Strona główna > Jaki wybrać rozmiar i rodzaj łyżworolek?

Jaki wybrać rozmiar i rodzaj łyżworolek?

Chcesz kupić rolki ale nie jesteś pewien jaki typ i rozmiar wybrać? Przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik, aby pomóc w wyborze.

Jaki wybrać rozmiar i rodzaj łyżworolek?

Kryteria przed zakupem rolek

W ostatnich latach jazda na rolkach stała się prawdziwym hitem. Jednak zanim zdecydujesz się kupić rolki, konieczne będzie rozpatrzenie niektórych kryteriów. Rolki są idealne do wypoczynku, do jazdy rekreacyjnej lub do jazdy na rampach. Przeznaczone są do różnej formy aktywności i to od Twoich preferencji zależy jaki rodzaj rolek wybierzesz.

Przy wyborze rolek:

  • typ rolek (in-line, fitness, aggresywne, … )
  • wielkość i twardość kółek (78 mm, 82A, … )
  • rozmiar buta (40, 41, 42, ... )
  • stosunek ceny do jakości
  • długość rolek, łożyska, materiał i inne parametry
 

Jaki typ rolek wybrać?

Najważniejszym kryterium jakie trzeba wziąć pod uwagę jest to czy jesteś zaawansowanym czy początkującym użytkownikiem i jaki rodzaj rolek lubisz najbardziej. Ważna jest również nawierzchnia po której będziesz jeździć.

Rolki fitness
Te rolki są jednymi z najczęściej i najchętniej kupowanych. Ich konstrukcja sprawia, że są idealnie przystosowane do jazdy fitness i jazdy rekreacyjnej. Są poręczne, wygodne i dobrze wentylowane.

Rolki do jazdy agresywnej
Ten rodzaj rolek jest wykorzystywany głównie do jazdy rekreacyjnej, do jazdy z przeszkodami lub na skate parkach. Są także idealne do jazdy ulicznej. Łatwość kontrolowania oraz liczne zabezpieczenia sprawiają, że rolki wytrzymują ekstremalne obciążenia przy różnych skokach. Większość rolek agresywnych jest kompatybilnych na tyle, że można kupować części od innych producentów.

Rolki sportowe
Rolki sportowe są przeznaczone do wyścigów i intensywnego treningu. Doskonale sprawdzą się przy częstej jeździe. Posiadają wydłużony kształt z 5 kołami. Szczególnie zalecane doświadczonym zawodnikom, jak i profesjonalistom.

Rolki do slalomu
Tego typu rolki są zazwyczaj wyposażone w mniejsze kółka, osadzone blisko siebie, idealne do jazdy slalomem między przeszkodami. Rolki te są przeznaczone dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych rolkarzy.

Rolki dla dzieci
Dużą zaletą większości modeli jest możliwość regulacji wielkości (przycisk na wysokości pięty). Zapewnia to większy komfort użytkowania oraz dłuższą żywotność, ponieważ jeżeli dziecko podrośnie, trzeba będzie jedynie wyregulować rolki, bez konieczności kupowania nowych. Istotny jest także materiał wykonania, tak aby był oddychający, jak i zarówno materiał ramy oraz rodzaj łożysk i wielkość kółek.

Wielkość i trwadość kółek

Kółka są jednym z najważniejszych elementów rolek, który wpływa na jakość jazdy. Rozmiar jest mierzony do strony kółek, np. 80/20, przy czy większa wartość wskazuje na średnicę, a mniejsza na grubość kółek. Im większe kółka tym szybsza jazda.

Rozmiary kół, a ich dostosowanie do jazdy

Szybkość kółek Wielkość kółek Opis rolek fitness
Wolne 76 - 80 mm Wolniejsze kółka są bardziej odpowiednie dla początkujących rolkarzy, którzy dopiero co uczą się zachowywać stabilność i nie zależy im na osiąganiu dużych prędkości.
Średnio-szybkie 81 - 84 mm Średnio-szybkie kółka są przeznaczone dla niemalże każdego użytkownika, który miał już wcześniej doświadczenie w jeździe na rolkach (w pełni uniwersalne).
Szybkie 85 mm i więcej Kółka 90 mm są bardzo szybkie i przeznaczone jedynie dla profesjonalistów.
Dziecięce 60 - 70 mm Dla zwiększenia bezpieczeństwa z myślą o dzieciach, stworzone zostały mniejsze kółka, które nie jeżdzą tak szybko, aby dzieci mogły nauczyć się stabilności i odpowiedniej techniki jazdy.

Do jazdy na U-rampach i skateparkach przeznaczone są rolki o mniejszych kółkach (55-62mm), ze względu na lepszą sterowność freestyle.

Odpowiednia twardość kółek znacząco wpływa na komfort jazdy. Istnieją kółka z gumy lub z tworzywa sztucznego. Twardość ma kilka skali, przy czym stosuje się zakres oznaczany literą "A" (czyli od 78A). Liczba przed literą "A" mieści się zawsze w przedziale od 0 do 100, gdzie 0 wskazuje minimalną twardość, a 100 maksymalną. Wybór odpowiedniej twardości kółek nie jest zbyt oczywisty, dlatego proponujemy zapoznać się z poniższą tabelą:

72A, 78A, 82A, 85A
Średnia długość żywotności --------------------------- Najdłuższa żywotność
Wysoka zwrotność --------------------------- Średnia zwrotność
Wysoki współczynnik odbicia --------------------------- Średni współczynnik odbicia
Niska waga --------------------------- Wysoka waga
Gładka jazda --------------------------- "chropowata" jazda

Tabelka twardości a zastosowanie

Twardość Oznaczenie Pokročilost fitness bruslení
Mała twardość 80A i mniej Miękkie kółka bardzo dobrze absorbują wstrząsy i gwarantują komfortową jazdę
Średnia twardość 80A - 90A Idealna twardość do jazdy po drodze (rolki fitness)
Duża twardość 90A i więcej Twarde kółka są przeznaczone do szybkiej jazdy (rolki sportowe)

Do jazdy na U-rampach i skateparkach idealnie przystosowane są twarde kółka, które mają większą trwałość i dłuższą żywotność. 

Rodzaj i rozmiar buta

Zadaniem butów jest to, aby zapewnić maksymalną stabilność stopy i kostki. Buty zwykle składają się z dwóch części. Z powłoki (otaczającej stopę) i części stabilizującej (otaczającą kostkę). Najbardziej powszechne są te, wykonane z tworzywa sztucznego, który jest wzmacniany i wentylowany aby zapewnić wysoki komfort jazdy.

Tabela rozmiarów, która pomaga wybrać odpowiedni rozmiar

US UK EUR Długość (mm)
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330
 

Długość ramy, łożyska, materiał i inne parametry

Rama jest kolejnym kryterium, który wpływa na styl jazdy. Jakość ramy może być określana przez materiał, z którego została wykonana. Generalnie, ramy aluminiowe są znacznie bardziej wytrzymałe, odporne na wstrząsy i znacznie lżejsze od innych materiałów.

Łożyska wpływają zarówno na szybkość, jak i jakość jazdy. Większość łożysk jest oznaczona "ABEC" a następnie obok stoją nieparzyste liczby od 1 do 9 (tzn. ABEC 1, ABEC 3, ABEC 4 itd.). To oznaczenie wskazuje na dokładność wykonania. Im wyższa liczba, tym łożyska są bardziej precyzyjnie wykonane.

Upewnij się że buty mają odpowiednie wiązanie. Jest to bardzo ważna kwestia wpływająca na bezpieczeństwo jazdy, którą trzeba wziąć pod uwagę. 

Sprzęt i akcesoria podczas jazdy na rolkach

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy należy zaopatrzyć się w ochraniacze oraz kask ochronny. Można wyposażyć się także w specjalną odzież, gwarantującą jak najbardziej komfortową jazdę oraz rękawiczki, czy też elementy odblaskowe.