Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Deskorolka skateboard, longboard, pennyboard. Jakie są różnice?

Deskorolka skateboard, longboard, pennyboard. Jakie są różnice?
Deskorolka skateboard, longboard, pennyboard. Jakie są różnice?

"Bez longboardu nie mogę sobie już wyobrazić życia", "Bez Pennyboardu nie ruszam na miasto!" to tylko niektóre wyrazy zachwytu użytkowników deskorolek. Wiele osób nie ma pojęcia jaka jest różnica między poszczególnymi deskorolkami. Trend poruszania się na pennyboardzie lub longboardzie stale się rozszerza. Jednakże wszyscy zgodnie mówią: "deska desce nierówna".


Obecne deskorolki są podzielone na cztery podstawowe rodzaje, które różnią się w swoich właściwościach i wyglądzie. Są to: deskorolki, longboardy, pennyboardy i mniej powszechne waveboardy. Przed zakupem ważne jest, aby ustalić w jakim celu i do jakiego użytku kupujemy deskorolkę.

Deskorolka skateboard

Deskorolka Skateboard jest najbardziej popularną i powszechnie używaną deskorolką. Charakteryzuje się prostokątnym kształtem o zaokrąglonych końcach (szerokość 7,5"-8"). W porównaniu do longboardów, koła są mniejsze i twardsze, przez co stanowią większy opor podczas jazdy.

Budowa deskorolki wskazuje na to, że znajduje zastosowanie głównie w skateparkach na U-rampach. W skrócie tam, gdzie możemy jeździć pokonując przeszkody. Deskorolka jest również odpowiednia do krótkiej jazdy po mieście lub w parkach. Jeszcze do niedawna pojęcia takie jak longboard, czy pennyboard nie były na tyle znane, dlatego deskorolki skateboard są nadal najbardziej popularne spośród wszystkich rodzajów.

Zalety: małe rozmiary, wysoka trwałość, dobre prowadzenie
Miejsce: skateparki, U-rampy, parki



Longboard

Longboard jest obecnie trendem w skateboardingu, więc możemy spotkać na rynku różne longboardy, które różnią się pod względem charakterystyki i wyglądu. Jak sama nazwa wskazuje, "Long Board" charakteryzuje się wydłużonym kształtem, który mierzy około metra. Najczęściej spotykany jest kształt w postaci "wydłużonych kropel". W porównaniu z deskorolką skateboard, longboardy oferują szersze trucki z większymi kółkami, co pozwala na osiąganie większych prędkości. Ponadto, twardość kółek wpływa twkże na jakość i styl jazdy.

Pod względem użytkowania, deskorolki Longboard są przeznaczone do szybkiej jazdy po drogach asfaltowych, tak aby osiągnąć pewien rodzaj symulacji "surfowania na ziemi". Podczas jazdy na longboardzie wykonuje się bardzo podobny ruch jak podczas surfowania po falach. Można ścigać się ze znajomymi w parkach, na szlakach górskich lub po stromych zboczach. Dostępna jest także mini wersja longboardu, która jest węższa i bardziej dostosowana do ruchu miejskiego (np. pennyboard).

Zalety: duże kółka, osiąganie większych prędkości, komfortowa jazda
Miejsce: drogi, parki, wzgórza, szlaki, (Mini Longboard sprawdzi się także w ruchu miejskim)


Pennyboard

Pennyboard zyskał uznanie w szerokiej grupie entuzjastów. To nie przypadek, że popularność deskorolek pennyboard rośnie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Te krótkie, niespełna półmetrowej długości deskorolki są w większości wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ponieważ przednia część deskorolki jest zaokrąglona, wizualnie przypomina swojego "większego brata" - longboard. Kółka pennyboardu mają zwykle taki sam rozmiar jak longboardy, a mianowicie od 60 do 80 mm, które dają lepszą przyczepność i stabilność jazdy.


Wymiary i charakterystyka deskorolek pennyboard sprawiają, że nie odnajdują one zastosowania w skateparkach, jednakże ci bardziej doświadczeni poradzą sobie także na U-rampach. Doskonale sprawują podczas jazdy po mieście. Niewielki rozmiar i niska waga sprawiają, że deskorolki pennyboard mogą być łatwo przenoszone w plecaku, co jest niezwykle przydatne w ruchu miejskim. W dodatku na pennyboardach można jeździć także w parkach lub na drodze. Jak to dzisiaj mówią: "Kto chce być cool, musi mieć pennyboard".

Zalety: mały rozmiar, niska waga, większa stabilność, niższa cena
Cel podróży: ruch miejski

Waveboard

Waveboard, znany także jako snakeboard jest rodzajem deskorolki, który nie jest tak powszechny, ale znajduje swoje zastosowanie w szerokiej grupie entuzjastów. Podstawę waveboardu tworzą 2 płyty wykonane z wytrzymałego materiału, które są połączone metalowym prętem, dzięki czemu te 2 części mogą się niezależnie obracać o 360°. Zasada jazdy na waveboardzie jest prosta. Wystarczy tak kierować swoim ciałem, aby wprawić deskorolkę w ruch bez konieczności odpychania się od ziemi

Ten  rodzaj deskorolki przeznaczony jest bardziej do zabawy w parkach i na równych drogach niż w skateparkach. Jeżeli użytkownik nauczy się prawidłowej techniki jazdy, to będzie mógł pokonywać niewielkie przeszkody bez konieczności dotykania ziemi. Zasada jazdy na waveboardzie jest uważana jako największa jej zaleta.

Zalety: nauka utrzymywania równowagi, trening refleksji
Miejsce: park, droga

Subskrybuj newsletter
Newsletter