Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jaka jest różnica między kijkami trekkingowymi, a kijkami Nordic Walking?

Na pierwszy rzut oka kijki Nordic Walking niemalże niczym nie różnią się od kijków trekkingowych. Nic bardziej mylnego. Częstym błędem jest utożsamianie kijków trekkingowych z kijkami Nordic Walking. W tym poradniku dowiesz się jak bardzo różnią się oba rodzaje kijków i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Jaka jest różnica między kijkami trekkingowymi, a kijkami Nordic Walking?
Jaka jest różnica między kijkami trekkingowymi, a kijkami Nordic Walking?
 

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę:

  • Rodzaj uchwytów
  • Materiał uchwytów
  • Rodzaj paska
  • Opcje regulacji
  • Materiał kijków
  • Końcówki kijków
  • Zawieszenie

1. Rodzaj uchwytów

Nordic Walking – podobnie jak w kijkach na narty, uchwyty w kijkach Nordic Walking są długie i smukłe. Rozmiar jest uniwersalny i pasuje do większej liczby użytkowników.

Trekkingowe – kijki trekkignowe są anatomicznie ukształtowane (wgłębienia na palce), tak aby uzyskać jak największy komfort użytkowania. Z tego powodu najlepiej jest dopasować kijki według własnych preferencji.

2. Materiał uchwytów

Materiał z którego zrobione są uchwyty, różnią się między sobą zarówno pod względem jakości jak i ceny. Jednym z tworzyw jest plastik, który jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Drugim tworzywem jest guma i neopren, które są antypoślizgowe. Trzecie tworzywo to korek. Jest on naturalny i najlepszy spośród wymienionych, ponieważ zapewnia największy komfort użytkowania. Wiąże się to także z wyższą ceną.

3. Rodzaj paska

Nordic Walking – dostępne są w postaci "rękawic". Zazwyczaj są one regulowane i zapinane. Posiadają otwór na kciuka. Taki rodzaj pasków jest spowodowany sposobem chodzenia, ponieważ w trakcie treningu kijki są na moment wypuszczane z ręki, dzięki czemu z pewnością zostałyby upuszczone gdyby nie rękawiczki.

Trekkingowe – występują w postaci prostych pasków, które spełniają podstawowe funkcje zapewniające komfort użytkowania.

4. Opcje regulacji

Nordic Walking –  kijki do Nordic Walking są zazwyczaj jednoczęściowe. Dlatego należy wcześniej wybrać długość na podstawie wzrostu użytkownika. Możemy również spotkać kijki teleskopowe (złożone z dwóch lub trzech części), które są praktyczne w trakcie transportu i podczas przechowywania. Jest to również niezwykle przydatne jeśli jedną parę kijków chce używać kilka osób o różnym wzroście.


Trekkingowe – teleskopowe kijki trekkingowe są bardzo łatwo dostępne. Regulowana długość jest wymaga do przejścia z wchodzenia na górę a schodzenia na dół itp.

Długość kijków – optymalna długość kijków odpowiada "wysokość ciała x 0,68", tak więc np. osoba o wzroście 180 cm powinna mieć kijki o długości co najmniej 122 cm. W praktyce jednak należy dopasować kijki trzymając rękę w łokciu pod kątem prostym.

5. Materiał kijków

Użytkownicy mają do wyboru kijki wykonane z kilku tworzyw - aluminium, włókno szklane, węgiel lub stopy poszczególnych pierwiastków. Najcięższym tworzywem, a zarazem najtanszym jest aluminium.

Włókno szklane jest znacznie lżejsze od aluminium, ale bardziej przystosowane do użytkowania na miękkiej powierzchni. Są również najbardziej odpowiednie dla użytku rekreacyjnego. Kolejnym tworzywem jest węgiel, którego zawartość w materiale może być bardzo różna. Od tego zależy jaką kijki będą miały wagę. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej węgla występuje w tworzywie, tym lżejsze, mocniejsze i dobrze absorbujące wstrząsy kijki. Im większa waga kijków trekkingowych, tym większy odsetek węgla powinien być zawarty w materiale.

6. Końcówki kijków

Nordic Walking – obok rękawiczek, jednym ze znaków rozpoznawczych są końcówki kijków. Są wyprofilowane w taki sposób aby użytkowanie było jak najbardziej komfortowe. Możemy się spotkać także z różnymi nakładkami.

Trekkingowe – kijki trekkingowe są tak zakończone i wyprofilowane, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe użytkowanie z odciążeniem kolan i kręgosłupa. Są cięższe i stabilniejsze, a także odporne na wygięcia i złamania.

7. Zawieszenie

Nordic Walking – przeznaczone do szybkiego i dynamicznego chodzenia, więc amortyzacja w tym przypadku ogranicza nasz ruch. Dlatego zaleca się kupno kijków BEZ zawieszenia.

Trekkingowe – ze względu na poruszanie się po często zmieniajacym się i trudnym terenie - zalecane jest kupno kijków z zawieszeniem. Klient ma możliwość wyboru, aby otrzymać kijki z zawieszeniem lub bez. Oznaczenie: Anti-shock.
 

Inne:

Subskrybuj newsletter
Newsletter