Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać poręcze równoległe?

Poręcze równoległe są z pewnością znane wszystkim jako niezbędne akcesorium do gimnastyki. Mniej znane jest to, że mogą one być bardzo pomocne podczas treningu w domu. Może myślisz, że nie masz miejsca na tak duży sprzęt. Zaletą poręczy jest to, że dostępnych jest wiele rodzajów - wolnostojące lub montowane na ścianie poręcze równoległe, połączone razem lub osobne poręcze - wszystkie w różnych rozmiarach. Oznacza to, że ich użycie również się różni, w zależności od tego, co wolisz. 

Równoległe poręcze są dla wszystkich- nie musisz być najlepszym sportowcem olimpijskim, aby z nich korzystać. Używanie równoległych poręczy wymaga siły i determinacji, ale jeśli wytrwasz, wynik końcowy z pewnością okaże się wart wysiłku. Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, będziesz skutecznie ćwiczyć górną połowę ciała, zwłaszcza ramiona, barki, plecy i mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Poprawisz również koordynację, ponieważ trening z poręczami równoległymi wymaga szybkiej zmiany rąk i pozycji. Jeśli będziesz ich używać, poprawisz swoją sprawność fizyczną .

Co to są poręcze równoległe?

Są to dwa pręty równoległe do siebie w pewnej odległości, zwykle na poziomie bioder użytkownika (przynajmniej gdy stoją na ziemi). Równoległe pręty można również zamontować na ścianie. Używane głównie do ćwiczeń ramion i górnej części ciała.

Na czym się skupić przy wyborze poręczy równoległych?

Jeśli zdecydujesz się na zakup poręczy, pomyśl o tym, do czego chcesz ich użyć. Istnieje wiele rodzajów i ważne jest, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Skoncentruj się głównie na następujących kwestiach:

Limit wagi

Przy wyborze nowych poręczy najprawdopodobniej najważniejszym aspektem jest ich limit ciężaru. Powinien to być główny parametr, który bierzesz pod uwagę. Limit wagi będzie również zależeć od wybranego rodzaju równoległych poręczy. Jak stwierdzono powyżej, nie wszystkie poręcze równoległe są ze sobą połączone. Dzięki temu ich stosowanie jest bardziej uniwersalne, ale ich limit wagowy jest niższy. Z drugiej strony standardowe połączone równoległe poręcze mają znacznie wyższy limit ciężaru, który może nie być potrzebny. To Ty decydujesz, jaki powinien być idealny limit wagi. Wybierz produkt, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa.

Rodzaj

Oczywiście musisz także zdecydować o rodzaju poręczy równoległych:

  • Połączone wolnostojące poręcze są najbardziej podobne do tych używanych przez gimnastyków olimpijskich. Jest to najbardziej stabilny rodzaj poręczy odpowiednich do pełnowartościowej gimnastyki. Jednak zakres tych ćwiczeń jest nieco ograniczony w tym samym czasie.
  • Oddzielne wolnostojące poręcze można uznać za bardziej wielofunkcyjny sprzęt treningowy z różnymi opcjami treningu. Nie zaleca się wypróbowywania klasycznych huśtawek na osobnych poręczach, ponieważ mogą się one rozsuwać ze względu na ciężar użytkownika.
  • Dostępne są również uniwersalne poręcze w mniejszych rozmiarach, które służą jako wszechstronny sprzęt treningowy do ćwiczenia górnej części ciała. Ćwiczenia te obejmują pompki, stanie na rękach, podnoszenie nóg itp. Tego rodzaju poręcze są łatwe do przechowywania i mogą być również używane do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
  • Naścienne drążki równoległe są wiercone w ścianie, podobnie jak drążki do podciągania. Przymocowanie równoległych poręczy do ściany zapewnia dużą stabilność przy jednoczesnym oszczędzaniu miejsca . Oczywiście umieszczenie równoległych poręczy w pobliżu ściany ograniczy twoje opcje treningowe. Nawet wtedy jest to prosty i skuteczny sposób na ćwiczenie górnej części ciała. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w domu, na pewno będziesz chciał rozważyć zakup tego rodzaju poręczy dla siebie.

Równoległe poręcze mogą być również częścią wyposażenia wielofunkcyjnego, takiego jak wolnostojące poręcze lub atlasy. Jeśli lubisz ćwiczyć, zastanów się, czy nie lepiej jest kupić wielofunkcyjny sprzęt, który pozwoli na więcej możliwości treningowych.

Podstawa

Podstawa równoległych poręczy zapewnia stabilność. Mówiąc ogólnie, im szersza podstawa, tym bardziej stabilna jest poręcz równoległa. Jest to szczególnie ważne, jeśli dotyczy oddzielnych prętów równoległych, które nie są tak stabilne ze względu na ich konstrukcję. Podstawa powinna mieć gumowe podkładki, aby zapobiec poślizgowi. Zawsze zaleca się umieszczenie maty ochronnej pod poręczami.

Regulacja wysokości i szerokości

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy położenie prętów równoległych można w jakikolwiek sposób regulować, czy to wysokość, czy szerokość. W ten sposób możesz ustawić intensywność ćwiczeń. Dzięki regulowanej wysokości i szerokości równoległych prętów więcej osób będzie mogło wykorzystać ten sprzęt.

Uchwyty

Niektóre nowoczesne poręcze mają piankowe uchwyty dla większego komfortu podczas treningu, a nawet wyściółki pleców i przedramienia. Zwykłe poręcze równoległe nie mają takich funkcji.

Subskrybuj newsletter
Newsletter