Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać wiatrówkę i co warto do niej dokupić?

Chcesz kupić wiatrówkę, ale nie wiesz jak? Czy będziesz potrzebować kulek diabolo czy śrutu ołowianego? A jaką energię powinna mieć Twoja wiatrówka? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule!

 

Jak wybrać wiatrówkę i co warto do niej dokupić?
Jak wybrać wiatrówkę i co warto do niej dokupić?
DLACZEGO WARTO STRZELAĆ Z WIATRÓWKI?
Świetne spędzenie czasu dla sportu i rozrywki!

Bezpieczne strzelanie – Wiatrówki nie zawierają materiałów wybuchowych, a pociski tracą prędkość na większych dystansach. Do celnego strzelania do celu potrzebne są wiatrówki o wysokich osiągach, natomiast modele o niższej energii nadają się jedynie do zabawy. Przy prawidłowym użytkowaniu strzelanie z wiatrówki jest całkowicie bezpieczne.

Bez zbędnego hałasu – wiatrówki są znacznie cichsze od broni konwencjonalnej. Ucieszy to nie tylko Twoje uszy, ale także sąsiadów, jeśli zamierzasz ćwiczyć strzelanie, na przykład w ogrodzie.

Nie jest wymagane pozwolenie na broń – zgodnie z polskim prawem wszystkie wiatrówki, zarówno z lufą gwintową, jak i gładką, o energii pocisku mniejszej niż 17 J, są na terenie Polski dostępne bez zezwolenia i nie wymagają rejestracji. Nie ma na nie konieczności uzyskiwania pozwolenia na broń.

Idealna na trening – Wiatrówki idealnie nadają się do strzelectwa sportowego, dlatego wykorzystuje się je także w strzelectwie sportowym. Kategorią samą w sobie są pistolety pneumatyczne, które imitują modele zwykłej broni i dzięki temu są nieocenione np. podczas przygotowań do uzyskania pozwolenia na broń palną.

Niski koszt – jeśli strzelasz dla zabawy, wiatrówka wcale nie jest droga. Amunicję można zdobyć tanio i w dużych ilościach, dzięki czemu można strzelać przez cały rok. Poza tym nie musisz szukać strzelnicy, możesz strzelać na terenie własnej posesji (zawsze pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa).

RODZAJE WIATRÓWEK
Wybierz właściwą!

Wiatrówki długie Wiatrówki z długą lufą do strzelectwa sportowego i rekreacyjnego. Obejmują one wszystkie systemy strzeleckie od klasycznych pistoletów sprężynowych po dokładne modele PCP.
Wiatrówki krótkie Pistolety pneumatyczne z krótkimi lufami, które mogą służyć jako alternatywa dla konwencjonalnych modeli. Możliwe jest nawet wybranie pistoletu z realistycznym odrzutem.
 Wiatrówki do samoobrony  Pistolety gazowe przeznaczone do samoobrony przed agresywnymi napastnikami. Mogą być ładowane pociskami z gumy lub gazu pieprzowego w celu powstrzymania przeciwnika.


MECHANIZM STRZELANIA
Od najprostszych do najszybszych!

Wszystkie karabiny i pistolety pneumatyczne są zasilane powietrzem, ale różnią się mechanizmem, który wystrzeliwuje amunicję..

▶️ Wiatrówki sprężynowe – Są łatwe w obsłudze i w przeciwieństwie do większości innych, nie ma potrzeby zmiany naboju. Wystarczy odbezpieczyć karabinek i można strzelać. Ponieważ sprężyna wystrzeliwuje śrut za każdym razem nieco inaczej, te karabinki pneumatyczne mają mniejszą celność niż inne modele.

▶️ Wiatrówki z tłokiem gazowym – Charakteryzują się bardziej stabilnym strzelaniem, między innymi dlatego, że nie mają odrzutu. Karabiny pneumatyczne z napędem tłokowym są albo typu bolt-action, gdzie są napinane przez złamanie lufy, albo typu fixed-barrel, gdzie należy pociągnąć dźwignię z boku karabinu.

▶️ Wiatrówki na naboje CO2 – Broń tego typu zasilana jest jednorazowymi nabojami gazowymi, które dzięki mniejszym rozmiarom pasują również do pistoletów pneumatycznych. Strzały są celne i spójne. Naboje CO2 mogą być używane tylko w temperaturach powyżej 10°C.

▶️ Wiatrówki PCA(Pre-Charged Air) – Modele Multi-Pump lub PCA są wyposażone w mały magazynek, który jest napełniany przez pompkę na pistolecie - zwykle dźwignię pod lufą. Są celne, ale mają mniejszą moc, dzięki czemu idealnie nadają się do treningu strzeleckiego.

▶️ Wiatrówki PCP(Pre-Charged Pneumatic) - Pneumatyczne karabiny pneumatyczne charakteryzują się celnym i niezawodnym strzelaniem. Podczas strzelania wykorzystują zbiornik sprężonego powietrza, który musi być stale uzupełniany. Liczba strzałów na jedno napełnienie zależy od objętości zbiornika gazu i systemu dozowania.


ŚRUTY
Niezbędna jest właściwa amunicja.

Karabiny pneumatyczne są ładowane śrutem ołowianym lub śrutem stalowym. Śrut stalowy nadaje się tylko do karabinów bez luf gwintowanych, podczas gdy śruty ołowiane nadają się do luf gwintowanych. Śruty są dostępne w wielu kształtach i kalibrach, w zależności od przeznaczenia. Maksymalny kaliber dozwolony dla karabinów pneumatycznych to 6,35 mm, ale jest on rzadko używany.

płaska główka Precyzyjna i idealna do strzelectwa sportowego. Nie jest aerodynamiczna, więc szybko traci energię w locie - nadaje się więc do strzelania na krótsze dystanse.
półkulista główka Uniwersalna amunicja do strzelań tarczowych. Półkulista głowica ma lepszą aerodynamikę i większy zasięg.
spiczasta główka Szybka i aerodynamiczna, odpowiednia głównie do polowań i strzelania destrukcyjnego. Nie tak dokładna jak półkulista.
wyżłobiona główka Ze względu na wysoką energię uderzenia i niszczycielskie efekty, jest używany wyłącznie do polowań.


BEZ CZEGO SIĘ NIE OBEJDZIESZ?
Kompletny sprzęt do strzelania z karabinu pneumatycznego!

Naboje – Do modeli karabinów pneumatycznych, w których konieczna jest wymiana nabojów gazowych. Najpopularniejsze są naboje CO2, w przypadku modeli PCP konieczne jest uzupełnienie gazu za pomocą kompresora lub butli.

Czyszczenie i konserwacjaRegularna konserwacja jest niezbędna do pielęgnacji każdej broni. Do czyszczenia karabinów pneumatycznych i pistoletów zalecane są specjalne oleje, a także zestawy do czyszczenia mosiądzu i filcu.

Lunety celownicze – Jeśli zależy ci na celności strzelania na dłuższych dystansach, zaleca się wyposażenie karabinu pneumatycznego w lunetę celowniczą. Wybierz mocowanie odpowiednie do szyny montażowej karabinu i kompatybilną z nim lunetę celowniczą.

Kulochwyty, statywy i tarcze – Jeśli chcesz nauczyć się strzelać, powinieneś mieć do czego strzelać. Do treningu strzeleckiego najlepiej jest zaopatrzyć się w kulochwyt na śrut wraz z tarczami, co ułatwi sprzątanie zużytej amunicji. Dobrym pomysłem jest również zakup okularów ochronnych i ewentualnie statywów do strzelania.

Subskrybuj newsletter
Newsletter