a następnie obok stoją nieparzyste liczby od 1 do 9 (tzn. ABEC 1, ABEC 3, ABEC 4 itd.). To oznaczenie wskazuje na dokładność wykonania. Im wyższa liczba, tym łożyska są bardziej precyzyjnie wykonane.

Upewnij się że buty mają odpowiednie wiązanie. Jest to bardzo ważna kwestia wpływająca na bezpieczeństwo jazdy, którą trzeba wziąć pod uwagę.

Wybierz swoje rolki według kategorii:

  • rolki dla początkujących – wolniejsze, bardziej komfortowe, z mniejszymi kółkami (72-80mm), z miękkiego tworzywa i z niską ramą, odpowiednie do jazdy fitness i rodzinnych wycieczek
  • rolki fitness – najbardziej popularne i najchętniej wybierane, przeznaczone do jazdy rekreacyjnej i jazdy fitness, kółka 80-90 mm (modele sportowe 100 lub 110mm)
  • rolki agresywne – wyjątkowo wytrzymałe, dla fanów jazdy w skateparku, małe kółka (50-60 mm)
  • rolki szybkościowe – szybkie, długi kształt, twarde i duże kółka (100 lub 110 mm)
  • rolki do slalomu (freestyle, freeskate, miejskie) – doskonale przystosowane do slalomu, do jazdy po mieście, sztywna konstrukcja, kółka (76-80mm)
  • rolki do hokeja – szybkie, wytrzymałe, sztywna konstrukcja, kółka (72-80mm)
  • rolki nordic – do jazdy na nierównej powierzchni, na trawie, z dużymi kółkami, można używać kijków podczas jazdy
  • rolki dziecięce - wolniejsze, z mniejszymi kółkami, idealne dla początkujących użytkowników, z regulacją rozmiaru (o 3 lub 4 rozmiary)

Prawdą jest, że jakość i wykonanie rolek jest wprost proporcjonalne do ich ceny. Eksperci zalecają aby użytkownicy, którzy często jeżdżą na rolkach wybrali droższe rolki o lepszej jakości. Pieniądze z pewnością zwrócą się w postaci dużego komfortu jazdy.

Pamiętaj aby zaopatrzyć się w odpowiednie ochraniacze i kask. Należy zachowywać bezpieczeństwo podczas jazdy oraz zapewnić bezpieczeństwo naszym najbliższym.

Kiedy zacząć naukę jazdy na rolkach?

Niektóre dzieci uczą się jazdy na rolkach już w wieku 3-5 lat, w zależności od nauczania, ale idealny czas na naukę jazdy na rolkach to 6-10 lat. Nauka jazdy na rolkach nie jest problemem nawet dla osoby dorosłej. Liczy się jedynie brak ograniczeń zdrowotnych i odwaga. Można rozpocząć naukę w parkach, na ścieżkach, na drogach itp.

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie rolki, kask i ochraniacze i w drogę!

Dobrze wybrane rolki mogą służyć wiele lat! Możesz wybrać swój model spośród dostępnych >>tutaj<<.
Subskrybuj newsletter
Newsletter