Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać trener równowagi?

Jak wybrać trener równowagi?
Jak wybrać trener równowagi?

 

Trenery równowagi są świetnymi narzędziami do wzmacniania mięśni, aby zapewnić prawidłową postawę i poprawić ogólną koordynację. Mają także szeroki zakres zastosowań - możesz ich używać do podstawowych ćwiczeń, ale także do ćwiczeń cardio lub treningu siłowego. Ćwiczenia z matami równoważącymi są niezwykłe i przyjemne. Pamiętaj o włączeniu ich do programu treningowego - aby urozmaicić codzienną rutynę, a może nawet uzyskać nową motywację do ćwiczeń.


Nawet jeśli niewiele się nad tym zastanawiasz, potrzebujesz dobrej koordynacji i równowagi do prawie codziennych czynności. Niezależnie od tego, czy idziesz ulicą, wstajesz z biurka, czy pochylasz się, aby zawiązać sznurowadło, dobra równowaga i silne mięśnie zapewniają wsparcie, którego nie powinieneś lekceważyć. Podkładki balansujące są pod tym względem bardzo pomocne, ponieważ pozwalają na koordynację i równowagę w zaciszu własnego domu. Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać podstawowe ćwiczenia , które już znasz (uchwyty, przysiady, rzuty itp.). Jednak ćwiczenia te staną się znacznie bardziej skuteczne w utrzymywaniu równowagi. W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej głównym zaletom ćwiczeń balansujących i pomożemy wybrać rodzaj maty równoważącej, który najbardziej Ci odpowiada.Jakie są zalety ćwiczeń na podkładkach balansujących?

  • Poprawa koordynacji - Podczas ćwiczeń na macie równoważącej układ mięśniowy musi działać, aby utrzymać równowagę ciała. To naturalnie poprawia koordynację, nie tylko podczas ćwiczeń, ale także w życiu codziennym. Ponieważ nasze ciała tracą koordynację z wiekiem, ćwiczenia na matach równoważących są bardzo korzystne pod tym względem.
  • Wzmacnianie izolowanych mięśni - Aby zachować równowagę, musisz używać poszczególnych mięśni osobno, bez angażowania innych, które normalnie „pomagałyby”. Wzmocni to również głębokie mięśnie, które zwykle są trudne do ćwiczeń.
  • Zmniejszenie ryzyka obrażeń - Ćwiczenia na matach równoważących pomogą Ci lepiej zestroić się z ciałem, co oznacza, że będziesz bardziej świadomy ruchu kończyn w przestrzeni. Zmniejszy to ryzyko upadku lub uderzenia w przedmioty w okolicy, zapobiegając możliwym obrażeniom.
  • Wzmocnienie stawów - W zależności od rodzaju ćwiczeń trening z matami równoważącymi pomaga ustabilizować ramiona, stawy biodrowe, kolana i kostki, poprawiając ruchomość. Regularny trening zmniejsza również ryzyko zranienia tych stawów.
  • Koordynacja układu mięśniowego i nerwowego - Podczas treningu zaangażowane są układy ruchowe i nerwowe. Ćwicząc na matach równowagi, mózg uczy się, jak pracować z mięśniami tak skutecznie, jak to możliwe i jak szybciej reagować. Zasadniczo mózg i mięśnie nauczą się lepiej komunikować. Z czasem będziesz w stanie zaangażować więcej włókien mięśniowych w celu wzmocnienia (np. Podnoszenie ciężarów).
  • Spalanie kalorii - Aby utrzymać równowagę ciała, mięśnie muszą ciężko pracować, co prowadzi do spalania kalorii.
  • Poprawa postawy - Regularne ćwiczenia na macie równoważącej nie tylko poprawiają koordynację, ale także wzmacniają kluczowe mięśnie brzucha i pleców. Pomoże to uzyskać prawidłową postawę, zmniejszając jednocześnie ból pleców.Na czym się skupić przy wyborze?

1. Kto będzie korzystał z podkładki balansującej?

  • Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze maty równoważącej jest jej nośność. Jeśli kupujesz matę równoważącą wyłącznie do własnego użytku, podążaj za swoją wagą. Jeśli wiesz, że cała rodzina będzie ćwiczyć na macie, wybierz produkt o większej nośności.

2. Gdzie ćwiczyć na podkładce/poduszce?

  • Podkładki równoważące są dostępne w  kilku rozmiarach. Jeśli chcesz ćwiczyć w mieszkaniu, w którym nie ma dużo miejsca na duży sprzęt do ćwiczeń, wybierz podkładkę o mniejszym rozmiarze, która będzie łatwiejsza do przenoszenia ze względu na niższą wagę.

3. Który rodzaj podkładki równoważącej będzie Ci najbardziej odpowiadał?

Poduszki do balansowania
Ten rodzaj podkładek równoważących ma postać gumowych podkładek o mniejszej średnicy, często wyposażonych w wgłębienia masujące. Są małe i kompaktowe i można je napompować w razie potrzeby, aby zmienić trudność ćwiczeń. Mogą być  proste lub wypukłe (te proste nadają się do wyważenia siedziska, kopuły są łatwiejsze do ćwiczenia). Ponieważ te wkładki są mniejsze, możesz użyć ich więcej podczas ćwiczeń - na przykład po jednej na każdą nogę.

Klasyczne z płaską podstawą
Te podkładki równoważące pozwalają na szerszy zakres ćwiczeń, niż mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że podkładka o płaskiej powierzchni może być układana albo na płaskiej, albo na zaokrąglonej stronie , co znacznie rozszerza możliwości jej zastosowania. Umieszczona na płaskiej stronie zapewni Ci niestabilną powierzchnię do ćwiczeń, ale jednocześnie pozostanie mocno zakotwiczony w ziemi. Nie ma ryzyka upadku. Mata może być używana do wielu standardowych ćwiczeń w tej pozycji, aby zwiększyć ich efekt. Położenie maty na zaokrąglonym boku daje wysoce niestabilne narzędzie do treningu równowagi. Wielu użytkowników używa podkładki w tej pozycji, aby poprawić stabilność ramion za pomocą uchwytów i podobnych ćwiczeń.

Niektóre podkładki są wyposażone w wycięcia do masażu przeznaczone do masowania punktów akupresurowych po wewnętrznej stronie stóp. Masaż wesprze układ odpornościowy, krążenie krwi oraz aktywuje zakończenia nerwowe i strefy, które mają pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Od Ciebie zależy, czy taka podkładka będzie Ci odpowiadać.

Platformy płaskie
Podkładki mają postać sztywnych plastikowych krążków z kopulastym spodem. Działają podobnie jak nadmuchiwane wkładki równoważące. Płytki równoważącej można również używać do różnych ćwiczeń w celu poprawy zdolności do utrzymania równowagi i szybkiego reagowania. Utrzymanie równowagi na płycie równoważącej jest ogólnie trudniejsze niż na płycie równoważącej, ponieważ powierzchnia płyty jest twarda i sztywna. Zaletą płyt równoważących jest to, że są one stosunkowo tanie.

4.  Czy podkładka ma jakieś akcesoria?

  • Poduszki są zwykle dostarczane z pompką dla łatwego napompowania. Niektóre podkładki mogą być uzupełnione gumowymi uchwytami, które pozwalają na zaangażowanie rąk w ćwiczenie.

Czy jesteś zainteresowany innymi pomocami równoważącymi?

InSPORTline oferuje również inne rodzaje sprzętu odpowiednie do treningu równowagi. Jeśli chcesz wypróbować coś innego niż matę balansującą, możesz wybrać jedną z następujących kategorii:


Twistery
Twister to skuteczne narzędzie do ćwiczeń  odchudzających, szczególnie w biodrach i skośnych mięśniach brzucha. Ćwiczenia na twisterze są bardzo proste - po prostu stań na nim i poruszaj ciałem z boku na bok. To urządzenie jest również bardzo odpowiednie dla osób cierpiących na ból krzyża i pleców, ponieważ ćwiczenie nie obciąża kręgosłupa. Wypróbuj twister, zwłaszcza jeśli pracujesz w biurze i siedzisz przez większość dnia. Ćwiczenia są fajne, a wyniki pojawiają się już po kilku dniach regularnych ćwiczeń. 

Poduszki sensomotoryczne
Poduszki sensomotoryczne są idealne do długotrwałego siedzenia. Mają pozytywny wpływ na ból pleców, pomagają w prawidłowej postawie, a także działają rehabilitacyjnie. Jeśli są wyposażone w wgłębienia do masażu, będą również idealnym akcesorium do masażu. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, równowagą, stresem lub napięciem mięśniowym, upewnij się, że je masz. 

Joga - Akcesoria do balansowania
Akcesoria do balansowania są używane głównie w pilatesie, jodze i treningu podstawowym, ale przy odrobinie pomysłowości możesz wzmocnić prawie całe ciało. Są to piankowe rolki i podkładki, ale także piłki do jogi. Możesz użyć tych pomocy do głębokiego masażu lub rozluźnienia mięśni. Celem tych akcesoriów jest złagodzenie bólu pleców i stawów oraz złagodzenie stresu. Ponadto przyczynia się do ogólnego wzmocnienia sylwetki. 

Drążki drgające
Drążek wibracyjny to niekonwencjonalna pomoc do ćwiczeń, która koncentruje się na długich, średnich i głębokich mięśniach pleców i brzucha. To samo w sobie stanowi doskonałą ochronę przed bólem pleców. Ponadto elastyczność drążka pozwala trenować wytrzymałość i siłę. Podczas oscylacji wibracje przechodzą z pręta na całe ciało, dzięki czemu ćwiczenia są znacznie bardziej efektywne niż normalnie. Pręty oscylacyjne są odpowiednie dla użytkowników w każdym wieku . 

Jeśli szukasz innych akcesoriów do balansowania, zobacz drązki, liny skackline, taśmy, krzesła i inne. Wszystkie te produkty doprowadzą Cię do poprawy równowagi i koordynacji ciała.

Subskrybuj newsletter
Newsletter