Do strony głównej

Produkty w porównywarce

10 korzyści zdrowotnych paddleboardingu

10 korzyści zdrowotnych paddleboardingu
10 korzyści zdrowotnych paddleboardingu


Paddleboaring jest łatwiejszą formą aktywności niż windsurfing, a także zapewnia dużo więcej zabawy niż zwykłe bieganie lub pływanie.  Nie ma potrzeby odbywać drogich kursów, aby użytkować paddleboardy, ponieważ można pływać na niemalże każdych akwenach wodnych, zdobywając tym samym kilka nowych, niepowtarzalnych doświadczeń. Oprócz tych niewątpliwych zalet, paddleboarding przynosi wiele innych korzyści, które odnoszą się do naszej kondycji fizycznej i zdrowia psychicznego.

Poniżej wymieniamy 10 najważniejszych.

 1. Poprawa równowagi – padlowanie na SUP wpływa na zmysł równowagi oraz na wyprostowaną postawę,  ponieważ wymaga stabilności wewnętrznej i siły w nogach, aby utrzymać równowagę.
   
 2. Trening całego ciała - według badań medycznych, paddleboarding to sport, który angażuje niemalże wszystkie mięśnie całego organizmu, w tym: mięśnie nóg, brzucha i pleców, które są odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowego środka ciężkości i stabilności, a ramiona oraz barki są wykorzystywane do poruszania się po wodzie. Dodatkowo, jest sportem aerobowym, przez co przynosi wiele korzyści sercu i płucom.
   
 3. Niskie ryzyko zdrowotne – podczas pływania ciężar jest rozkładany równomiernie na całe ciało, przez co spada prawdopodobieństwo uszkodzenia ścięgien i obciążania stawów. Dzięki swojej prostocie,  paddleboarding przeznaczony jest dla wszystkich sportowców, u których wystąpiły kontuzje, a którzy mimo okresu rekonwalescencji nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej.
    
 4. Redukuje stres - Woda naturalnie uspokaja ciało i pomaga zredukować stres. Dodajmy do tego wszystkiego kojące dźwięki, takie jak brodzenie po wodzie, bicie serca i śpiew ptaków. Nagle czujesz, jak cały nagromadzony stres z ostatnich dni „odlatuje”. Czujesz się wolny i pełen energii.
   
 5. Zwiększa ogólną wytrzymałość organizmu – jeśli chcesz spędzić na paddleboardzie cały dzień, prawdopodobnie będziesz odczuwać zmęczenie z łagodnym bólem w całym ciele. Ból po sporcie jest naturalnym systemem obronnym organizmu, a to oznacza, że następnym razem będziesz silniejszy, a ciało będzie jędrniejsze niż na początku.
   
 6. Ćwiczenia cardio – jeśli spędzicie na wodzie dostatecznie dużo czasu, paddleboarding stanie się doskonałym ćwiczeniem cardio. Wyścigi z przyjaciółmi są doskonałą motywacją, kiedy to w ramach rozrywki możecie zwiększyć wydolność serca.
   
 7. Przydatne przy rehabilitacji - ze względu na niskie ryzyko zdrowotne, paddleboardy mogą być wykorzystywane jako narzędzie do rehabilitacji dla osób z kontuzjami i innymi urazami. Paddleboarding nie obciąża stawów i nie nadwyręża mięśni.
   
 8. Poprawia wytrzymałość - Po opanowaniu podstawowych zasad paddleboardingu, można zacząć budować swoją kondycję i wytrzymałość wraz z każdą chwilą spędzoną na wodzie.
   
 9. Lepsze zdrowie serca - biorąc pod fakt, że SUP ma podobne wymagania do biegania, aerobiku czy nawet do cross-treningu, udowodnione jest, że zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz chorób pokrewnych. 
   
 10. Doskonałe połączenie z naturą - czas spędzony na wodzie jest doskonałym sposobem relaksacji i ukojenia. Ma także pozytywny wpływ na naszą psychikę. Ponadto pobyt na słońcu zwiększa wchłanianie potrzebnej witaminy D.
   

Czy wiesz, że…?
W czasie jednej godziny wiosłowania można spalić znacznie więcej kalorii niż podczas biegania lub jazdy na rowerze?
Paddleboarding dostarcza również dużo zabawy, więc można spalić niechciany tłuszcz podczas dobrej zabawy na wodzie.

 

Może Cię zainteresować: 

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter