Strona główna > Potrzebujesz rady? > Jak wybrać paddleboard?

Jak wybrać paddleboard?

... wszystko o paddleboardach. Jak raz spróbujesz, już nigdy nie będziesz mógł przestać. Odwiosłuj nudę - Paddleboardy JOBE!

Jak wybrać paddleboard?
 

Paddleboarding... co to właściwie jest?

Paddleboarding, znany także jako SUP (Stand Up Paddle czyli padlowanie na stojąco) jest coraz bardziej popularny w branży sportów wodnych rodem z Hawajów. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Podstawowy ruch stanowi wiosłowanie na stojąco na pływającego desce.  Stąd często używany skrót Stand Up Paddle (padlowanie na stojąco). Początkowo było to tylko „zastępcze rozwiązanie” dla surferów podczas bezwietrznej pogody, gdy surfowanie po falach w idealnych warunkach nie było możliwe. Liczba surferów, korzystających z wioseł znacznie wzrosła na początku lat 60, kiedy to fotografowano turystów podczas nauki surfowania. Na szczęście dla nas, sport szybko się zakorzenił i mamy możliwość odkrywania piękno padlowania na naszych polskich stawach, rzekach, kanałach i jeziorach.

Dla kogo jest przeznaczony paddleboard?

Paddleboarding jest odpowiedni dla wszystkich, którzy lubią zdobywać nowe doświadczenia przebywając na wodzie i otaczając się naturą. Ale także dla tych, którym zależy na wzmocnieniu swojej wytrzymałości i kondycji oraz dla tych, którzy chcą się po prostu zrelaksować na wodzie wraz z najbliższymi. Ze względu na prostą obsługę, uniwersalność i wszechstronność, paddleboarding jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych:

 • Dzieci i młodzież odnajdą w sporcie swawolę, prostotę i radość. .
 • Dorośli docenią niezwykłe doświadczenia, odkrywanie nowych miejsc i poprawę swojej kondycji fizycznej.
 • Starszych oczaruje możliwość aktywnego wypoczynku i relaksu, otaczając się naturą oraz łatwość użytkowania.

Idealny jest również dla wszystkich miłośników jogi, którym nie straszne jest odkrywanie niezwykłych miejsc do ćwiczeń i relaksu. Specjalne paddleboardy Joga SUP (Stand Up Paddle) są przeznaczone do ćwiczeń jogi lub do relaksującej przejażdżki. Ich kształt zapewnia maksymalną stabilność, która jest niezbędna podczas ćwiczeń jogi.

Paddleboarding ma także swoich zwolenników wśród rybaków. Deski są dostosowane do szerszej powierzchni, można można przechowywać  chłodzący pojemnik z oparciem, a także uchwyty do wędek. Wszystkie te elementy zapewniają niezakłócony spokój wędkowania na jeziorze lub rzece.

Co oferuje nam paddleboarding?

 • Aktywną formę spędzania wolnego czasu
 • Relaks i odpoczynek na łonie natury
 • Prostą obsługę i uniwersalność
 • Poprawę kondycji i poprawę zmysłu równowagi
 • Idealne narzędzie do odchudzania i wymodelowania sylwetki
 • Przemierzanie rzek i jezior w celu odkrywania niezwykłych zakątków
 • Aktywnie spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi
 • Zdobywanie nowych i niepowtarzalnych doświadczeń
 • Brak konieczności odbywania drogich kursów instruktażowych

Przeczytaj także:
10 korzyści zdrowotnych paddleboardingu!
Stres, tłuszcz, zła postawa ciała, słaba kondycja – wszystkiemu można zaradzić!.

Kilka słów na temat poszczególnych paddleboardów:

Deski do paddleboardingu, w zależności od ich właściwości można podzielić na kilka podstawowych kategorii:

Deski na fale (SUP Surfing) – ich kształt przypomina wygiętego banana, który jest nieco szerszy, aby jego krawędzie doskonale replikowały fale w celu utrzymywania dobrego kursu. Deski są szersze i krótsze. Mają wysoką stabilność i dobre prowadzenie. Jednakże nieprzystosowane są do spokojnych wód, ponieważ ich kształt podczas pływania stawia duży opór i powoduje powolny ruch.

Deski SUP Race (Race SUP) - ich struktura jest przystosowana do osiągania maksymalnych prędkości. Są dłuższe i węższe, a także mają większą wyporność, aby utrzymywać wystarczającą stabilność. Dlatego właśnie są przystosowane do padlowania zarówno po morzu jak i po stojącej wodzie. Odpowiedni dla osób, którym zależy na osiąganiu dużych prędkości i wytrzymałościowym treningu. Przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników, przez wzgląd na gorszą zwrotność i bardzo dużą stabilność za sprawą smukłego kształtu.

Deski dla poszukiwaczy przygód (Touring SUP) – przeznaczone dla śmiałków, którzy chcą odkrywać świat i spędzić na wodzie kilka dni pod rząd. Deska ma węższą konstrukcję, przeznaczoną do dłuższych wycieczek, zwiedzania okolicy oraz padlowania z większą prędkością.

Deski na stojącą wodę (Flatwater SUP) - są szersze i większe niż inne SUP. Przystosowane są do leniwych przejażdżek na jeziorach, stawach, rzekach lub kanałach. Są bardzo wytrzymałe i mają wysoką trwałość materiałów. Te deski są idealne do wypoczynku z rodziną i przyjaciółmi. Przeznaczone dla tych, którym zależy na równomiernym wzmocnieniu ciała i zwiększeniu sprawności fizycznej.

Wszechstronne deski - jest to połączenie wszystkich powyższych typów. Są średniej długości i szerokości. Okrągły czubek jest lekko podniesiony, a zatem na spokojnej wodzie zbyteczny jest dodatkowy hamulec. Odpowiednie proporcje zapewniają wystarczającą stabilność deski na stojącej wodzie, spokojnych rzekach i mniejszych falach.

Deska windsurfingowa (Wind SUP) - jest to idealne połączenie paddleboardu oraz windsurfingu. Pływak jest wyposażony w 4 pasy, które pomagają dopasować deskę do swoich potrzeb. Gdy skończy nam się wiatr, możemy odpiąć żagiel i używać deski jak normalnego paddleboardu, za pomocą wiosła. Wind SUPP jest idealną deska dla osób, które poszukują środka zabawy dla całej rodziny.

Joga SUP - posiada wysoką stabilność i dużą szerokość, przez co zapewnia idealne warunki do ćwiczeń jogi na wodzie. Dużą zaletą są także uchwyty po każdej stronie deski, które można łączyć ze sobą i przeprowadzać ćwiczenia w większej grupie.

Deski rybackie (Fishing SUP) – są to deski przygotowane specjalnie na potrzeby rybaków.

Czy wiesz, że ...?
W czasie jednej godziny wiosłowania można spalić znacznie więcej kalorii niż podczas biegania lub jazdy na rowerze? 
Paddleboarding zapewnia dużo zabawy, a więc można spalić niechciany tłuszcz podczas dobrej zabawy na wodzie.

Jakie parametry należy brać pod uwagę podczas wyboru paddleboardów?

→ Nośność - powinna być podstawową kwestią przy wyborze SUP. Określa, jakim maksymalnym ciężarem można obciążyć dany paddleboard, tak aby nie stracił swojego kształtu i stabilności. Przy wyższych obciążeniach może nastąpić zanurzenie paddleboardu, a to znacznie utrudni padlowanie i sterowanie.

→ Objętość - objętość paddleboardu jest wyrażona w litrach, i odnosi się do zdolności przenoszenia obciążenia na desce. Oznacza to, że im większa objętość paddleboardu, tym nośność. Objętość paddleboardów jest różna, w zależności od kształtu, szerokości i grubości.

→ Długość - przy wyborze długości musisz wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach będziesz używać Paddleboard.

 • Krótkie deski (270 cm), świetnie nadają się do surfowania i są bardziej zwrotne niż długie deski.
 • Płyty średniej długości (od 270 do 370 cm) ze względu na swoją długość przeznaczone są do uniwersalnego zastosowania
 • Długie deski (od 380 do 430 cm) są wykorzystywane do wyścigów lub dłuższych podróży. Są one szybsze niż dwa poprzednie typy, ale trudniejszy w obsłudze.

