Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać łuk? Kilka podstawowych wskazówek dla początkujących.

Jak wybrać łuk? Kilka podstawowych wskazówek dla początkujących.
Jak wybrać łuk? Kilka podstawowych wskazówek dla początkujących.

Łucznictwo to świetna aktywność rekreacyjno-sportowa dla dzieci i dorosłych. W końcu kto nigdy nie chciał uwolnić swojej wyobraźni i grać w Indian, średniowiecznych wojowników lub postacie z popularnych filmów fantasy? Dla niewtajemniczonych może być problem ze znajomością tematu i doborem odpowiedniego łuku, ale nie trzeba się o nic martwić. W poniższym poradniku pokrótce wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze łuku i jakie dane będą dla Ciebie miarodajne. Z nami dokonasz wyboru w kilka minut!

TYP ŁUKU

Wybierz swój ulubiony

SportoweŁuki refleksyjne charakteryzują się zakrzywionymi ramionami. Końce łuku skierowane są w stronę celu, tworząc prosty system zwiększania siły podczas wystrzeliwania strzały. Dzięki krótszej długości są bardziej kompaktowe, a większość nowoczesnych łuków można również szybko złożyć lub rozłożyć, co ułatwia znalezienie dla nich miejsca w domu.

Bloczkowe – Współczesne wcielenie łuku, nazwane tak od bloczków na obu końcach łuku. Bloczki rozkładają siłę przy naciągnięciu cięciwy, ale nierównomiernie, dzięki czemu największy wzrost siły następuje na początku naciągu, a na końcu będzie znacznie mniejszy. System ten zwiększa prędkość i zasięg strzały, a dzięki mniejszemu odrzutowi ułatwia również celowanie. Dzięki temu łuki bloczkowe są świetne zwłaszcza dla początkujących.

Dziecięce – To prosta konstrukcja o klasycznym kształcie, który wszyscy kojarzyliśmy z kokardkami. Jego łuk składa się z jednoczęściowego zakrzywionego kawałka drewna, plastiku, kompozytu lub innego materiału. Te łuki mogą być krótkie lub długie, a ich krzywizna może być różna.

KTÓRĄ RĘKĄ STRZELASZ?

Posiadamy sprzęt dla leworęcznych i praworęcznych!


Łuk należy dobrać do tego, którą ręką naciągniesz cięciwę. Zatem praworęczni trzymają korpus łuku w lewej ręce i kierują go prawą ręką - leworęczni mają dokładnie odwrotnie. W przypadku niektórych łuków rekreacyjnych - zwłaszcza dziecięcych - znajdziemy również konstrukcję dwustronną.

SIŁA NACIĄGU

Nie przeceniaj swojej siły

Siła naciągu łuku podawana jest w funtach i jest indywidualna dla każdego łucznika. W istocie jest to wskazanie siły potrzebnej do pełnego naciągnięcia łuku. Oczywiście łuki o mniejszej sile naciągu są odpowiednie dla początkujących i odwrotnie. Ogólnie rzecz biorąc, łuki rekreacyjne dla początkujących możemy podzielić na następujące kategorie:

  • Dzieci (do ok. 13 lat): do 15 funtów
  • Kobiety i młodzież: 18–26 funtów
  • Mężczyźni: 24–28 funty

(1 lb = 0,454 kg)

Jeśli jednak ktoś bardziej doświadczony już kupi łuk, to zwykle już wie, co zamierza robić. Dodatkowo, poprzez ćwiczenia i treningi, siła wzrasta, więc będziesz musiał szukać wyższych liczb.

Wysoka wytrzymałość naciągu jest wymagana w przypadku łuków myśliwskich, gdzie wymagana jest siła co najmniej 40 funtów.

ROZMIAR ŁUKU

Dla każdego coś innego

Długość samego łuku to kolejna kwestia, która zależy wyłącznie od potrzeb (i sylwetki) łucznika lub łuczniczki. Tutaj również zależy to od rodzaju kupowanego łuku - łuki refleksyjne są logicznie krótsze niż łuki proste. Idealnym rozwiązaniem jest wypróbowanie najpierw łuku. W przypadku dzieci pamiętaj, że mają tendencję do szybkiego wzrostu, więc podejmując decyzję, wybieraj dłuższe modele.


