Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jak wybrać rower dziecięcy?

Rower to ważna inwestycja w przyszły zdrowy styl życia Twojego dziecka, aby wyrósł na aktywnego entuzjastę sportu. Dlatego powinieneś dokładnie rozważyć wszystkie opcje przed zakupem. 

Jak wybrać rower dziecięcy?
Jak wybrać rower dziecięcy?

Unikaj najczęstszych błędów podczas wybierania roweru dziecięcego

Niektórzy rodzice lub dziadkowie mają tendencję do kupowania dziecku większego roweru, aby ten "był na lata". Jest to jednak wielki błąd. Nic tak nie zniechęci twojego dziecka od sportu jak zbyt wielki, ciężki, a czasem nawet nie funkcjonalny rower (tylko przez to że ludzie próbowali zaoszczędzić pieniądze). 
 

Kluczowe parametry, które należy uwzględnić przy wyborze roweru dziecięcego:

  1. rozmiar
  2. jakość ramy
  3. komponenty

Wybierając rower dziecięcy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wzrost i doświadczenie w jeździe rowerem swojego dziecka. Poza rozmiarem ramy, weź pod uwagę jej ciężar i materiał. Z małym dzieckiem, pomyśl o użyciu dodatkowych kółek. Wiele dzieci zdobywa najpierw nabywa umiejętności potrzebne do jazdy, właśnie na takim rowerze.

Pomyśl o zastosowanych elementach w rowerze, regulacji hamulców i zapytaj dziecko o ich preferencje dotyczące wyglądu (istnieje wiele kolorów i wzorów, z których mogą wybierać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy). Na sam koniec oceń stosunek ceny do jakości potencjalnego roweru.

Rozmiar roweru dziecięcego

Wybierając rower dziecięcy, zawsze zaczynaj od jego rozmiaru. Łatwiejsze sterowanie zależy od prawidłowego rozmiaru roweru. Rower musi zawsze pasować do wzrostu dziecka - nie może być zbyt duży ani za mały. Rozmiar (wysokość) ramy stanowi odległość między osią środkową a końcem rury podsiodłowej na ramie. Jest zwykle podawany w calach (1 cal = 2,54 cm).

Zbyt skomplikowane? Spróbuj tego w ten sposób: kiedy dziecko stoi nad ramą, odległość między pachwiną a ramą powinna wynosić idealnie 5 cm. Gdy siedzi, ważne jest, aby upewnić się, że odległość od kierownicy jest optymalna. Ustaw siodełko tak, aby dziecko dotykało ziemi swoimi stopami.

Określ właściwy rozmiar roweru w zależności od wzrostu i przybliżonego wieku dziecka:

Średnica koła w calach

Wysokość dziecka w cm

Wiek dziecka

12"

90–110 cm

2–4

14"

95–115 cm

3–5

16"

100–125 cm

4–7

20"

105–135 cm

6–9

24"

115–155 cm

8–12

26"

155 cm +

10 +

Komponenty rowerów dziecięcych:

  • 12ʺ, 14ʺ, 16ʺ - najmniejsze rowery dziecięce, zaraz po rowerach treningowych. Ich komponenty obejmują koła treningowe (które można dowolnie mocować lub demontować). Nie ma w nich możliwości zmiany biegów i dzieci hamują tylko pedałując do tyłu (hamulec coaster), jednocześnie powoli ucząc się korzystać z dźwigni hamulca. Siodełko i kierownicę można regulować. Wybierając jeden z tych rowerów, upewnij się, że końcówki kierownicy są zabezpieczone i że znajduje się osłona łańcucha.
  • 20ʺ - bardziej zaawansowane rowery dziecięce z mechanizmem zmiany biegów z maksymalnie 6 trybami prędkościami. Podobnie jak rowery dla dorosłych, mają 2 dźwignie hamulca i piastę. Amortyzator sprawia, że jazda w trudnym terenie jest wygodniejsza.
  • 24ʺ, 26ʺnajwiększe rowery dziecięce (junior), praktycznie identyczne jak rowery dla dorosłych. Są wyposażone w przednią i tylną przerzutkę, 2 hamulce ręczne i amortyzator. Dzięki temu rowerowi Twoje dziecko może poradzić sobie z dłuższą wycieczką rowerową.

Jakość ramy rowerów dziecięcych

 Ramy rowerowe wykonane są z aluminium, magnezu, skandu, włókna węglowego, stali, a czasem tytanu.

  • Aluminium jest lekkie, ale sztywne.
  • Włókno węglowe jest wytrzymałe i niezwykle lekkie.
  • Stal (Hi-Ten) jest sztywna, elastyczna i niedroga. Aby obniżyć masę, stosuje się aliaż stali, takie jak Cr-Mo lub Columbus.

Komponenty rowerów dziecięcych

Najlepiej, jeśli komponenty (oddzielne części) roweru są częścią jednego zestawu, wykonane przez tego samego producenta na tym samym poziomie. Wyższej jakości, a jednocześnie droższe materiały zapewniają lepszą niezawodność, możliwość regulacji i dłuższą żywotność roweru. Są również lżejsze, co docenią zarówno dzieci, jak i rodzice podczas dłuższych przejażdżek i lekcji jazdy na rowerze.

Kask na rower

Jeśli już pomyślnie wybrałeś rower dla swojego dziecka, nie zapomnij również kupić kasku. Zgodnie z prawem czeskim, dzieci poniżej 18 roku życia są zobowiązane do noszenia kasku - nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale także podczas jazdy na rolkach lub na nartach. Przestrzegaj przepisów i regulacji obowiązujących w Twoim kraju w tym zakresie. Statystyki pokazują, że kask zapobiega poważnym obrażeniom w 85% przypadków. Nie należy lekceważyć znaczenia kasku nawet w pobliżu własnego domu, ponieważ tam dochodzi do większości wypadków, urazów.

Aby zapobiec otarciom, użyj specjalnych rękawiczek. Inne akcesoria to oświetlenie, dzwonek, butelka wody lub koszyk (które często są częścią nowego roweru). Powszechnym i na pewno przydatnym sprzętem dla młodych rowerzystów są odblaskowe kamizelki i flagi w różnych kolorach. Flagi są przymocowane do środka tylnego koła.

Zrobiłeś już wszystko, aby poprawić bezpieczeństwo swojego dziecka i zwiekszyłeś swoją (jak i dziecka) świadomość na ten temat.Z czystym sumieniem i pod nadzorem, możesz pozwolić im zapoznać się ze światem jazdy na rowerze.

I który rower wybierzesz?

Zapisz się do newslettera
Newsletter