Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać deskorolkę?

Skateboarding to doskonała zabawa, a także sposób na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od wieku, ten sport dostarcza ludziom dużo adrenaliny - dzieciom, młodzieży, dorosłym, chłopcom i dziewczętom. Tradycyjne deskorolki są nadal najbardziej rozpowszechnione, jednakże coraz częściej użytkownicy deskorolek próbują swoich sił podczas jazdy na longboardach.

Jak wybrać deskorolkę?
Jak wybrać deskorolkę?

Skateboarding to doskonała zabawa, a także sposób na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od wieku, ten sport dostarcza ludziom dużo adrenaliny - dzieciom, młodzieży, dorosłym, chłopcom i dziewczętom. Tradycyjne deskorolki są nadal najbardziej rozpowszechnione, jednakże coraz częściej użytkownicy deskorolek próbują swoich sił podczas jazdy na longboardach.

Skateboard to mała, zwrotna deska, która doskonale sprawdzi się podczas jazdy w skateparku, na U-rampach, podczas pokonywania przeszkód, a także podczas zwyczajnej jazdy po mieście.

Główne parametry deskorolki

 • Szerokość deski – standardowa deska 7,5"-8" jest stabilna i odpowiednia dla początkujących jak i zarówno dla doświadczonych zawodników, którzy chcą wykonywać sztuczki i tricki na ulicy czy w skateparku. Dla dzieci: 7,4". Długość tradycyjnych deskorolek wynosi ok. 32" (80cm). Dzieciom lepiej będzie się jeździć na deskorolce ok. 28".
 • Kształt deski (kształt lietry "U" na całej długości deskorolki) – sprawia, że deskorolka jest bardziej stabilna, a także nogi użytkownika lepiej trzymają się powierzchni. Posiada 3 poziomy wklęsłości (niskie, średnie i wysokie). Normą jest średniowklęsła deska.
 • Materiał – najlepsze deskorolki wykonane są z klonu kanadyjskiego, tańsze z klonu chińskiego, buku lub dębu. Deski składają się z 5 aż do 9 wartsw.
 • Wielkość kółek – wskazuje dwie wartości: średnica (50-60 mm)/twardość (78a-101 i więcej). Prawdą jest, że mniejsze i bardziej miękkie kółka są wolniejsze, a większe są bardziej wytrzymałe i szybsze.
 • Nośność, cena dla młodych skaterów doskonałe będą deskorolki z wytrzymałego tworzywa PP oraz deskorolki z drewna. Mają one nośność od 25kg do nawet 100 kg.

Kółka skateboardu

Wielkość i twardość kółek znacznie wpływają na styl jazdy. Muszą być one odpowiednio dobrane w zależności od przeznaczenia.

Średnica: wybór parametrów kółek

 • 50 – 53 mm – małe, powolne kółka, stabilna konstrukcja, przystosowane do wykonywania sztuczek
 • 54 – 59 mm – kółka przeznaczone dla początkujących i doświadczowych skaterów, do jazdy na U-rampach w skateparkach
 • 60 mm i więcej – szybsze longboardy do jeżdzenia po mieście

Twardość: kolejne kryterium wyboru odpowiednich kółek deskorolki

 • 78a – 87a – miękkie kółka na szorstkie powierzchnie o większej przyczepności
 • 88a – 95a – twardsze i szybsze kółka na drogi ulic
 • 96a – 99a – najczęściej wybierane kółka - wszechstronna, szybka i gładka jazda
 • 101 i więcej – najszybsza i najtrudniejsza jazda, najmniejsza przyczepność, dla profesjonalistów

Trucki do deskorolek

Wielkość trucków (osie deskorolek) odpowiadają szerokości deski. Zgodnie z profilem (wysokość), trucki są podzielone na 3 kategorie, a najczęściej wykorzystywane to:

 • Low (niskie) – dla zwiększenia stabilności: kółka 50 – 53 mm
 • Mid (średnie) – dla większości stylów jazdy: 53 – 56 mm
 • High (wysokie) – do jazdy rekreacyjnej: 56 mm i większe

Między truckami a deską znajduje się zazwyczaj praktyczna gumowa podkładka

Łożyska

Łożyska wpływają zarówno na szybkość, jak i jakość jazdy. Większość łożysk jest oznaczona "ABEC" a następnie obok stoją nieparzyste liczby od 1 do 9 (tzn. ABEC 1, ABEC 3, ABEC 4 itd.). To oznaczenie wskazuje na dokładność wykonania. Im wyższa liczba, tym łożyska są bardziej precyzyjnie wykonane.

Jak wybrać deskorolkę dla dziecka?

Dla dzieci lepsze będą węższe deskorolki o płycie 7,4" i mniejsze:

 • Midi 7,3"dla dzieci o wzroście 134 –157 cm
 • Mini 7"dla dzieci o wzroście 104 – 133 cm
 • Micro 6,5" – 6,75"dla dzieci w wieku poniżej 5 lat

Rodzaje płyt i zalety poszczególnych rodzajów

Każdy skater Ci powie, że deska desce nierówna. Rozpatrując przeznaczenie i teren w którym chcemy używać deskorolki, mamy do wyboru 4 kategorie.

 1. Skateboard wytrzymały, poręczny, przeznaczony do jazdy w skateparku, na U-rampach, w parku, a także do jazdy pokonującej przeszkody i na krótkie wycieczki po mieście
 2. Longboard wielki trend, szersze trucki i większe kółka, osiąganie większej prędkości, większy komfort jazdy na drogach i szlakach górskich (Mini-longboards są także odpowiednie do ruchu miejskiego)
 3. Pennyboard – szczególnie popularny wśród dzieci, mały rodzaj deskorolek z niską wagą i niskimi kosztami, wysoka stabilność, idealny środek transportu do miasta (mieści się w plecaku)
 4. Waveboard (snakeboard) – dla entuzjastów jazdy na deskorolkach, połączone 2 części za pomocą metalowego pręta, dwa niezależne koła obracają się o 360 stopni, możliwe wykonywanie tricków bez odbica i wykonywanie ćwiczeń zachowywania równowagi, szczególnie użyteczny w parkach i na płaskim terenie

Inne kryteria:

 • Jeśli zależy wam na deskorolce do jazdy po mieście, to należy wybrać węższą deskorolkę z mniejszymi kółkami.
 • Jeśli chcecie jeździć po skateparku, na rampach i innych, to należy kupić deskorolkę o szerszej płycie, która zapewnia większą stabilność
 • Jeżeli chcecie kupić deskorolkę dla dziecka, należy wybrać krótszą deskorolkę.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo twoich najbliższych - zaopatrz się w kask i ochraniacze

Zapisz się do newslettera
Newsletter