Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać odpowiednią hulajnogę?

Jak wybrać odpowiednią hulajnogę?
Jak wybrać odpowiednią hulajnogę?

 

Planujesz kupić hulajnogę, ale nie wiesz jaki rodzaj wybrać? Albo masz zamiar kupić hulajnogę dla dzieci i nie wiesz jaka byłaby dla nich najbardziej odpowiednia? Przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci w wyborze.Hulajnogi od jakiegoś czasu stały się fenomenem na polskich drogach. Czy to w mieście czy na wsi. Niezależnie od wieku, każdy może jeździć na hulajnodze! Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór odpowiedniej hulajnogi to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Nie należy lekceważyć podawanych parametrów.

Kryteria, które należy uwzględnić przed zakupem hulajnogi

Zanim zdecydujesz się na zakup hulajnogi, czy to dla dorosłych czy dla dzieci, konieczne będzie uwzględnienie pewnych kryteriów:

Jaki rodzaj hulajnogi wybrać?

Przed wyborem musisz się zastanowić kto i gdzie będzie używał hulajnogi. Hulajnogi można podzielić na kilka kategorii: hulajnogi składane, hulajnogi dla dorosłych, hulajnogi dla dzieci, freestyle hulajnogi, hulajnogi terenowe i hulajnogi zjazdowe. Ponadto, hulajnogi można podzielić w zależności od zastosowania:

  • hulajnogi sportowe (są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, mają opływowy kształt i zazwyczaj dwa hamulce)
  • hulajnogi turystyczne (duże koła dla bardziej komfortowej jazdy, masywna konstrukcja)
  • hulajnogi rekreacyjne (prawie wszystkie rodzaje hulajnóg)
  • hulajnogi miejskie (wąska kierownica, małe lub średnie kółka, zazwyczaj jeden tylny hamulec)

 

Jaka nośność jest wystarczająca?

Maksymalna nośność hulajnogi to wartość obciążenia chwilowego. Jest to również obciążenie podczas skoków. Ważne jest aby nie lekceważyć tego konkretnego parametru. Na drogach i w miastach, gdzie nie ma większych nierówności i dziur, wystarczą hulajnogi o mniejszej nośności. Natomiast jeżeli zamierzamy jeździć po wymagającym terenie, będziemy potrzebowali hulajnogi o większej nośności.

Jak dobrać rozmiar i rodzaj kółek?

Ogólnie rzecz biorąc, im większe koła, tym hulajnogi są szybsze, a jednocześnie trudniej jest sterować hulajnogą. Dlatego hulajnogi dziecięce mają małe kółka, a mniejsze kółka nadają się również dla początkujących. Do hulajnóg szosowych i zjazdowych, gdzie nacisk kładzie się na prędkość, znajdziemy duże koła. Tymsamym hulajnogi freestyle mają małe kółka, aby hulajnogista mógł jak najlepiej manewrować podczas różnych trików.

Ze względu na rodzaj kół najważniejszą rolę odgrywa ich twardośćDecyduje o komforcie i szybkości jazdy. Twardsze koła (PCV, bantam, guma PU) są szybsze, ale poczujesz każde uderzenie. Dlatego nadają się do gładkich dróg, chodników i innych płaskich powierzchni. Nie wjeżdżaj z nimi w teren. Z drugiej strony bardziej miękkie pompowane koła są bardziej odpowiednie do jazdy w terenie i innych nierównych powierzchniach. Lepiej trzymają się powierzchni i lepiej amortyzują wstrząsy. Ale dla większej prędkości będziesz musiał włożyć więcej wysiłku niż w przypadku twardych kół PU.

Jaki typ hamulców wybrać?

Na rynku istnieją trzy podstawowe rodzaje hamulców - szczękowe, tarczowe i zaciskowe. Wszystkie hamulce mają różne struktury i różną funkcjonalność oraz różną cenę. Jeśli planujesz jeździć głównie po mieście, wystarczy zaopatrzyć się w hulajnogę o hamulcu zaciskowym. Hamulce zaciskowe i szczękowe są bardzo łatwe w utrzymaniu i zapewniają komfortową jazdę. Hamulce tarczowe są odpowiednie dla sportowców, którzy jeżdzą po różnych trasach. Jednakże są kosztowne i wymagają lepszego serwisowania (wymiany klocków hamulcowych, itd.)


 

Jak wybrać odpowiednią wysokość kierownicy?

Wysokość kierownicy jest również ważnym parametrem, którego nie należy lekceważyć. Wysokość kierownicy każdy dorosły człowiek ustawia od 90 cm do 130 cm. Dla dzieci w większości przypadków odpowiednia będzie wysokość od 50 cm. Zbyt wysoko ustawiona kierownica może być nieporęczna, stanowić przeszkodę, a także może być niebezpieczna przy dużych prędkościach.
 

Orientacyjna tabelka
Wzrost użytkownika 100 - 110 cm 110 - 120 cm 120 - 130 cm 130 - 140 cm 140 - 150 cm 150 - 160 cm 160 - 170 cm 170 - 180 cm 180 - 190 cm 190 cm a více
Wysokość kierownicy 50 cm 55 cm 60 cm 65 cm 70 cm 75 cm 80 cm 85 cm 90 cm 95 cm a více

Generalnie, jeśli nie jesteś pewien co do wysokości kierownicy, to najlepiej ustawić ją nieco wyżej lub niżej, według własnych preferencji, tak aby nie ograniczała ruchu nóg.

Materiał ramy

Hulajnogi są powszechnie dostępne z ramą stalową, aluminiową lub carbon. Tego typu kombinacje materiałów są wystarczające do normalnego użytu. Skutery sportowe są wykonane z lekkiego aluminium, często również z węgla. Wszystkie materiały mają swoje zalety:

Aluminium Carbon Stal (Hi-ten)
+ niska waga + wytrzymałość + sztywność
+ sztywność + ekstremalna lekkość + elastyczność
    + dobra jakość wykonania


 
Subskrybuj newsletter
Newsletter