STRZAŁY

Powodzenia!

Żaden łucznik nie może obejść się bez dobrze dobranych strzał. Ale jak wybrać te właściwe spośród wielu długości, materiałów i grotów?

Długość – Idealna długość strzały zależy od długości naciągu użytkownika. Może nie odpowiadać 100%, ale zazwyczaj będziesz w tym zakresie z mniejszym odchyleniem.

Materiał – Obecnie materiałów używanych do produkcji strzał jest bardzo dużo, a wybór zależy głównie od Twoich preferencji. Strzały laminowane są praktycznym rozwiązaniem dla początkujących i strzelców rekreacyjnych, ponieważ wytrzymują długo, a w przypadku zgubienia ich wymiana nie jest droga. Starym dobrym klasykiem są oczywiście strzały drewniane, alternatywą mogą być bardziej wytrzymałe strzały aluminiowe lub lekkie i cienkie strzały z włókna węglowego.

Sztywność (kręgosłup) – Dla bardziej zaawansowanych strzelców istotna będzie również sztywność strzały, zwykle określana mianem kręgosłupa. Im niższy kręgosłup, tym twardsza strzała. (Im sztywniejsza strzała, tym mniej ugina się pod obciążeniem.) Twardsze strzały są zwykle używane z mocniejszymi łukami myśliwskimi i sportowymi, ponieważ mniej sztywne strzały nie musiałyby pochłaniać energii łuku i niebezpiecznie pękać podczas wystrzelenia. W klasycznym strzelaniu rekreacyjnym wyższy kręgosłup nie ma jednak znaczenia.

Wybór sztywności jest zwykle rozwiązywany tylko dla strzał sportowych i myśliwskich, dla łucznictwa rekreacyjnego bardziej decydująca jest długość i materiał (np. dla strzał dziecięcych, które często się gubią, wybierzemy tańsze modele plastikowe).

AKCESORIA

Uzbrojenie dla każdego dobrego łucznika

Gdy masz już odpowiedni łuk i zestaw strzał, jesteś w zasadzie gotowy do działania! Ale dobrze jest wyposażyć się w pewne akcesoria, dzięki którym będziesz strzelał jeszcze lepiej.

Tarcze i maty - Jeśli chcesz trenować muchę, potrzebujesz celu. W łucznictwie najczęściej stosuje się tarcze papierowe przymocowane do tarczy. Cele są zwykle wykonane z litego materiału piankowego, który nie ulega uszkodzeniu podczas wyciągania strzał. Na tarczach papierowych oficjalne strefy docelowe są oznaczone kolorem.

Kołczany - Praktyczny sposób na noszenie i przechowywanie strzał, nadaje się również do serwowania podczas strzelania.

Ochraniacze - Ważne pomoce, których nie powinno zabraknąć w wyposażeniu początkujących czy zaawansowanych strzelców. Osłony palców pomagają lepiej chwycić cięciwę i eliminują ryzyko nieprzyjemnych kontuzji. Ochraniacze przedramienia powodują, że cięciwa nie kołysze cię, gdy puścisz strzałę.

Podstawy - Mały, ale nieoceniony pomocnik ułatwiający celowanie. Niektóre łuki mają zintegrowane podstawy, w przypadku prostszych łuków podstawa jest przyklejona do boku łuku w zależności od tego, z której ręki strzelasz.

Napinacze cięciwy - Praktyczne pomoce dla tych, którzy mają problem z naciągnięciem cięciwy. Dzięki napinaczowi można bezpiecznie i delikatnie zgiąć ramiona, a wtedy założenie cięciwy nie będzie stanowiło problemu.


Wskazówka: Wypróbuj zestaw łuczniczy! Jeśli kupujesz łuk po raz pierwszy lub dla dzieci dla zabawy, zakup kompletnego zestawu jest zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem. W zestawie oprócz łuku znajduje się również kilka kompatybilnych strzał, a zazwyczaj także ochraniacze lub inne akcesoria.

Subskrybuj newsletter
Newsletter