→ Szerokość – szerokość płyty jest ważnym czynnikiem określającym stabilność. Generalnie, im szerszy paddleboard, tym bardziej stabilny.

 • Wąskie deski (74-76 cm) - są szybsze, ale mniej stabilne.
 • Szerokie deski (od 78 cm) - są o wiele bardziej stabilne, jednak są wolniejsze.

→ Konstrukcja – paddleboardy w zależności od swojej struktury podzielone są na dwa podstawowe typy:

 • Nadmuchiwany paddleboard – ich zaletą jest duża oszczędność miejsca i łatwy transport w torbie przenośnej. Są one również bardziej odporne na uszkodzenia, np. kamienie przy brzegu  (podczas gdy sztywne deski są bardziej podatne). Zewnętrzna warstwa jest zazwyczaj wytworzona z dwóch warstw płyty PVC. 

Nasza rada!
W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo szeroki wybór tylko nadmuchiwanych paddleboardów, ich zalety cieszą się naszym uznaniem. Chcemy zaoferować najlepsze z tego, co obecnie znajduje się na rynku.

 • Sztywne Paddleboardy –  ich kształt zapewnia dobry poślizg na wodzie, jednakże ich wadą jest podatność na uszkodzenia, np. kamienie, konary itp. Dużą wadą jest również poręczność podczas transportu, ponieważ potrzebna jest większa przestrzeń do przechowywania.
 
Paddleboardy - najlepszy relaks tego lata
 

Akcesoria dla paddleboardów:

Równie ważną kwestią, jak wybór odpowiedniego paddleboardu, jest wybór akcesoriów, które są nieodłącznymi elementami beztroskiego padlowania. Niektóre zestawy zawierają akcesoria paddleboardów już wliczone w cenę, ale istnieje możliwość dokupienia innych dodatków, dzięki którym można w pełni cieszyć się paddleboardingiem.

1. Wiosło
Tak jak silnik w samochodzie, tak wiosło jest niezbędnym uzupełnieniem wszystkich paddleboardów. Istnieje kilka typów pod względem materiałów i długości.

Podział ze względu na możliwość rozkładania:

Wiosła sztywne Wiosła rozkładane
+ mają maksymalną sztywność i pozwalają kierowcy szybko przenieść siły do wiosłowania + mają zdolność do szybkiego dostosowywania długości w zależności od wzrostu paddleboardzisty
+ są przeznaczone do wyścigów i do wiosłowania na falach + mogą być złożone do małych rozmiarów
+ długość takich wioseł musi być dokładnie dobrana do wzrostu użytkownika + mogą być użytkowane przez paddleboardzistów o różnym wzroście
  + przystosowane dla początkujących

Podział ze względu na materiał:

Aluminiowe wiosła Wiosła z włókna szklanego Bambusowe wiosła Węglowe wiosła
+ trwałość, niska cena + mała masa + naturalne materiały + trwałość, długa żywotność
+ materiały ze sztucznego tworzywa + regulowany rozmiar + bardzo niska masa + bardzo niska masa
+ Regulowany rozmiar + przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników + regulowany rozmiar + materiały z tworzywa sztucznego
+ dobry dla początkujących   + dla początkujących i średnio-zaawansowanych + regulowany i stały rozmiar
- większa masa     + dla zaawansowanych
      - wyższa cena

Długość wiosła:

 • Długość wiosła jest bardzo ważna dla prawidłowej postawy ciała i techniki wiosłowania
 • Wiosło powinno być o 15-20 cm wyższe od wzrostu użytkownika
 • Jeśli wiosło przynależy do kilku użytkowników, to wtedy warto zakupić wiosło regulowane

2. Smycz (kablowa)
Zapinana z jednej strony do nogi użytkownika, a z drugiej do deski. Podstawowe akcesorium bezpieczeństwa, które zapobiega odpłynięciu Paddleboardu. Głównym zadaniem jest ratowanie życia paddleboardzisty w przypadku pogorszenia się warunków pogodowych lub przy wysokim zmęczeniu użytkownika. Dlatego zaleca się nie wypływać na paddleboardzie bez dobrze zapiętej smyczy.

Istnieją dwa podstawowe typy smyczy:

Pokręcony kabel Prosty kabel
+ zawsze są na Państwa desce, nigdy w wodzie + jest zanurzony w wodzie
+ nigdy się nie plącze + gwarantuje swobodę ruchu
+ przystosowane do spokojniejszych wód + przeznaczone do mniej spokojnych wód

3. Wodoodporna obudowa
Jest bardzo przydatnym akcesorium dla wszystkich, którzy chcą przewozić telefony komórkowe oraz dokumenty i mieć pewność że będą dobrze przechowywane w  suchym miejscu.

4. Pompka
Przeważnie wszystkie nasze paddleboardy mają w zestawie pompkę. Ze względu na wysokie ciśnienie wewnątrz paddleboardu, nie wszystkie pompki będą odpowiednie. Jeśli nie posiadasz pompki, zalecamy zaopatrzyć się w naszym e-sklepie.

6 zasad bezpiecznego padlowania:

Podobnie jak w przypadku innych sportów, nawet na padleboardach niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Dlatego należy zachować ostrożność i przestrzegać następujących zasad:

 1. Podczas jazdy po paddleboarddzie zaleca się założenie kamizelki. Nawet najlepsi pływacy nie mogą być w 100% pewni swoich możliwości. Wygodna kamizelka nie ogranicza ruchów i jest łatwa w przechowywaniu. Polecamy wszystkim paddleboardzistom.
 2. Pływaj z przyjaciółmi! Zawsze lepiej płynąć większą grupą. Jest to nie tylko o wiele bezpieczniejsze, ale i sprawia więcej zabawy
 3. Podczas padlowania ważne jest nie tylko wasze bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo otoczenia. Nie pływaj blisko innych wioślarzy lub kajaków. Należy bezwzględnie przestrzegać lokalnych zasad bezpiecznego pływania.
 4. Jeśli zamierzasz pływać na rwących rzekach , to zalecamy noszenie kasku.
 5. W przypadku padlowania na morzu, dowiedz się o możliwości pływania. Nie należy lekceważyć miejscowych ostrzeżeń. Duże fale, wiatr i prądy morskie mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych paddleboardzistów. Na morzu należy zawsze korzystać ze smyczy, aby zapobiec odpłynięciu deski. Padlowanie na falach zaleca się jedynie zaawansowanym i doświadczonym wioślarzom.
 6. Weź pod uwagę swoje zdrowie, a przed wypłynięciem rozważ wszelkie możliwe zagrożenia. Jeśli znajdziesz się niebezpiecznej, zagrażającej życiu sytuacji, niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednią organizacją.

Dlaczego warto wybrać paddleboard marki JOBE?

JOBE to marka z Holandii z korzeniami w Stanach Zjednoczonych, która jest zaangażowana w sporty wodne i jest światowym liderem wakeboardingu i paddleboardingu. Paddleboardyy JOBE SUP są produkowane za pomocą specjalnej technologii „drop-stitch”. Nie są one klejone ręcznie (ręcznie klejone paddleboardy są wykonane z  maksymalnie 15 warstw kleju, co powoduje powstawanie widocznych pęcherzyków i niższą wytrzymałość, a co za tym idzie krótszą żywotność), ale za pomocą lasera. Dzięki technologii „drop-stitch” paddleboardy JOBE są lżejsze i mocniejsze o 1/3 w porównaniu do produktów konkurencyjnych. Są również praktycznie niezniszczalne.

W zestawie razem z paddleboardem znajdują się:

 • składane, regulowane, aluminiowe wiosła
 • pompka z manometrem 
 • praktyczna torba wodoodporna (na paddleboard i swoje rzeczy)
 • smycz zabezpieczająca (przymocowywanie do nóg)
 

Czy wiesz, że ...?
Ze względu na swoją prostotę i intuicyjną obsługę, nie trzeba płacić za drogie kursy szkoleniowe. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat padlowania, dowiesz się za pomocą instrukcji i Internetu. Według naszego doświadczenia, średnio wykwalifikowani sportowcy nauczą się obsługiwać paddleboard w przeciągu 2 godzin.

Może Cię zainteresować: