Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać rowerek biegowy?

Potrzebujesz pomocy w wyborze rowerka biegowego dla dzieci? Jaki rodzaj będzie odpowiedni? Drewniany, metalowy czy plastikowy? Przeczytaj nasz poradnik "Jak wybrać rowerek biegowy" i rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

 

Jak wybrać rowerek biegowy?
Jak wybrać rowerek biegowy?

Potrzebujesz pomocy w wyborze rowerka biegowego dla dzieci? Jaki rodzaj będzie odpowiedni? Drewniany, metalowy czy plastikowy? Przeczytaj nasz poradnik "Jak wybrać rowerek biegowy" i rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

Dziecięce rowerki biegowe są nowością w ostatnich latach, a od razu zaskarbiły sobie uznanie najbardziej wymagających. Odpychanie się nóżkami to naturalny ruch dziecka. Wiele rodziców zastanawia się kiedy dziecko powinno mieć pierwszą styczność z rowerem. Zanim zacznie jeździć na tradycyjnym rowerze, proponujemy zaznajomić go z rowerkiem biegowym, który z pewnością zaszczepi miłość dziecka do tego sportu.
Rowerek biegowy posiada prostą konstrukcję i prostą zasadę działania, dzięki czemu mogą jeździć na nim dzieci od pierwszego roku życia. Rowerek biegowy nie posiada pedałów, łańcucha ani kółek bocznych. Dziecko porusza się na nim odpychając się nóżkami od ziemi. Państwa dzieci z pewnością będą bardzo podekscytowane możliwością samodzielnego jeżdzenia. Jest to doskonały wybór przed rowerem z kółkami bocznymi i tradycyjnym rowerem klasycznym.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup rowerka biegowego, konieczne jest rozpatrzenie pewnych kryteriów. Główną rolę w wyborze odgrywa jakość i bezpieczeństwo Państwa dzieci. (Wszystkie rowerki biegowe w e-sklepie www.e-insporline.pl są wykonane z wysokiej jakości, sprawdzonych i certyfikowanych materiałów). Przed zakupem rowerka biegowego zapoznaj się z kryteriami:

Bezpieczeństwo użytkowania
Rowerki biegowe muszą być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka. Nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi. Należy wziąć pod uwagę również wytrzymałość i sprężystość.

Jakość rowerka biegowego
Bardzo ważny jest materiał z którego został wykonany. Najważniejsza jest konstrukcja ramy, która musi być na tyle wytrzymała, aby wytrzymać skutki nieostrożnego jeżdzenia przez dzieci. Na rynku istnieje kilka rodzajów pod względem tworzywa (metalowe, plastikowe lub drewniane). Różne materiały mają różne funkcje i zalety:

Metalowe Plastikowe Drewniane
+ wytrzymałość + waga + wytrzymałość
+ wytrzymałość + cena + tradycyjny materiał
+ jakość + odporność na wpływy środowiska + powrót do przeszłości
+ przeznaczone dla kilku pokoleń   + wytrzymałość
    + przeznaczony do użytkowania wewnątrz

Waga rowerka biegowego
Rowerek biegowy powinien być jak najlżejszy, tak, aby nawet najmniejsze dziecko, nie miało problemów podczas odpychania. Jest to także doskonała alternatywa dla rodziców, którzy idąc z dzieckiem do parku nie muszą trzymać kijka od rowerka w ręce. Dziecko samo doskonale poradzi sobie z rowerkiem biegowym.

Rodzaj kół (nadmuchiwane/gumowe/plastikowe)
Opony nadmuchiwane doskonale absorbują wszelkie wstrząsy i nierówności terenu. Twarde kółka gumowe przystosowane są do jazdy po szorstkiej nawierzchni i trudnym terenie, natomiast kółka gumowe są bardziej plastyczne i nie rysują nawierzchni, przez co są przeznaczone do użytkowania w domu.

Wysokość siodełka od podłoża
Siodełko musi być na tyle nisko, aby dziecko było w stanie bezpiecznie prowadzić rowerek i dosięgać stopami do ziemi.

Jak wybrać odpowiednią wysokość siodełka?

Wysokość siodełka jest jednym z najważniejszych parametrów, aby jazda była jak najbardziej komfortowa i bezpieczna. Ważne jest, aby dziecko sięgało stopami do ziemi. Rowerki biegowe mają różne rozmiary i w większości przypadków posiadają regulowane siodełka. Generalnie, im większa jest możliwość regulacji wysokości, tym dłużej dziecko może się cieszyć jazdą na rowerku.

Jeżeli nie mają Państwo możliwości wypróbować rowerków osobiście, należy zmierzyć odległość krocza dziecka od ziemi w centymetrach. Następnie te wymiary trzeba porównać do danego rowerka biegowego w naszym e-sklepie.

Hamulce w rowerkach biegowych - tak czy nie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko, które będzie używało rowerka. Dzieci, które mają 1,5-3 lata nie potrzebują hamulca, ponieważ w tym wieku hamowanie jest intuicyjne za pomocą nóg, a ich uwaga skupia się głównie na utrzymywaniu równowagi. Ponadto dzieci w tym przedziale wiekowym nie mają wystarczająco dużo siły, aby wcisnąć hamulec. W wieku 3 lat należy dziecko zacząć uczyć używania hamulca, ponieważ mają więcej siły i bez umiejętnego korzystania z hamulców mogą sobie zrobić krzywdę.

Bardzo ważna jest jakość i wykonanie hamulców. Należy najpierw nauczyć dziecka korzystania z hamulców i upewnić się, że ma wystarczająco dużo siły.


Rady przy wyborze hamulców do rowerka biegowego:

  • Dla dzieci do 3 lat hamulce są zbędne. Dzieci nie potrafią korzystać z hamulców albo nie mają wystarczająco dużo siły. (Jeśli jest to konieczne, hamulec można zdjąć i założyć później)
  • Niech Państwa mały rowerzysta oceni czy jest w stanie korzystać z hamulców (lepiej jeździć bez hamulców niż źle używając hamulców)
  • Lepiej stosować hamulce tylne, ponieważ hamulce przednie mogą spowodować blokadę kół, a tym samym niepotrzebne wypadki.
  • Należy dziecko uczyć korzystania z hamulców w wieku 3-5 lat.
Zapisz się do newslettera
Newsletter